Karkasiniai namai: statybos ABC

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Karkasiniai pastatai Lietuvoje po truputį populiarėja, ne tik dėl pigezsnės statybos, bet ir dėl kitų priežasčių. Straipsnyje  apžvelgisme privalumus.

Pagrindiniai motyvai, skatinantys rinktis karkasinę statybą

1. Atsisakydami sunkių ir masyvių sienų iš inertinių medžiagų (mūro, betono ir kt.) sukuriame ekologiškai sveikesnę gyvenimo aplinką, o šlapius tinkavimo procesus keisdami sauso tinko plokštėmis – greitiname statybos eigą.

2. Lengvos atitvaros, nesugerdamos šilumos energijos iš patalpų oro, leidžia laisvai reguliuoti pastato vidaus temperatūros režimą. Dienos metu sumažinus tiekiamos šilumos kiekį, vakare per trumpą laiką pasiekiama pageidaujama patalpų oro temperatūra.

3. Karkasiniai pastatai daug greičiau ir pigiau pertvarkomi lengvai keičiant patalpų vidaus planavimą.

Karkasinė statyba susiformavo kaip pigus, patogus ir paprastas statybos būdas. Tačiau pigesnė negu tam tikra nustatyta riba ji negali tapti, nes čia ypač svarbi medžiagų kokybė ir darbo kultūra.

 

Yra keli konstrukciniai reikalavimai, kurių negalima pažeisti. Mediena turi būti išdžiovinta ir impregnuota tiek, kiek reikalaujama, nes kitaip ji pradės suktis ir geriausiu atveju sugadins visą apdailą, o blogiausiu – persikreips ir pats namas. Šilumos, garo ir vėjo izoliacijos turi būti įrengtos nepriekaištingai, kitaip lengvos skydinės dangos bus išpūstos, nebus jokios garso izoliacijos arba paprasčiausiai bus šalta. Būtina įrengti gerą ventiliaciją, kitaip mikroklimatas bus panašus į tą, koks būtų gyvenant užrištame polietileniniame maišelyje.

Realybėje statybos būdai dažnai susipina. Laikanti konstrukcija gali būti mūrinė arba dujų silikato, perdanga gelžbetoninė, o apdaila ir apšiltinimas pasiskolinti iš karkaso. Todėl karkasinio namo savokai paprastai suteikiama daugiau taupaus, racionalaus, skoningo ir protingo namo reikšmė.

 

 

Karkasinė statyba pasižymi dar ir tuo, kad tokių namų negalima palikti porai metų pastovėti nebaigtų be langų ir durų, ji paprasčiausiai to neišlaikytų. Todėl prieš statybas reikia gerai pasiskaičiuoti lėšas.

Karkasiniai namai – tai optimalius apšvietimo, energijos, ventiliacijos panaudojimas visose patalpose, ekologiškai švarios statybinės medžiagos.

 

Ši statyba yra lanksti. Esant poreikiui, pastatytą namą ateityje galima praplėsti naujomis patalpomis. Šiuolaikinės medžiagos bei aukšta gamybos technologija leidžia pasiekti aukštus techninius ekonominius namo eksploatavimo rodiklius. Šio namo sienų varža  ne mažesnė kaip 3.5 m2C°/W, o stogo – 6.5 m2C°/W. Išorinis triukšmas namų viduje sumažinamas 4 kartus.

Statybos etapai
Rangovo vykdoma namo statyba susideda iš etapų, kurie turi būti kruopščiai suplanuoti ir suderinti.

Vidutinio dydžio (apie 150 m2) karkasinio namo statybos etapai:

brėžiniai, finansavimas ir leidimai;

pastato suplanavimas;

žemės darbai ir pamatai;

pamatų ir rūsio sienos bei drenažas;

karkasas;

durys ir langai;

vandentiekis, kanalizacija, šildymas ir elektros instaliacija;

namo išorės apdaila;

šilumos, oro ir garo izoliacija;

namo vidaus apdaila;

dažymas, vidaus įranga ir baldai;

gerbūvis.

Brėžiniai, finansavimas ir leidimai

Šis etapas yra paruošiamasis. Laikas, reikalingas visų statybinių brėžinių paruošimui, namo sąmatinės vertės paskaičiavimui, finansavimo organizavimui, įvairių leidimų gavimui, skiriasi priklausomai nuo šalies rajonų. Šiame etape taip pat gali būti vykdomi privažiavimo prie statybos aikštelės įrengimo darbai bei apsirūpinimas laikina elektros energija.

Pastato suplanavimas

Pirmame etape vykdomi pastato suplanavimo darbai. Linijų nuo žemės sklypo ribų nustatymui bus reikalingos matininkų paslaugos. Labai svarbu teisingai nustatyti brėžiniuose nurodytą pamatų duobės gylį ir dydį. Paprastai pastato suplanavimą galima atlikti per vieną dieną, jeigu nereikia nustatyti žemės sklypo ribų. Daugiau pastangų prireikia, jei tenka planuoti sklypą, atsižvelgiant į pasaulio šalis, drenažo valdymą arba gražų vaizdą pro langą.  

 

Žemės darbai ir pamatai

Atlikus pastato suplanavimo darbus, statybos aikštelėje pradedamas pamatų duobės kasimas. Jei prie pamatų duobės yra geras priėjimas ir naudojami tinkami mechanizmai, duobės kasimas trunka ne ilgiau kaip vieną dieną. Papildomai prireiks dar kelių dienų griovių, reikalingų inžineriniams tinklams tiesti, kasimui, pamato padui montuoti, betonavimui,  pamatų sienų ir kolonų planavimui bei pasiruošimui betonuoti pamatų sienas.

 

Pamatų ir rūsio sienos, drenažas ir grunto užpylimas

Profesionalus rangovas gali atlikti pamatų sienų įrengimo darbus per keletą dienų. Hidroizoliacijos, drenažo sistemos įrengimui aplink pamatus ir grunto užpylimui prireiks dar dviejų dienų. Augalinį sluoksnį reikia išsaugoti pamatų užpylimui ir apželdinimui, tai padeda sumažinti arba iš viso atsisakyti papildomo augalinio grunto atvežimo. Rūsio skaldos pagrindo ir grindų įrengimo darbai vykdomi vėliau.

 

Karkasas

Dažniausiai namo ir stogo karkasas bei pati stogo danga įrengiama per dvi savaites. Tačiau toks  laikotarpis yra realus tik tuomet, kai yra užtikrintas elektros tiekimas įrankiams ir mechanizmams. Kaminų ir laiptų įrengimas paprastai įeina į karkaso įrengimo darbus.

 

Durys ir langai

Baigus karkasą, įrengiami langai ir durys. Tam prireiks nuo kelių dienų iki savaitės. Apdailą lauko pusėje aplink rėmus atlieka dailidė-apdailininkas. Vidinį sandarinimą aplink duris ir langus atlieka šilumos, oro ir garo izoliacijos meistrai.

 

Vandentiekis, kanalizacija, šildymas ir elektros instaliacija

Šis etapas pradedamas tada, kai yra pabaigti karkaso įrengimo darbai. Vandentiekio ir kanalizacijos vidiniai tinklai prijungiami prie lauko tinklų ir naudojimo taškų. Tuo pačiu metu montuojamos dušo kabinos ir vonios. Šiame etape įrengiama šildymo sistema, išvedžiojant ortakius arba vamzdžius, taip pat ventiliacijos – rekuperacijos sistem