Daugiabučių atnaujinimas: energinis efektyvumas

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Įprastai daugiabučių modernizacijos metu yra susitelkiama į energetinio pastato efektyvumo didinimą, tačiau vizualiniai sprendimai taip pat turi nemažą svarbą. Aplinkiniai gyventojai pirmiausia pastebi vizualinius renovuoto daugiabučio pokyčius – pasirinktas fasado apdailos medžiagas ir jų spalvas, taip pat sprendimus dėl balkonų konstrukcijų. Ryškius vizualinius pokyčius padeda kurti daugiabučio administratoriaus, projektuotojų ir gyventojų bendros pastangos.

Estetiškas modernizuoto daugiabučio vaizdas džiugina namo gyventojus, o akivaizdus kontrastas, lyginant senąją ir dabartinę daugiabučio išvaizdą, neretai tampa vienu iš veiksnių, pakurstančių aplinkinių gyventojų susidomėjimą renovacija ir norą imtis pokyčių. Pirminį vizualų modernizuoto daugiabučio įspūdį sukuria gerai parinktos sienų fasado apdailos medžiagos bei jų spalvinė gama.

 

Renkantis fasado apdailą, galimi du pasirinkimai – ventiliuojamas arba tinkuojamas fasadas.

 

Kiekvienas variantas pasižymi savais privalumais, tačiau renkantis sienų fasado apdailą, vertėtų atsižvelgti į daugiabučio sienų konstrukcijas, taip pat pastato aukštingumą bei nepamiršti apdailos medžiagų kokybės svarbos ir ilgaamžiškumo. Taip pat patartina pasikonsultuoti su specialistais, kurie atkreips dėmesį į svarbiausius pasirinkimą lemiančius veiksnius kiekvienu konkrečiu atveju.

 

Pasiteisinę sprendimai

 

Gerai apgalvotais ir pasiteisinusiais sprendimais galėtų pasidalinti Taikos g. 3, Klaipėdoje, esančio devynaukščio daugiabučio gyventojai. Dar septintame dešimtmetyje pastatytas daugiabutis patenka į registruotų kultūros vertybių teritoriją, todėl jo modernizacijos metu naudotų medžiagų parinkimui ir estetinei išvaizdai buvo skirtas ypatingas dėmesys.

 

„Rengiant investicinį renovacijos darbų planą, su daugiabučio gyventojais detaliai aptarėme visus galimus vizualinius sprendimus – tiek dėl sienų fasado apdailos, tiek dėl balkonų. Šį daugiabutį galima priskirti aukštų pastatų kategorijai, kuriai yra rekomenduojama rinktis ventiliuojamą sienų fasadą, todėl gyventojai ilgai nedvejojo ir pasirinko būtent šį variantą.

 

Visgi, galiausiai buvo įvesta ir tinkuojamo fasado elementų“, – pasakoja Rasa Rimaitė, Klaipėdoje daugiabučius namus administruojančios įmonės direktorė. Ventiliuojamas fasadas pasižymi ne tik didele fasado apdailos medžiagų įvairove, bet ir medžiagų ilgaamžiškumu.

 

Taip pat plokščių montavimas yra nesudėtingas, o plokštei suskilus, sudužus ar kitaip ją paveikus, galima lengvai pakeisti, nekeičiant viso namo fasado apdailos. Be to, vasarą sienos su oro tarpais ne taip greitai įkaista, todėl pastatą reikia mažiau vėsinti – taip papildomai sutaupoma elektros energija. Tuo tarpu tinkuojamo fasado elementų pasirinkimą paskatino plati apdailos medžiagų paletė bei galimybė medžiagos struktūrą panaudoti išgaunant įvairius apdailos elementus, kurie leidžia priimti įdomesnius architektūrinius sprendimus.

