Klaipėda – daugiausia paraiškų daugiabučiams renovuoti pateikusi savivaldybė

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Sausio mėnesį baigėsi paraiškų atnaujinti daugiabučius pateikimo terminas. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) gavo 480 paraiškų, kurių didžiausia dalis atkeliavo iš Klaipėdos miesto.

Iš Klaipėdos buvo gautos 36 paraiškos. Tai dviem daugiau nei iš Vilniaus (34) ir keturiomis – nei iš Kauno (32). Įdomu, kad paraiškų skaičius, gautas iš trijų didžiųjų šalies savivaldybių, sudaro daugiau kaip 20 proc. bendro gautų paraiškų skaičiaus.

 

Tarp mažesnių savivaldybių šiame kvietime aktyvumu išsiskyrė Ukmergės rajono savivaldybė, pateikusi 24 paraiškas, Palangos miesto savivaldybė (22 paraiškos), Šilutės (20), Telšių (18), Jonavos (17), Plungės (17) ir Švenčionių (17) rajonų savivaldybės.

 

Po 13 paraiškų gauta iš Kretingos, Prienų ir Šalčininkų rajono savivaldybių. Iš viso paraiškos renovuoti daugiabučius buvo gautos iš 51-os šalies savivaldybės. Šie skaičiai, pasak BETA direktoriaus Valiaus Serbentos, rodo, jog artimiausiais metais mažesnės šalies savivaldybės bus atnaujinusios didžiąją dalį savo senų daugiabučių namų.

 

„Šio kvietimo rezultatai išryškina keletą svarbių dabartinio renovacijos proceso aspektų. Pirmiausia džiugina tai, jog daugiabučių renovacija išlaiko stabilų pagreitį trijuose didžiuosiuose šalies miestuose. Kitas ne mažiau svarbus faktas – mažesnių savivaldybių, tokių kaip Palanga, Jonava, Ukmergė, Plungė ir kt., pateiktų paraiškų skaičius sudaro apie 10 proc. visų savivaldybėje esančių energiškai neefektyvių daugiabučių“, – tvirtino agentūros direktorius V.Serbenta.

Greičiausiai taikys atranką

Šiuo metu agentūra pradėjo vykdyti paraiškų vertinimą. Vertinimo metu nustačius, kad pateiktų paraiškų bendra investicijų ir (ar) valstybės paramos lėšų suma viršija kvietime numatytą lėšų sumą (kvietime numatyta – 150 mln. eurų bendroms investicijoms ir 50 mln. eurų valstybės paramai), bus taikomas konkursinis paraiškų atrankos būdas.

 

O jo greičiausiai prireiks, nes, preliminariais skaičiavimais, bendra investicijų suma siekia apie 210 mln. eurų. Tuomet būtų žvelgiama į prioritetinį atrankos kriterijų – ar teikiamos paraiškos yra įtrauktos į savivaldybės parengtą Kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą. Pagrindinis jos tikslas yra padidinti kvartalo energinį efektyvumą ne mažiau kaip 20 procentų, o ją vykdant būtina įgyvendinti daugiau nei dvi energinį efektyvumą didinančias priemones.

 

Papildomi kriterijai – aukštesnė energinio naudingumo klasė, efektyvumas, namo dydis, gyventojų aktyvumas pritariant investicijų planui. Sureitingavus paraiškas numatoma sudaryti pirmiausia finansuojamų projektų sąrašą. Į šį sąrašą nepateksiančias paraiškas numatoma įtraukti į rezervinį projektų sąrašą, sudarant sąlygas projektus įgyvendinti kitais metais.

 

Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, nuo 2013 m. Lietuvoje atnaujintas 2 431 daugiabutis, šiuo metu įgyvendinama dar apie 1 400 daugiabučių atnaujinimo projektų. Juos įgyvendinę žmonės jau įvertina renovacijos naudą, po modernizacijos prie centralizuoto šildymo sistemos prijungtuose daugiabučiuose sutaupoma vidutiniškai 50–70 proc. iki renovacijos suvartojamo šilumos kiekio.