Laminuotas stiklas ir jo pritaikymo galimybės

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Laminuotas stiklas – tai keli stiklo lakštai, sujungti plėvele (polivinilbutiralio – PVB), naudojant tam tikrą temperatūrą ir spaudimą. Taip suklijuotas stiklas atrodo kaip įprastas stiklas. Pagrindinė jo ypatybė yra ta, kad šis stiklas ir sudaužytas nesubyra šukėmis, lieka vientisas – taip apsaugoma nuo galimo susižalojimo. Kitaip sakant, laminuotas stiklas – tai vienintelis stiklas, kuris yra patikimas ir kuriam būdingos ypatingos eksploatacinės ypatybės.

Įprasti standartiniai laminuoto stiklo gaminiai skirti stogams, balkonų pertvaroms, žemutinių aukštų bei apsauginiams langams, durims ir pertvaroms. Laminuotas stiklas naudojamas ir specialios paskirties gaminiams: lauko liftams, sporto kompleksams, grindims bei laiptams, patalpoms, esančioms po vandeniu, stiklinti, akvariumams, veidrodžiams, neperšaunamiems ar apsaugantiems nuo įsilaužimo langams, sustiprintai garso izoliacijai.

Laminuotas stiklas gali apsaugoti muziejuose sukauptas vertybes, banko patalpas nuo ginkluoto užpuolimo ar kitą brangų turtą ir užtikrinti tose patalpose dirbančių žmonių saugumą. Ypatinga laminuoto stiklo struktūra skaidrią stiklinę pertvarą daro neperšaunamą pistoletu ar net Kalašnikovo automatu.

Apsauga nuo įsibrovėlių
Šiuo metu yra daug efektyvių signalizacijos sistemų, tačiau jos visos tik garsiai praneša apsaugos tarnyboms ar aplinkiniams apie įsilaužimą. Per laiką, kol atvyksta policija ar apsauga, nusikaltimas dažnai jau būna įvykdytas. Nuolat didėjantis įsilaužiamųjų vagysčių skaičius ir vandalizmas privertė ieškoti priemonių, galinčių kuo efektyviau apsaugoti turtą. Statistiniais duomenimis, 75 proc. atvejų į patalpas įsilaužiama per langus, vitrinas ir stiklines duris. Paprastas stiklas neapsaugo patalpų nuo įsilaužimo.

Pastaruoju metu labai dažnai įrengiami įstaigų ar parduotuvių vitrininiai langai, siekiantys nuo žemės iki lubų, tapo idealiu masalu vagims ir chuliganams.

Naudoti laminuotą stiklą – tinkamiausia nepageidaujamų atvejų prevencija. Panaudojus kelių sluoksnių laminuotą stiklą, įsilaužimo atveju galima išsaugoti stiklo vientisumą, taigi ir pakankamai laiko, kad apsaugos policija spėtų sureaguoti. Būtent taip turėtų būti apsaugoti bankų, parduotuvių ir kontorų langai bei vitrinos. Laminuotas stiklas užtikrina apsaugą nenaudojant apsauginių grotų ar žaliuzių. Laminuotas stiklo panaudojimas vitrinoms.

Ypatingos apsaugos siekiančiųjų dėmesį galima būtų atkreipti į laminuotą stiklą, galintį pasiųsti pavojaus signalą apsaugos tarnybai. Vidiniame tokio stiklo sluoksnyje įtaisomas elektrai laidus pasidabruotas kabelis, kuris sujungiamas su aliarmo signalus skleidžiančiu prietaisu. Stiklui įskilus ar sudužus, kabelis nutraukiamas ir pavojaus signalas perduodamas apsaugos tarnybai.

Pagal EN standarto reikalavimus, laminuotų stiklų atsparumas klasifikuojamas į atsparius smūgiams ranka (EN 356) ir atsparius šūviams (EN 1063). Pagal atsparumo klasės reikalavimus, stiklas turi atlaikyti plaktuko ir kirvio smūgius, šūvius ir netgi sprogimą. Stebinantis laminuoto stiklo pranašumas juntamas tiek kalbant apie saugumą, tiek ir apie turto apsaugą. Laminuotas stiklas gali būti naudojamas taip pat įvairiai, kaip ir įprastas stiklas. Laminuoto stiklo funkcija – sulaikyti nuo žaibiškos vagystės ar patalpos suniokojimo, todėl laminuoto stiklo panaudojimas su signalizacijos įrengimu, gaunamas optimalus efektas.

Nelaimingų atsitikimų prevencija
Aplink mus apstu konstrukcijų ir gaminių iš stiklo. Tai pertvaros, durys, langai, stikliniai stogai, baldų bei interjero detalės.

Stiklinės konstrukcijos – estetiškos, patogios ir praktiškos, bet nėra garantijos, kad stiklas nesuduš nuo mechaninio poveikio. Kasmet didelė dalis žmonių susižaloja susidūrimo su stiklu metu, nemaža dalis nukentėjusiųjų yra vaikai. Sumažinti nelaimingų atsitikimų tikimybę stiklinant pastatus – svarbus veiksnys. Stiklui sudužus susidaro šukių aštriais kraštais, jos dažniausiai tampa nelaimingų atsitikimų priežastimi ir gali sukelti itin skausmingų padarinių – pasitaiko netgi mirties atvejų.

