Įvertino būsto nuomą: kyla rizika, kad norintieji išsinuomoti liks „ant ledo“

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Jei oro atžvilgiu ši vasara nėra karšta, tai būsto nuomos rinkoje – pats įkarštis. Šiemet be įprastai kylančių kainų išskiriama dar viena problema – būsto siūloma per mažai, tad galima likti ir be namų.

Kiekvienais metais vasarą būsto nuomos rinka virsta kovos lauku, į jį stoja ne tik esami studentai, studijas baigę, bet ir ką tik stojimų rezultatus sužinojusieji. Tai visuomet nuomotojams leidžia pakelti kainas. Šiuos naujausius kainų pokyčius jums ir pateikiame.

Ši vasara – karštesnė

„Citus“ Investicijų ir analizės skyriaus vadovas Arnoldas Antanavičius teigia, kad tam tikrus pokyčius nuomos rinkoje galima pamatyti jau dabar. Nuomininkams ši vasara numatoma karštesnė, nes pasiūla palyginus su praėjusiais metais sumažėjo. Vis didesnę savo dalį pradėjo atsiriekti „Airbnb“ trumpalaikės nuomos platforma.

„Įžvelgėme, kad vis didesnę rinkos nuomos dalį pasiima trumpalaikė nuoma, nes tai šiek tiek pelningiau. Dabar pažiūrėjusį liepos pabaigos duomenis matome, kad pasiūla ilgalaikėje nuomoje dar šiek tiek pamažėjusi. Tai stebina, dėl to kad ankstesniais metais vasarą nuomotojai suaktyvėdavo, atsirasdavo laisvų naujų būtų, pavyzdžiui, kažkuriems studentams baigus mokslą ir išvykus. Šiais metais to nematome“, – komentuoja NT analitikas.

Jis pabrėžia ir skirtumus tarp Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos. Ryškiausiai ši tendencija atsispindi būtent sostinėje.

„Vilniuje pakankamai ryškiai sumažėjo butų naujos statybos būsto pasiūloje, ir ypatingai 1–2 kambarių. Tuo tarpu 3 kambarių pasiūla padidėjusi lyginant su šių metų vasaros pradžia. Kitaip kalbant, suponuoja tą mintį, kad 1–2 kambarių pasiūlos sumažėjimas nulemtas to, kad studentai ar atvykę žmonės būtent tokio būsto ir ieško ir išsirenka: gal kai kurie jau susiradę ir išsinuomavę, net nelaukdami galutinių stojimų rezultatų. O 3 kambarių būstai, kurie labiau šeimoms tinkami, jų net daugiau nei vasaros pradžioje siūloma ir šiame segmente nelabai problemų galima įžvelgti iš nuomininkų pusės“, – pastebi jis.

Kaune ir Klaipėdoje situacija – švelnesnė. A. Antanavičius pasakoja, kad Kaune pasiūlos yra net daugiau nei prieš metus ar vasaros pradžioje. Pasiūla padidėjo tiek senos, tiek naujos statybos namuose.

„Kaune kitas ciklas. Žmonės labiau pasitiki Kauno rinka, noriai investuoja nuomai ir lieka daugiau pasiūloje. Kitas variantas, kad Kaune žmonės tiki jog NT vertė didės, neskuba parduoti, o tikisi išnuomoti

O Klaipėdoje praktiškai kainų pokyčių nefiksuojame, šiek tiek mažiau pasiūlos nei vasaros pradžioje ar praėjusiais metais. Tai galima paaiškinti, kad tai iš dalies kurortinis miestas, vasarą visada pasiūla susitraukia ir būna kitoks ciklas nei Vilniuje ar Kaune. Žmonės eina į trumpalaikę nuomą, linkę išnuomoti turistams. Rudenį matysime tam tikrą pasiūlos atšokimą“, – prognozuoja analitikas.

Kaina jau pakilo

Nuomos kaina vasarą visada padidėja, tačiau pasiūlai sumažėjus, nuomotojai sau gali leisti kainas pakelti daug labiau. A. Antanavičius naujienų portalui tv3.lt komentuoja, kad kadangi naujos statybos namuose yra sumažėjusi pasiūla 1–2 kambarių, tame segmente nuomotojai pasiryžę gauti daugiau. Kainos šiais metais bus ir iki 10 proc. didesnės.

„Jei vasaros pradžioje matėme, kad nuomos kainos panašiame lygyje kaip prieš metus, tai dabar yra nuo 5 iki 10 proc. kainos didesnės. Ar už tiek pavyks išnuomoti? Matysime, bet optimizmo nuomotojai nestokoja ir bando išnuomoti daugiau nei vasaros pradžioje ar prieš metus.

Panašu, kad ryškiausias kainos padidėjimas yra pigiausiame segmente, 1–2 kmabarių butuose – tiek senoje, tiek naujoje statyboje. Jei žiūrime 3–4 kambarių būstą, nelabai čia pastebima kainų pasikeitimų. Bet 1–2 kambarių būsto nuoma brangesnė 30–50 Eur“, – sako NT analitikas.

Iš A. Antanvičiaus pateikiamos lentelės galima matyti, kad nors dar ir nėra rugpjūčio mėnesio duomenų, kainos visuose segmantuose jau yra didesnės, išskyrus vieną – 1 kambario butas naujos statybos name kainuoja iki 20 Eur pigiau.

Kaune situacija kitokia, ten nuomos kaina padidėjo iki 5 proc. ir ji nelabai skiriasi nuo praeitų metų sezono įkarščio. Tad studentams Kaune būstą rasti bus daug paprasčiau.

Tiesa, iš pateikiamų duomenų, tokios pačios tendencijos kaip Vilniuje matyti ir Kaune. 1 kambario butas naujos statybos name kainuoja net pigiau nei 2016 m. III ketvirtį.

Klaipėdoje kainų pokyčius galime matyti 2 kambarių pasiūloje – kainos apie 50 Eur didesnės nei praeitų metų III ketvirtį. Taip pat apie apie 40–60 Eur pabrango 3 kambarių butas senos statybos name.

Mato kitą tendenciją – kaina gali mažėti

Nors ir kitas NT analitikas patvirtina, kad paprastai kainos pakyla kokius 5–10 proc. pikiniais mėnesiais, jis nesutinka su A. Antanvičiaus mintimis, kad trumpalaikė nuoma mažina pasiūlą.

„Kaina gali tiek ir nekilti, nes labai nemažai žmonių yra investavę į būstus, pirkę tiek senos, tiek naujos statybos namuose butus nuomai. Pasiūla būsto nuomos rinkoje yra padidėjusi. Dėl to kainos iki 5 proc. lyginant paprastą laikotarpį su pernai yra pakritusios vien dėl padidėjusios konkurencijos. Visgi sezoniškumas yra. Pavyzdžiui, rugpjūtį, rugsėjį ir spalį kainos padidėja, o kokį sausį ir vasarį, šildymo įkarštyje, sumažėja.

Visgi aš paprieštaraučiau kolegai, nes „Airbnb“ trumpalaikės nuomos rinka veikia tik Senamiestyje. Tie, kurie nori nuomotis Senamiestyje – jiems sunkiau, nes tikrai nemažai trumpalaikės nuomos atsirado. Tai pasaulinė tendencija: žmonės mėgsta ne viešbučiuose gyventi, o pasiimti vietinio gyvenimo nuotykius. Tačiau kokiame Antakalnyje, Baltupiuose, Pilaitėje nėra tiek daug trumpalaikės nuomos, kad darytų įtaką“, – savo įžvalgas pateikia „Ober–Haus“ Senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada.