Kinų išradimas: ateityje medieną gaminsime ne iš medžių?
Mediena iš tikrųjų yra gana paprasta medžiaga. Ligninas laiko celiuliozės kristalus, sukurdamas tvirtą tinklą, kuris ir sudaro medienos struktūrą. Visi bandymai sukurti dirbtinę medieną buvo tik iš dalies sėkmingi – dažnai naujajai medžiagai trūko tvirtumo, lengvumo ar kitų gerųjų medienos savybių. Patys sėkmingiausi bandymai turėjo potencialo, tačiau kokia nauda iš sintetinės medienos, jei reikia kelių dienų jai pagaminti?
Kinų sukurta sintetinė mediena turi visas gerąsias natūralios medienos savybes be jokių blogųjų. Ji yra lengva, tvirta ir lengvai apdirbama. Kinų inžinieriai sugalvojo ligniną pakeisti kitu sintetiniu polimeru, kuris taip pat gali tvarkingoje struktūroje išlaikyti kristalus. Keičiant šių kristalų sudėtį ir spalvą galima keisti galutinio produkto išvaizdą. Mokslininkai sako, kad taip įmanoma sintetinei medienai suteikti ir natūralios medienos atspalvį pagal pageidaujamą rūšį.
Mokslininkai atliko bandymus ir apskaičiavo, kad tokia sintetinė mediena yra lygiai tokia pat tvirta kaip ir natūrali. Buvo atlikti laužimo ir spaudimo bandymai, kurie parodė, kad naujoji medžiaga yra nelyginamai tvirtesnė už dabar komerciškai prieinamas sintetinės medienos alternatyvas. Pavyzdžiui, dažnai statybinių prekių parduotuvėse siūlomas kompozitinis plastiko ir medienos mišinys. Žmonės tokias lentas mėgsta, nes jų nereikia šlifuoti ir dažyti. Tačiau tokios lentos nėra tokios stiprios kaip tikra mediena.
Dar vienas naujos sintetinės medienos privalumas – ji yra atspari ugniai. Jai nereikia jokių impregnantų ir kitokio apdorojimo – ši medžiaga nedega ir nepūva. Taigi, ji yra puikiai tinkama statybų pramonei. Geriausia tai, kad per kelias valandas sukuriamos tariamai medinės detalės gali turėti ir neįprastų savybių. Pavyzdžiui, galima sukurti labai plačią medinę lentą. Arba jai suteikti spalvą be jokių dažų.
Manoma, kad iš pradžių tokios lentos bus naudojamos lauko baldams gaminti, o vėliau – ir namams statyti. Kinams teliko sugalvoti, kaip šią medžiagą gaminti didelėmis apimtimis, o tada apie ją išgirsime daugiau.