Ar mitas, kad euras sukėlė būsto nuomos kainas?
O šiokius tokius kainų svyravimus galėjo lemti visai kiti reiškiniai, nebūtinai susiję tik su valiutos keitimu.
Euro įvedimas esminių pokyčių nesukėlė, bet nuogąstavimų – būta
NT ekspertų bendrovės „Rebest“ direktoriaus pavaduotojas šiaulietis Aivaras Vozgirdas sako, kad artėjančios euro įvedimo Lietuvoje datos nemaža dalis šios rinkos segmento iš tiesų laukė su nerimu. Bijota, kad gyventojai, pratindamiesi prie naujos valiutos, neskubės įsigyti didelės vertės turto, todėl kur kas atsargiau vyks visi sandoriai.
Tokiems nuogąstavimas būta ir pagrindo. Mat likus keliems mėnesiams iki valiutos keitimo, nemaža dalis gyventojų pastebimai pristabdė turimo turto pardavimus. Taip elgtasi viliantis, kad įvedus eurą, staigiai šoktelės turto vertė, todėl bus galima uždirbti gerokai daugiau.
„Tačiau visų ilgai laukta data atėjo, euras tapo mūsų valiuta, o NT rinkoje nieko tokio kaip ir neįvyko“, – sako A. Vozgirdas. Jo teigimu, nors pirmasis
2015-ųjų mėnuo ir neišsiskyrė šio segmento sandorių gausa, ypatingo sąstingio, lyginant su 2014-ųjų analogišku laikotarpiu, taip pat nebuvo. „Net atvirkščiai, galime drąsiai sakyti, kad aktyvumas buvo gerokai didesnis, nei tikėjomės: žmonės skambino, norėjo apžiūrėti įvairius objektus, siūlė parduoti savo turtą“, – sako pašnekovas. Jo teigimu, pagal dabartines tendencijas, ir vasario mėnesio pardavimų bei nuomos rodikliai turėtų būti tikrai geri.
Komentuodamas situaciją, ar gerai pasielgė tie, kurie laukdami naujos valiutos sustabdė savo NT pardavimus, UAB „Rebest“ vadovas Vaidotas Misius pastebi, kad tokie žmonės anksčiau ar vėliau vis tiek turės ryžtis savo „įšaldytus“ objektus mesti į rinką. „O ar tai, kad buvo delsiama, – protingas sprendimas, paaiškės vėliau. Kol kas svarbiausia – investicijų pritraukimas į Šiaulių miestą, esamo verslo išlaikymas, jo augimas, taip pat makroekonominė situacija“, – pastebi NT rinkos specialistas.„Ilgai laukta data atėjo, euras tapo mūsų valiuta, o NT rinkoje nieko tokio kaip ir neįvyko“, – sako A. Vozgirdas.
Kaip bus ateityje, tegul spėlioja būrėjai, o savaitraštis „Šiauliai plius“ pasidomėjo, kokios kainų kitimo tendencijos pastebimos analizuojant jau įvykusius sandorius. Remiantis portalo Aruodas.lt publikuojamų butų pardavimų skelbimų statistika, matyti, kad Šiauliuose nuo 2008-ųjų butų kainos iš tikrų aukštumų staigiai krito ir 2013-ųjų pirmą ketvirtį pasiekė patį dugną. Vėliau palengva ėmė augti. Kilimas, tiesa, labai jau nežymus, vyksta ir dabar. Tam, NT ekspertų teigimu, teoriškai yra visai palankios sąlygos.
„Šiek tiek kainos pradėjo kilti jau pirmą kartą pasigirdus kalboms apie eurą Lietuvoje. Dabar oficialiai deklaruojama, kad mūsų šalies ekonomika – viena sparčiausiai augančių visoje Europoje. Mažos ir bankinės palūkanos, kas leidžia gyventojams skolintis ir įsigyti nuosavą būstą. Todėl nuo 2013 m. NT kainos Šiauliuose ėmė palengva augti“, – sako A. Vozgirdas.
Jo teigimu, natūralu, kad pirmiausia į visus šiuos pokyčius sureagavo gyvenamojo būsto sektorius, t. y. šoktelėjo butų kainos. Mat butai – labiausiai „judanti“ NT rinkos dalis: žmonės keičia gyvenamąją vietą, emigruoja, miršta, gimsta vaikai ir pan. Tuo tarpu komercinių pastatų ar žemės sklypų kainos per minėtą laikotarpį keitėsi palyginus gana mažai.
Geriausias NT rinkos reguliatorius – pramonė
Kalbėdamas apie NT kainų pokyčius, A. Vozgirdas pastebi ir tendenciją – viskas šioje rinkoje veikia grandininės reakcijos principu. Pradėjus kilti senos statybos butų kainoms, ima kilti ir naujų tokios pat paskirties būstų kainos. „Juk negali vos ne tiek pat kainuoti senas ir naujas butas“, – šypteli pašnekovas ir sako, kad naujo buto kainai priartėjus prie namo kainos, grandinė tęsiasi toliau – šokteli ir pastarojo kaina.
