Kaip pakeitus įpročius sutaupyti išlaidų elektrai ir dujoms

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Ką daryti, kad mėnesio pabaigoje sąskaitoje liktų daugiau lėšų? Uždirbti daugiau ar peržiūrėjus visas paslaugas, už kurias mokate, ieškoti būdų, kaip sutaupyti?

Kas mėnesį patiriame išlaidų elektrai ir dujoms, bet ar žinote, kad paprasti veiksmai gali padėti sutaupyti, o didesnės investicijos į energetikos sprendimus – atsipirkti per kelerius metus? Įsirengę saulės jėgaines Arūnas ir Benjaminas džiaugiasi, kad ne tik sutaupo lėšų už energiją, bet ir tausoja gamtą.

 

Tačiau pradėti taupyti galima ir be didesnių investicijų.

 

Arūno patirtis: sąskaitos – daugiau nei perpus mažesnės

 

Kaunietis Arūnas įsitikinęs, kad, taupydamas energiją, „taupai“ ir gamtą.

 

„Bet ko vartojimas, bet kokios energijos – teršia gamtą. Net ir per dažnai keisdamas batus skatini daugiau jų gaminti ir teršti gamtą. Įsirengdamas pirmuosius namus svarsčiau įvairius variantus, ką galima padaryti, kad vartočiau mažiau.

 

Pasikeičiau lemputes į LED. Anksčiau buvo halogeninis apšvietimas, LED lemputės ne tik taupo pinigus, bet ir mažina taršą, kuri išmetama į aplinką“, – sakė vyras. Šiemet pašnekovas, pastebėjęs, jog valstybė remia saulės elektrinių įsirengimą, pasinaudojo lengvata ir įsirengė saulės jėgainę. Įsirengęs saulės jėgainę pradėjau atidžiau stebėti elektros energijos suvartojimą ir taupyti. „Iškart pastebėjau pokytį ne tik sąskaitose, bet ir suvartotos energijos kiekyje, nes įsirengęs saulės jėgainę pradėjau atidžiau stebėti elektros energijos suvartojimą ir taupyti. Sumažėjo naudojamas elektros kiekis iš tinklo, nes jeigu yra kiek šviesos, elektrinė iškart pagamina bent šiek tiek energijos.

 

Labai rekomenduoju šį sprendimą ne tik tiems, kurie gyvena namuose, bet ir tiems, kurie turi butą – jau galima užsisakyti nutolusią saulės elektrinę“, – kalba Arūnas.

Jis taip pat vertina elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatoriaus“ teikiamą pasinaudojimo elektros tinklais paslaugą, kuria naudojasi visi gaminantys vartotojai. „Vakare ir naktį jėgainė elektros jau nebegamina, bet būna prigaminusi per dieną, todėl galiu naudoti elektrą, kuri kainuoja 4,26 euro centų už 1 susigrąžintą kWh, užuot mokėjęs po 13 centų už kilovatvalandę. Tai – jau tris kartus pigiau“, – naudą paaiškino kaunietis. Valstybė šiuo metu grąžina 323 eurus už 1 kW į saulės jėgainės statybas investuotų lėšų. Arūnui 10 kW galingumo elektrinė kainavo beveik 10 000 eurų (su jos montavimu), tačiau pasinaudojus valstybės parama jos kaina sumažėjo iki mažiau nei 7000 eurų. Jėgainei pradėjus veikti vyro metinės elektros išlaidos sąskaita už elektrą sumažėjo apie 70 proc.

„Viskas susiję: taupau savo išlaidas, o kartu saugau gamtą ir mažiau vartoju. Tikrai malonu“, – džiaugiasi Arūnas.

 

Benjamino patirtis: nuo elektrinės įrengimo dar nė karto nepirko elektros iš tinklo

 

Kitas pašnekovas, Benjaminas, šį pavasarį taip pat įsirengė 10 kW galingumo saulės jėgainę. Nuo to laiko vyras dar nė vienos kilovatvalandės elektros energijos nepirko iš elektros tinklų. Benjaminas labai daug dėmesio skiria tam, kad savo elektros vartojimo įpročius priderintų prie saulės „grafiko“. „Pavyzdžiui, susireguliuoju prietaisų laikmačius, kad vartočiau elektrą tada, kai daugiausia jos gaminu, – sakė pašnekovas. – Dabar jau atėjo tamsesnis, debesuotesnis periodas ir jau daugiau elektros sunaudoju, nei pagaminu. Laimei, šiek tiek jos yra padėta „pasaugoti“, tad pirkti iš elektros tinklų dar nereikėjo.“

 

Pašnekovas pripažįsta, jog jo name viskas yra varoma elektra: šildymas, vandens šildymas, baseino šildymas, nuotekų sistema, apšvietimas. Jo būstas suvartoja tikrai daug elektros energijos. Vyrą pasistatyti saulės jėgainę ant savo stogo įkvėpė vokiečiai. „Važiuodavome per Vokietiją, matydavome tikrai daug saulės jėgainių. Labai daug! Pagalvojom – vokiečiai juk moka skaičiuoti. Per laiką saulės elektrinė atsiperka, bet, žinoma, viskas priklauso nuo to, kaip vartosi tą energiją“, – sako Benjaminas.

Vyras pamažu pasvajoja ir apie elektromobilį, planuoja jį įkrauti saulės pagaminta energija. Baigdamas pokalbį jis pabrėžia, kaip svarbu taupymo įpročiais užkrėsti vaikus.

 

Vyro šeima yra gausi, penkių asmenų. „Vaikams atrodo, kad viskas labai lengvai gaunama. Ir kai jie išbėga iš kambario, o tu užgesini šviesą, nustemba: „O kam?“ Tuomet sėdi ir aiškini, kad 1 kilovatvalandei elektros energijos pagaminti reikia kirsti miškus, pirkti dujas, deginti mazutą. Galiausiai visa tai išmetame į orą. Jei kiekvienas apie tai pagalvosime, galbūt tuomet mūsų oras, gamta taptų švaresni ir malonesni mums“, – sakė Benjaminas.