Leidžia knygas statybų sektoriui: pirmąją sunkiai įsiūlė, dabar verčia į kitas kalbas
UAB „Super namai“, leidžianti žurnalą ir organizuojanti statybų sektoriaus parodą, prieš šešerius metus pradėjo mokomųjų praktinių knygų statybų sektoriui leidybą. Per šešerius metus išleistos 9 knygos, o 5 iš jų yra keliomis kalbomis. Niša siaura, bet poreikis didelis ne tik regione.
Darius Jokubauskas, UAB „Super namai“ vadovas ir įkūrėjas, prisimena, kad kai išleido pirmąją knygą, „Santechniko vadovą“, iškart neįsiūlė jos nė dovanų, kol specialistas pavartė knygą ir pamatė, kad vietoje vadovėlio ar formulių rinkinio rankose laiko praktinių patarimų ir naujų sprendimų rinkinį.
„Būna, kas nors sako: Na, kas tas knygas perka, kas jas gali skaityti? Perka, ne savo malonumui, o iš poreikio – pažangūs žmonės, kurie nori pagilinti žinias. Pats esu parašęs 3 knygas apie reklamą, todėl, kai 2017 m. išleidome pirmąją knygą, man buvo įdomu, kaip reaguos specialistai. Bemaž visų reakcija buvo tokia: „Ne, man nereikia jokių knygų.“ Sakau: padovanosiu. Neima nė dovanojant. Sakau: O žinai, kad čia įdėtas naujas sprendimas, kurio gal dar nematei?, – prisimena pašnekovas. „Ane? Na, parodyk.“ Ir jis pamato gamintojus, kompanijas, visas žino, su visų gaminiais dirba ir supranta, kad tai – ne teorijos vadovėlis.“
Pašnekovas sako, kad taip nuo pirmos knygos ir keitė sektoriaus požiūrį, o kai pasirodė kita knyga – „Elektriko vadovas“, įmonės jau žinojo, koks gali būti jos turinys ir pirko mokomąsias praktines knygas darbuotojams. Vėliau išleistos kitos knygos – „Statybų vadovas Vidaus apdaila“, „Statybų vadovas Fasadai“, „Šildymas, vėdinimas ir oro kondicionavimas“ ir kitos.
D. Jokubauskas skaičiuoja, kad nuo 2017 m. įgyvendino 9 projektus – išleido 9 knygas, neskaičiuojant papildytų, atnaujintų leidimų. 10-oji knyga pasirodys šiemet.
„Nė vienai knygai nebus daugiau kaip 5 m., nes tada vyksta jos atnaujinimas. Nors šioje veikloje esame šešerius metus, leidžiame jau ketvirtos knygos papildytą leidimą. Kai kur atnaujiname jas po 3 m. Mūsų mintis, kad tai būtų ateities knygos, kurios nepasens“, – sako D. Jokubauskas.
5 projektai arba knygos yra tarptautiniai – išversti į kitas – ukrainiečių, lenkų, latvių, estų kalbas. Standartinis knygų tiražas – 3.000 egz., bet jie būna kartojami. Populiariausios, į daugiausiai kalbų išverstos knygos – „Santechniko vadovas“ ir „Elektriko vadovas“.
„Pavyzdžiui, „Elektriko vadovą“ pirko labai daug įmonių ir ne po vieną knygą. Tai labai gera ir pigi priemonė vadovui – 30 Eur investicija į darbuotoją, jo žinias ir rūpestį darbuotoju. Juk pasiūloma jam, ką skaityti – ne formulių rinkinį, bet praktinių dalykų“, – sako jis.
Kryptis – atstatoma Ukraina
Pavyzdžiui, dabar bendrovė perduos 300 knygų Ukrainai. Jų pageidavo mokymo įstaigos, dar 2019 m. atsisakiusios rusų kalbos mokymosi įstaigose ir norinčios literatūros, iš kurios būtų galima mokytis, kaip diegti europinius standartus statybų sektoriuje.
„2019 m. ir išleidome pirmąją knygą ukrainiečių kalba – „Santechniko vadovą“. Jie tuo labai džiaugėsi ir pirko knygą. Yra didžiulis poreikis į ukrainiečių kalbą išversti viską, ką esame išleidę, – sako D. Jokubauskas. – Jiems reikia būtent mokomosios literatūros, nes Ukraina labai stipriai atsigręžia į Vakarų Europą ir nukerta viską, kas dar buvo likę su sovietiniais GOST standartais, jiems reikia mokymosi medžiagos su Europos naujausiais standartais ir technologijomis.“
Maždaug 60% „Super namų“ knygų pirkėjų yra universitetai, kolegijos, profesinio rengimo centrai, kurioms knygos yra mokomoji literatūra būsimiems specialistams. Kitą dalį sudaro verslas, kuris įsigyja knygų darbuotojams, pavieniai specialistai perkantys sau, ir privatūs vartotojai.
Pavyzdžiui, naujausia knyga „Išmaniųjų namų vadovas“, pasak D. Jokubausko, populiaresnė tarp privačių pirkėjų: planuojantieji statyti namą ją perka tam, kad pažiūrėtų, kokių išmanių sprendimų yra rinkoje, ką jie galėtų pritaikyti savo namuose.
O kartu su knyga „BIM vadovu“ išleista ir mobilioji programėlė, kuria galima nuskaityti knygoje pateiktus 3D modelius. Kaip nurodo leidėjai, kartu su partneriais – Kauno technologijos universitetu, Vilniaus statybininkų rengimo centru, Šilumos siurblių ir vėdinimo sistemų asociacija ir projektavimo įmone „InfoEra“ – išleista knyga yra pirmoji mokomoji priemonė apie statinio informacinį modeliavimą su integruota papildytosios realybės technologija.
„Šią knygą išleidome, kai ta tema Baltijos šalyse dar nebuvo literatūros – ji yra lietuvių, latvių ir dar planuojame išleisti estų kalba. Didžiausias vargas buvo, kol mūsų sukurta programėlė pakliuvo į „Apple Store“, užtrukome beveik metus“, – pasakoja pašnekovas.
Nepasenę vadovėliai
D. Jokubauskas pažymi, kad pasiūlę mokomąsias praktines knygas su naujais sprendimais, pakeitė ir įprastą mokomosios literatūros koncepciją, kad vadovėliai seni, o nors ir teorinių, nesikeičiančių dalykų, mokomasi iš knygos, kuri parašyta prieš 10,15 ar 20 metų.
„Mūsų knygose yra naujų sprendimų, ir tokių, kurių dar nėra. Pavyzdžiui, 2022 m. Vokietijoje parodoje pristatoma kokia nors inovacija, o mūsų knygoje iki parodos toks sprendimas, dar neatėjęs į Lietuvą, jau buvo“, – dėsto jis.
Jis pasakoja, kad kai sugalvojo leisti „Santechniko vadovą“, rengdami knygą išsiaiškino, kad Lietuvoje šios srities literatūrai yra 20 m., Latvijoje – 25 m., o Estijoje ji išleista prieš 30 metų. Todėl nuspręsta parengti vadovą Baltijos šalims.
„2016 m. pirmąjį projektą „Santechniko vadovą“ sugalvojome su partneriu Sauliumi Šalna, santechnikos srities guru, dirbančiu su pasauliniais prekės ženklais, – sako pašnekovas. – Bet net neturėjome minties dirbti plačiau, manėme, tiesiog kukliai išleisime vieną knygą ir viskas. Bet pamatėme, kad poreikis didžiulis, nėra iš ko mokytis būsimiems specialistams. Internetas pilnas informacijos, bet ji nepatikima, negali ja remtis mokymosi procese.“
Knygų autoriai – ir akademikai iš universitetų – „Vilnius Tech“, Kauno technologijos universitetų, kitų mokslo ir studijų įstaigų, kolegijų, ir praktikai, kasdien dirbantys toje srityje.
Gamintojų sprendimai
Taip pat į leidybą įtraukiami gamintojai – į šiuos projektus „Super namai“ yra pritraukusi per 120 skirtingų tarptautinių įmonių. Tačiau pašnekovas atkreipia dėmesį, kad stengiamasi į knygas įtraukti TOP3 tos srities pasaulio ar Europos lyderių, kurie iš tikrųjų turi, ką parodyti.
„Kalbant apie reklamą gamintojams, išlaikome balansą: nėra gyrimosi ar panašių dalykų – yra aiški reklamos pozicija ir sprendimai. Atskirta, kur technologijos ir kur mokslo dalykai“, – pažymi jis.
Knygos rengimas leidybai, skaičiuoja pašnekovas, užtrunka maždaug metus: pradedama nuo idėjos, temos, tada – autorių paieška, vėliau – rėmėjų, įmonių paieška.
„Ir tai – jau sukūrus, atidirbus šį modelį. Buvo projektų, kuriuos darėme dvejus metus. Dabar per metus galime įgyvendinti 3 projektus. Šie metai bus rekordiniai – trys knygos, nekalbant apie vertimus“, – skaičiuoja jis.
Šiemet, planuojama, knygos sudarys 60% pajamų ir taps pagrindine veikla. 2023-aisiais planuojama iki maždaug 0,5 mln. Eur paauginti ir UAB „Super namai“ pajamas, kurios 2022 m. sudarė 350.000 Eur. Pasak pašnekovo, augimą labiausiai lems 3 naujos knygos, taip pat – sektoriuje jaučiamas atsigavimas, bus didesnė paroda.
Rugsėjį „Super namai“ 12-tą kartą rengs parodą „Supernamai“, nuo 2009 m. leidžia žurnalą „Supernamai“, leidžia praktines mokomąsias knygas statybų sektoriui, valdo naujienų statybų sektoriui portalą „Supernamai.lt“ ir e. knygyną – „Superknygos.lt“, organizuoja mokymų ar konferencijų. D. Jokubauskas taip pat yra ir Šilumos siurblių ir vėdinimo sistemų asociacijos direktorius, su kuria įgyvendinama nemažai projektų.
„Knygas leidžiame 6 metus ir, atrodo, pataikome – knygas perka mokymo įstaigos, specialistai, elektros, santechnikos montuotojai ir kiti. Niša siaura, bet jau išeiname į kitas rinkas, kuriose tokio modelio nėra. Pavyzdžiui, Lenkijoje – knygų daug, bet jos arba formulių rinkiniai, arba teorija, arba sena informacija“, – vardija jis.