 

Apgalvotas spalvų parinkimas

 

„Priekinei namo sienai, matomai iš pagrindinės gatvės pusės, buvo naudotos dviejų spalvų akmens masės plytelės – pilkos ir molio raudonumo. Rinkomės natūralias apdailos medžiagas, kurių spalvos būdingos senamiesčiui – taip norėta išlaikyti centrinės miesto dalies architektūrinį vientisumą ir savitumą. Kaip ir kiekvienas miesto mikrorajonas, Klaipėdos senamiestis išsiskiria savu stiliumi ir charakteriu, todėl pagrindinė sąlyga modernizuojamam daugiabučiui – derėti prie viso kvartalo architektūrinių sprendimų, turėti savo individualų ženklą senamiesčio kontekste.

 

Džiugu, kad pavyko išpildyti šį reikalavimą, o pasirinktas spalviškumas ir baltų simbolikos ornamentas kuria itin estetišką ir žaismingą pastato vaizdą, subtiliai primena stebėtojui istorinę atmintį“, – dalinasi pašnekovė. Anot R. Rimaitės, tiek gyventojams, tiek namo projektuotojams norėjosi išvengti blankaus ir standartinio rezultato, o pasirinkta molio raudonumo spalva bei kiti architektūriniai sprendimai viršijo šiuos lūkesčius su kaupu. „Galų gale, tinkamai parinktos modernizuojamo daugiabučio spalvos svarbios ne tik architektūrine prasme. Svarbu, kad galutinis vaizdas džiugintų ir pačius gyventojus: kiekvieną dieną matomas vaizdas turi būti malonus akiai, juolab, paskyrus nemažas investicijas“, – teigia Klaipėdoje daugiabučius namus administruojančios įmonės direktorė. TAIP PAT SKAITYKITE: Kompleksiškai besikeičiantys kvartalai Palangoje džiugina visus – tiek vietinius, tiek miesto svečius Kvartalus renovuojančių Trakų ateitis – vientisa miesto infrastruktūra ir darnus judėjimas Daugiabučių atnaujinimas: energinis efektyvumas ir išskirtiniai architektūriniai sprendiniai (1 dalis)

 

Projektuotojų požiūris – svarbi proceso dalis

 

Daugiabučių modernizacijos metu tiek daugiabučių administratoriai, tiek gyventojai pabrėžia aukštos darbų kokybės svarbą ir įtaką galutiniam rezultatui. „Labai svarbu, kad renovacijos procese aktyviai dalyvautų kiekviena pusė – daugiabutį administruojanti įmonė, namo bendruomenė ir projektuotojai.

 

Tiesą sakant, vienas svarbiausių aspektų yra darbus atliekančių projektuotojų požiūris – kiek jie atsidavę vykdomam projektui. Jeigu daugiabučio spalvos ir kiti architektūriniai sprendimai yra parenkami atmestinai, pernelyg nesigilinant į atitinkamą kvartalo kontekstą ir gyventojų poreikius, o renovacijos investicinis darbų projektas įgyvendinamas be didesnio įsigilinimo, negalima tikėtis puikaus galutinio rezultato.

 

Tokie projektai kaip Taikos g. 3 esantis daugiabutis atsiranda visų pusių nuoširdaus įsitraukimo dėka“, – pastebi R. Rimaitė. Taip pat ji atkreipia dėmesį, jog atsakingas namo administratoriaus ir projektuotojo darbas net ir iš atskirai modernizuojamų daugiabučių namų leidžia sukurti vieningą, nuoseklesnį viso daugiabučių kvartalo vaizdą, kurį paprasčiausia formuoti kvartalinės renovacijos metu.

 

„Tokį įspūdį sudaro „miško kvartalo“ Liepojos, Kretingos gatvėse esantys daugiabučiai namai, tokį įvaizdį sudaro Panevėžio gatvės renovuoti namai. Vietiniai projektuotojai, iš anksčiau susipažinę su atnaujinama aplinka, gali geriau įvertinti ir apgalvoti modernizacijos sprendimus. Taip pat jie stebi ir nagrinėja įvairius projektų aspektus, betarpiškai su daugiabučių administratoriais sprendžia aktualius einamus klausimus, siekia didesnės savo miesto vertės. Toks požiūris ir darbo kryptis padeda kurti vieningesnį ir nuoseklesnį viso daugiabučių kvartalo vaizdą“, – priduria R. Rimaitė.