„Bet, galiausiai, visko pagrindas Šiaulių mieste yra pramonė“, – mano NT ekspertas. Jo teigimu, Šiauliuose NT rinka negali labai staigiai suaktyvėti, negali neprognozuojamai išaugti ir kainos, kadangi pramonė mieste išgyvena ne pačius palankiausius metus: stringa strateginiai projektai, mieste gyventojų taip pat ne daugėja.
„Šiuo metu Šiauliai yra atsiliekančio miesto vaidmenyje, kas labai liūdina. Tačiau perspektyvų yra nemažai, tad norisi manyti, kad į valdžią ateis aktyvūs, protingi ir strategiškai į ateitį mąstantys miestiečiai, kurie miestą pažadins iš letargo miego“, – svarsto Aivaras.
Įvykiai Ukrainoje paveikė ir Šiaulius
Tiesa, norintiems pigiau įsigyti būstą, pagalį į ratus gali kyštelėti ne tik atsigaunanti miesto pramonė. Kainų augimui nemažą įtaką, NT ekspertų teigimu, turi net tokie reiškiniai, kaip užsitęsę neramumai Ukrainoje.
„Kai ten prasidėjo karinis konfliktas, šiauliečiai, kurie galvojo, esą viskas vyksta toli nuo Lietuvos ir mums tai nedaro jokios įtakos, ir toliau laisvai disponavo savo santaupom – pirko butus, juos pardavė. Tačiau buvo nemažai ir tokių, kurie, paveikti nuolat žiniasklaidoje platinamos informacijos apie karą ir jo grėsmes, patys ėmė jaustis nesaugiai ir pradėjo svarstyti, ar verta pirktis nuosavą būstą“, – pastebi A. Vozgirdas.
Didžiausia problema, ekspertų teigimu, kad tokios nuotaikos gerokai išbalansavo visą NT rinką tiek Šiauliuose, tiek ir visoje šalyje. Visa laimė, kad tai nesitęsė ilgai, mat kasdien girdėdami apie Ukrainoje vykstančius neramumus ir nematydami realiai augančios grėsmės sau, lietuviai ramiai gyvena toliau.
Mitas, kad euras sukėlė būsto nuomos kainas?
Tiesa, kalbant tik apie būsto nuomą, vis dažniau pasigirsta komentarų, esą būtent euras padarė didžiulę įtaką tam, kad pastaruoju metu Šiauliuose gana ženkliai kilo nuomos kainos. Bet specialistai nesutinka – euro ir nuomojamo būsto kainų kilimo sutapatinti nereikėtų.
Aruodas.lt publikuojamų butų nuomos skelbimų statistika rodo, kad mieste nuomos kainos ėmė augti 2014 m. spalio mėnesį, o gruodžio pradžioje šoktelėjo į viršų gana smarkiai. Tačiau ar tokie pokyčiai tikrai buvo artėjančio euro nuotaikų pasekmė?
„Butų nuomos paklausa yra labai didelė, o pasiūla – menka. Todėl ir nuomos kainos nuosekliai kyla. Bet tvirtinti, kad visa tai vyksta tik dėl valiutos keitimo, tikrai negalima. Čia veikia paprastas pasiūlos ir paklausos principas“, – tvirtina NT ekspertų komandos „Rebest“ atstovas.
Šiauliai užsieniečiams kol kas patrauklesni netapo
Prieš įsivedant eurą, nemažai kalbėta ir apie Lietuvos, prisijungusios prie euro zonos valstybių, patrauklumą užsienio investicijoms. Bet bent per pirmą šių metų mėnesį, esminių pokyčių neįvyko ir šioje srityje.
„Nenutiko taip, kad Lietuvai įsivedus eurą, į Šiaulius imtų plūsti užsienio kompanijos, kurioms mieste reikalingas NT. Didžiosios įmonės, turinčios savo padalinius Šiauliuose, jau seniai savo verslo sandorius sudarinėja eurais, tad joms valiutos keitimas nebuvo joks perversmas. Greičiau – darbo palengvinimas“, – sako pašnekovas.
Vis dėlto, Lietuvai tapus euro zonos nare, labai aiškiai pasimatė ne tik įvairių maisto produktų, lyginant su kitomis Europos šalimis, kainų skirtumai. Tautiečiai pamatė, kad jų nekilnojamas turtas – kone tris su pusę karto pigesnis nei kitose eurą įsivedusiose valstybėse. „Tik tai nebuvo jokia sensacija, nes tie, kurie domisi NT, seniai matė, kad daugelyje Europos šalių kai kurie panašūs objektai ten kainuoja eurais tiek, kiek Lietuvoje litais. Pasikeitus valiutai, pas mus tendencijos, bent jau kol kas, išlieka tos pačios“, – pastebi A. Vozgirdas.