Kaip saugote savo būstą išvykę: patikite kaimynams ar paliekate įjungtą šviesą?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Savo būstą nuo vagių išvykdami ilgesniam laikui stengiamės apsaugoti įvairiais būdais. Tiesa, ekspertai atkreipia dėmesį, kad ne visos turto apsaugos priemonės yra efektyvios, o kai kurie sprendimai yra panašūs į saviapgaulę. Trys populiariausi Lietuvos gyventojų atsakymai į klausimą, kaip jie saugo savo būstą išvykdami – prašo prižiūrėti kaimynų, jungia signalizaciją arba viename iš kambarių palieka įjungtą šviesą.

„Lietuvos draudimo“ Gyventojų turto draudimo vadovas Andrius Gimbickas pastebi, kad dalies gyventojų pastangos saugoti savo turtą yra tarsi liaudies išmintis, keliaujanti iš kartos į kartą, tačiau turinti abejotiną efektą – būstą saugantiems gyventojams išradingumo netrūksta.

„Vagys veikia grupuotėmis, turi planą ir kiekvienas narys atlieka konkrečią funkciją. Prieš vagystę pasirinktas objektas yra stebimas, analizuojami gyventojų įpročiai ir judėjimas. Tad kambaryje paliktos šviesos triukas ar klaidinantis užrašas apie vaizdo kameras piktadarių neatgraso. Dalis fiktyvių apsaugos sprendimų yra šeimininkų saviapgaulė. Patekę į butą vagys išjungs ir kambaryje paliktą šviesą, ir televizorių – tokios gudrybės neapsaugos nuo nuostolių ir neatlygins patirtos žalos“, – teigia A. Gimbickas. Pasak jo, modernių technologijų laikais efektyvių būsto apsaugos priemonių pasirinkimas yra labai platus.

Būstą saugo net įrašytu šuns lojimu

• Kas antras „Lietuvos draudimo“ atlikto tyrimo dalyvis teigė, kad planuodamas ilgesnę išvyką pasikliauna kaimynais arba artimaisiais, kurių paprašo prižiūrėti būstą.
• Profesionalių saugos tarnybų paslaugomis ir signalizacijos sistema naudojasi tik kas ketvirtas.
• Net kas dešimtas išvykdamas palieka šviesą ir tiki, kad ši „namuose kažkas yra“ imitacija apsaugos nuo nekviestų svečių, tuo tarpu galiojančiu būsto ir turto draudimu pasirūpina perpus mažiau gyventojų.
• Dar kelios dešimtys apklausos dalyvių sakė, kad pasirūpina, jog būtų atitrauktos ir vėl užtrauktos užuolaidos, įjungtas televizorius, muzika ar nuolat atidarinėjami ir uždarinėjami langai.

Ekspertas atkreipia dėmesį, kad vos 4–5 procentai apklaustųjų nurodė, jog saugodami turtą įsirengia stebėjimo kameras ir pasirūpina geromis spynomis. Dar mažiau žmonių mano, kad turtą gali apsaugoti šarvuotos durys. Stiprios, šarvuotos durys, apklausoje dalyvavusių žmonių nuomone, atsiduria ant tos pačios pakopos kaip ir fiktyvios apsaugos priemonės – vaizdo stebėjimo kamerų muliažai ar įspėjamieji lipdukai, jog būstą neva stebi saugos tarnyba.

Esama ir itin išradingų gyventojų: buvo nurodžiusių, kad būstą mėgina apsaugoti palikdami šunį ar piktą katiną, kai kurie net palieka šuns lojimo įrašą.

Apklausos metu gyventojai nurodė, kad maksimali žala dėl vagystės iš buto siektų apie 12 tūkstančių eurų, palyginimui – būstą ir namuose esančio turtą „Lietuvos draudimas“ siūlo apdrausti nuo 5 eurų mėnesiui.

Reprezentatyvioje Lietuvos gyventojų apklausoje, kurios metu buvo siekta išsiaiškinti požiūrį į būsto saugumą, dalyvavo 1012 respondentų iš Lietuvos.