Kol kas Lietuvoje nėra jokių specialių saugumo reikalavimų, apibrėžiančių, kokio tipo stiklas gali būti naudojamas tam tikrose vietose, nesukeldamas rizikos galimybės žmonėms. Tokioms vietoms kaip įėjimo durys, laiptinės ar dušų kabinos privalo būti naudojamas laminuotas stiklas, dūžio atveju nesukeliantis rizikos susižaloti.

Visi įprasto stiklo trūkumai pašalinami laminuojant. Tyčinio ar atsitiktinio smūgio atveju laminuotas stiklas gali suskilinėti, bet stiklo šukės tvirtai laikosi prie plėvelės ir neiškrenta iš rėmų. Taigi nelaimingų atsitikimų rizika labai sumažėja.

Saugus stiklinimas yra reglamentuojamas ES direktyvos 89/654/EEB (Europos Sąjungos Tarybos direktyva „Dėl minimalių darbovietei taikomų saugos ir sveikatos reikalavimų“). Direktyva pabrėžia, kad visose vietose, kur yra žmogaus ir stiklo konstrukcijos susidūrimo rizika, stiklas turi būti saugus.

Efektyvi garso izoliacija
Specialus garsą izoliuojantis laminuotas stiklas, nedidindamas stiklo storio, gali smarkiai sumažinti triukšmą: 6 mm laminuoto stiklo garso izoliacija prilygsta 12 mm vientiso stiklo garso izoliacijai (6 mm laminuoto stiklo garso izoliacija – 35 dB, 1 dB mažesnė negu 12 mm vientiso stiklo garso izoliacija).

Naudojant akustinę PVB plėvelę (toliau – PVB (A)), kuriai būdingos puikios akustinės ypatybės, garso izoliacijos lygis kritinio dažnio juostoje nenukrinta. Tai elastingos PVB (A) plėvelės puikios garso absorbcijos rezultatas. Šių medžiagų akustinės charakteristikos yra tokios pat, kaip ir laminuotų stiklų: šios medžiagos gaminamos su skaidraus akrilinio polimero sluoksniu tarp stiklų. Akrilinio laminato sluoksnis turi būti maždaug 1 mm storesnis, kad užtikrintų tokį mechaninio stiprumo lygį kaip PVB plėvelė.

Jeigu stiklinti naudojamas vienas PVB plėvelės sluoksnis, garso izoliacijos efektas juntamas. Garso izoliacija, naudojant PVB (A) plėvelę, vidutiniškai padidėja nuo 1 iki 3 dB (Rw), tačiau gali išaugti ir iki 10 dB, kritiniam dažniui artimoje zonoje. Optimalus akustinis storis – 0,38 mm (vienas plėvelės sluoksnis). Nustatyta, kad didesnio negu nurodyto storio tarpsluoksniai neužtikrina geresnės garso izoliacijos.

Skirtumas tarp įprasto ir laminuoto stiklo ypač juntamas dažnių nuo 125 Hz iki 4000 Hz intervale, būtent tame dažnių diapazone, kur žmogaus klausa jautriausia ir kur daugiausia triukšmo. Įprastame stikle yra du kritiniai garso dažnio diapazono taškai, kuomet garso izoliacija ypač prasta. Pirmas kritinis taškas atsiranda žemo dažnio diapazono ruože, antras taškas – aukšto. Būtent šie neigiami reiškiniai gali būti sušvelninti naudojant garsą izoliuojantį laminuotą stiklą.

Laminuotas stiklas, saugodamas patalpas nuo žalingų ir neigiamus padarinius sukeliančių UV spindulių, neturi neigiamo poveikio patalpos viduje esantiems augalams. Netgi priešingai, laminuotas stiklas paprastai naudojamas žiemos soduose siekiant nuo žalingų UV spindulių apsaugoti augalų lapus, spalvą, skatinti jų dauginimąsi. Augalų šviesos receptoriai, paprasčiau kalbant – lapai, sugeba sugerti saulės šviesą, kurią praleidžia PVB plėvelė, todėl laminuotas stiklas itin dažnai naudojamas botanikos soduose.

Kai kuriais atvejais lėšos, skiriamos apsisaugoti nuo UV spindulių, yra labai nedidelės, palyginti su išsaugotu turtu, pavyzdžiui, išsaugotais unikaliais meno kūriniais ar prabangiais baldais. Laminuotas stiklas naudojamas apsaugoti netgi tokioms pasaulinio garso vertybėms kaip Leonardo da Vinčio „Mona Liza“.

Vis dėlto visiškai išvengti medžiagų senėjimo yra sunku – jas neigiamai veikia ir kiti veiksniai: šiluma, matomoji šviesa, drėgmė, temperatūrų kaita.

Didelė spalvų gama
Iki šiol stikliniams eksterjero ir interjero elementams naudota ribota spalvų gama: dažniausiai žalia, mėlyna, rausva ir ruda. Skirtingos PVB plėvelių spalvos suteikia galimybę smarkiai praplėsti spalvoto stiklo gamą. Architektai gali pasiekti įvairų šviesos pralaidumą, nekeisdami stiklo storio ar objekto konstrukcijos. Naudojant spalvotas PVB plėveles galima išgauti labai įdomių sprendimų tiek pastatų fasadams, tiek ir interjerams. Fasadams skirtos PVB plėvelės yra atsparios UV poveikiui.