Į ką atkreipti dėmesį renkantis šildymo katilą
Šiuolaikiniai centrinio šildymo katilai ekonomiški, ekologiški ir lengvai aptarnaujami. Tačiau tuo pačiu tai yra gana sudėtingi įrenginiai, reikalaujantys pastovios priežiūros ir kūrenimo režimų laikymosi. Pagrindiniai rodikliai katilo pasirinkimui yra šie:
numatomo apšildyti būsto plotas;
numatoma naudoti kuro rūšis;
esamo kamino matmenys.
Numatomo apšildyti būsto plotas. Jei Jūsų namas tvarkingai įrengtas (šiluminės varžos koeficientas ne mažiau 2,5) skaičiuojama, kad 1 kW katilo galios gali apšildyti iki 8-10 m² normalaus aukščio (2,5-3 m) patalpų. Jei nenumatote montuoti akumuliacinių talpų, katilo galingumą pasirinkite su ne didesne, kaip 10-25 % galios atsarga, nes, katilui dirbant maža apkrova, išauga šilumos nuostoliai. Be to sunkiau palaikyti optimalų temperatūrinį režimą. Pirkdami katilą būtinai reikalaukite parodyti lietuvišką atitikties (kokybės) sertifikatą. Reklamos sumetimais, o taip pat dėl užsienio šalyse naudojamos skirtingos matavimo ir skaičiavimo metodikos, pasitaiko, kad pardavime siūlomų katilų rodikliai (galia, n.v.k.) skelbiami gerokai padidinti.
Pagal naudojamo kuro rūšį katilai skirstomi į elektrinius, dujinius, skysto kuro (kūrenami dyzelinu), kieto kuro (kūrenami malkomis, anglimis, durpių briketais) ir kombinuotus (galima kūrenti skirtingų rūšių kuru). Elektrinis katilas geriausiai tiktų namui, su nedidele kvadratūra. Jo pranašumai – saugumas (nėra atviros liepsnos) ir paprasta eksploatacija, nereikalauja ypatingos priežiūros. Tačiau jei šildomo statinio kvadratūra bus didesnė nei 100 kv. m., elektriniam katilui tikriausiai nepakaks galios, be to elektros energijos sąnaudos bus didesnės nei naudingojo veikimo koeficientas. Jei šalia namų eina dujotiekis, galima rinktis dujinį katilą, kurio galingumas leis apšildyti gerokai didesnį plotą nei pasirinkus elektrinį katilą. Kai kurie pirkėjai dujinius katilus laiko nesaugiais, nes jų degikliai ne visiškai uždengti katilo korpusu, todėl kai katilas įjungtas, matosi liepsna. Vis dėl to, šiuolaikinis geras dujinis katilas dažniausiais turi autonominę saugos sistemą blokuojančią dujų vamzdį įvykus dujų nuotėkiui. Tokio katilo privalumas – nereikės nuolat stebėti ar nepristigo kuro, be to galima apšildyti net didelės kvadratūros būstą.
Našumu dujiniams katilams prilygsta skysto kuro katilai. Tokio tipo katilą prasminga rinktis tada, kai turite didelį namą, o greta nėra dujotiekio. Šie katilai pakankamai galingi, kad apšildytų didelius gyvenamuosius pastatus, tuo pačiu jie pareikalaus žymiai mažesnių išlaidų nei šildant elektriniu katilu. Žinoma, skysto kuro katilai turi ir papildomų reikalavimų – jiems įrengti reikalinga patalpa su gera ventiliacija, be to, eksploatacija reikalauja papildomos priežiūros.
Bene patys populiariausi ir dažniausiai naudojami – kieto kuro katilai. Jų pranašumas – ekologiškumas, lyginant su skystu kuru kūrenamais katilais, ekonomiškumas – jei tik turite jėgų, noro ir galimybių pasirūpinti malkų atsargomis.
Pasirinkę kombinuotą šildymo katilą galėsite kūrenti visų rūšių kuru. Jo privalumas – pristigus vienos rūšies kuro, galima kūrenti kitu. Kita vertus, kombinuoto šildymo katilą sudėtingiau įrengti, remontuoti, o ir pati eksploatacija nėra lengva – geriau rinktis vienos rūšies kurą naudojantį katilą. Tuomet katilo konstrukcija optimaliausiai tiks konkrečiai kuro rūšiai ir katilas veiks didžiausiu NVK.
Esamo kamino matmenys. Jei abejojate dėl savo namo kamino, prieš pasirinkdami katilą išsikvieskite specialistą, kad pamatuotų ar įvertintų Jūsų kamino trauką. Esant silpnesnei traukai – pasirinkite katilo modelį kuriam reikalinga silpnesnė trauka. Katilą prie kamino pajunkite su kylančiu, kuo mažiau alkūnių turinčiu dūmtakiu, kaip nurodyta katilų pasuose. Kamine įrenkite tvarkingą nerūdijančio plieno įdėklą. Esant silpnesnei kamino traukai, kad pakraunant katilą į patalpas nepatektu dūmų virš katilo pakuros rekomenduojame įrengti ventiliacijos gaubtą, prijungiamą į laisvą kamino angą.
Katilo montavimas. Katilo montavimą ir pajungimą geriau patikėti specializuotai įmonei pagal projektavimo organizacijos paruoštą projektą. Tačiau net ir šiuo atveju siūlytume atidžiai įsiskaityti į katilo pase pateiktas rekomendacijas. Šios žinios Jums padės patikrinti montuotojų, o ypač privačių meistrų darbą, kurie montuodami „taupys“ viską, tik ne Jūsų pinigus ir nervus, kurių Jums paskui reikės perdirbant, ar eksploatuojant blogai veikiančią šildymo sistemą.
Katilo vietą katilinėje pasirinkite, įvertindami katilo pase nurodytus priešgaisrinius reikalavimus ir reikiamus laisvus priėjimus patogiam katilo aptarnavimui, kuo arčiau kamino. Rekomenduojama šildymo sistemos pajungimo schema yra kiekvieno katilo pase. Elektrinius kaitinimo elementus, siurblį, automatiką gali pajungti tik kvalifikuoti elektrikai. Visus įrengimus būtina įžeminti.
Viliamės, kad šie patarimai Jums padės renkantis šildymo katilą. Tuo pačiu primename – žiemos sezonas jau ne už kalnų, todėl jei planuojate įsigyti katilą – tai vertėtų daryti jau dabar.