TOP 10 protingų namų įrenginių, apie kuriuos reikia žinoti

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

1) Išmanieji asistentai

Išmanieji asistentai savo kelią skinasi link mūsų gerokai daugiau, nei du dešimtmečius, nuo tada, kai pirmieji IBM kompiuteriai pradėjo gebėti atpažinti vos kelis ištartus žodžius.

Nors asistentai ir nėra įrenginys, tačiau tai esminė, išmanių garsiakalbių dalis, kuri valdymą, balso komandomis paverčia realybe.

Apple Siri buvo pirmasis asistentas rinkoje, pristatytas su iPhone 4s, dar 2011 metais ir palaipsniui užėmė vis didesnę rinkos dalį. Šiandien Siri užima net 34% asistentų rinkos, kai palyginimui Google Asssitant užima – 19%, o Amazon Alexa – 6.

Dėka asistentų, dauguma protingų namų funkcijų, šiandieną gali būti valdomos, balso komandomis.

Paskirtis: Kaip jau minėjome, asistentas, tai programinė įranga, kuri yra atsakinga už balso komandų interpretavimą ir jų perdavimą sistemai, kad ji būtų sėkmingai įvykdyta.

2) Išmanieji garsiakalbiai

Išmaniųjų garsiakalbių rinka yra neabejotinai karščiausia šių dienų rinka. O savo vietą, joje užsitarnauti mėgina jau minėti gigantai – Amazon su Echo, Google su Home ir Apple su HomePod. Visi lyderiai rinkai siūlo bent kelis išmaniuosius garsiakalbius, kuriuos vartotojai priima noriai, vien Jungtinėse Valstijose, minėtos kompanijos pardavė 16.8 milijonus šių garsiakalbių, vien per pirmą ketvirtį.

Paskirtis: nors tai ir garsiakalbis, kuris gali groti jūsų mėgstamą muzika, tačiau pagrindinė jo užduotis yra veikti kartu su asistentu ir priimti jūsų balsu siunčiamas komandas, bei perduoti jums informaciją. Būtent garsiakalbio ir asistento dėka, jums paklausus – koks yra dabar oras? Jūs nedelsiant, garsiakalbyje išgirsite informaciją apie jums rūpimas oro sąlygas.

3) Protingų namų valdikliai

Nors asistentai ir išmanieji garsiakalbiai jau šiandien padaro gyvenimą lengvesniu, jie toli gražu nėra galutinis atsakymas į protingų namų klausimą.

Priklausomai, nuo jūsų ambicijų, bei protingų namų tikslų, o ypač, jeigu jūsų tikslas yra pilnas namų automatizavimas, didelė tikimybė, kad protingų namų valdiklis bus neišvengiamas įrenginys, jūsų namuose.

Protingų namų valdikliai šiandien yra neabejotinai naudojami, kiekviename rimtesniame, protingų namų projekte. Valdiklių gamintojų irgi netrūksta, kai kurie yra skirti valdyti tam tikras išmanių namų technologijas, kaip pavyzdžiui Fibaro – valdo Z-wave, o kiti yra skirti valdyti įvairiausias protingų namų technologijas.

Paskirtis: valdiklio paskirtis yra apjungti, skirtingos paskirties įrenginius (jutikliai, jungikliai, relės, šviestuvai ir tt.) į vieną tinklą, bei leisti juos valdyti, naudojant automatizavimo scenarijus, nuotolinę prieigą, išmaniuosius įrenginius ir tt. Paprastumo dėlei apie valdiklį galima galvoti, kaip apie tiltą, tarp įrenginių, kurie nekalba ta pačia kalba, arba jų paskirtis yra visiškai skirtinga.

4) Išmanios lemputės

Apšvietimo automatizavimas jau nėra naujiena ir siekia net 1975m, tačiau X10 technologija – kuri buvo pradėta naudoti šiam tikslui, pasižymėjo mažu patikimumu.

Šiandien protingas apšvietimas tampa vis populiaresnis, o tokios sistemos ir produktai, kaip Philips Hue, Innr, LIFX, Osram leidžia tai pasiekti lengvai ir greitai.

Apie patrauklumą čia irgi galima šnekėti nemažai, išmanios lemputės ne tik suteikia daugiau apšvietimo valdymo komforto, bet ir padeda taupyti. Galima ginčytis, dėl investicijos ir atsiperkamumo, tačiau elektros suvartojimas ir kainos auga, o sutaupytos sumos tampa vis reikšmingesnės.

 

Paskirtis: Išmanios lemputės gali būti lengvai valdomos nuotoliniu būdu, valdant išmanųjį telefoną. Jos dažnai pasižymi kur kas didesniu funkcionalumu, nei įprastos, jos turi keletą ar daugiau apšvietimo programų, gali būti valdomos, naudojant apšvietimo grafikus, bei susiejamos su kitais, protingų namų įrenginiais, ar sistemomis.

5) Išmaniosios spynos

Nors dažnai manoma, kad protingų namų spynos padaro namus saugesniais, labiau būtų verta šnekėti apie patogumą, o ne saugumą. Tačiau durų atrakinimas, naudojant išmanųjį telefoną tikrai neturėtų būti nuvertintas, tuo labiau, kad tai pagrindinis daiktas, kuris tampa vis labiau neatskiriamas, nuo mūsų.

Išmaniosios spynos dar tikrai nėra populiarumo viršūnėje, ir labiau paklausą sutinką tik tarp tam tikrų klientų, kaip pavyzdžiui butų nuomotojų, ar technologiškai pažangių žmonių. Tačiau tai tik laiko klausimas, kada ši technologija prasklaidys abejones ir įgaus daugiau pasitikėjimo, kad užkariautų masinę rinką.

Paskirtis: viena iš pagrindinių paskirčių yra spynos atrakinimas, naudojant išmanųjį telefoną, o kai kuriais atvejais specialų pultelį. Tačiau galimybės yra kur kas didesnės, galima spyną susieti su kitais išmaniaisiais įrenginiais (apšvietimu, šildymu), suteikti laikinus atrakinimo leidimus svečiams, bei gauti pranešimus, apie spynos atrakinimą/užrakinimą.

6) Išmanieji termostatai

Šildymo išlaidos yra bene reikšmingiausios, visuose namuose. Todėl sprendimų, galinčių sumažinti tas išlaidas rinka yra didelė ir perspektyvi.

Taip, kaip apšvietimo automatizavimas gali pagerinti energijos efektyvumą, išmanusis termostatas taipogi gali ženkliai optimizuoti šildymo sistemos veikimą ir taip padėti sutaupyti reikšmingą išlaidų dalį. Remiantis, praktinių bandymų metu gauta informacija, geriausi sprendimai padeda sutaupyti net iki 33% išlaidų.

 

Žaidėjų išmaniųjų termostatų rinkoje netrūkta ir nuolatos atsiranda visu naujų. Čia savo sprendimus siūlo, tokie gerai žinomi vardai, kaip Danfoss, o jiems nenusileidžia pasaulyje greitai populiarėjantys – Nest.

Paskirtis: išmanieji termostatai yra skirti valdyti šildymo sistemą, įskaitant šildymo katilą, radiatorius. Tačiau esminis jų pranašumas, tai galimybė sukurti šildymo programas, kurios automatiškai valdo šildymą, pagal į temperatūros jutiklius gaunamą informaciją, arba nustatymus. Trumpai tariant, išmanieji termostatai žino, kada ir kuriose vietose reikia šildyti namus, ir kada nustoti tai daryti.

7) Valymo robotai

Gyvenimo tempui vis intensyvėjant, namų tvarkymui galime, o kartais ir norime skirti vis mažiau laiko ir dėmesio. Valymo robotai populiarėja sparčiai, kad padėtų išspręsti šią vis labiau aktualią problemą. Iš visų, namams skirtų robotų, skaičiuojama, kad 96% visų parduotų robotų bus valymui skirti robotai. Šie protingi pagalbininkai ne tik padeda taupyti laiką, bet ir neabejotinai padidina gyvenimo komfortą.

 

Nors viskas atrodo paprasta, tačiau reikia pripažinti, kad šioje srityje dar pasitaiko gan nemažai nusivylimų. Nors daugeliui ir pavyksta rasti tinkamą įrenginį, nemažai nusiskundimų išlieka, ypač dėl valymo kokybės, baterijos efektyvumo, bei poreikio valdymo robotus nuolatos prižiūrėti, kad jie pabaigtų užduotį. Nepaisant to, įrenginiai vis tobulėja ir perspektyvos tikrai daug žadančios, atsiranda vis labiau pritaikyti robotai, kaip pavyzdžiui – gyvūnų plaukams surinkti, ar net atlikti šlapią grindų valymą.

Paskirtis: užprogramuotas, robotas valo jam paskirtas namų zonas, surinkdamas nepageidaujamas šiukšles, bei siurbdamas dulkes. Atlikęs užduotį, robotas grįžta į savo pasikrovimo stotelę iki kito, numatyto valymo ciklo.

8) Išmanieji moduliai

Išmanieji moduliai mažiau kam žinomi įrenginiai, kadangi jie yra beveik nematomi, nes yra diegiami elektros grandinėje. Tačiau, bet kuriame rimtesniame, protingų namų projekte, juos rasime. Šie, nedidelio dydžio įrenginiai, dažniausiai montuojami už šviestuvo jungiklio, arba prijungiami prie įrenginio, norint juos paversti išmaniais. Šie moduliai dažniausiai naudojami pažangesnėse, protingų namų sistemose, kaip pavyzdžiui Z-Wave, EnOcean, KNX ir tt. Technologinė pažanga lėmė jų populiarumo augimą ir naudojimo paprastumą, palaipsniui daugelis protingų namų entuziastų, patys pradėjo naudoti modulius savo namuose ir taip įdiegti išmanias funkcijas.

Paskirtis: įdiegus modulį į apšvietimo grandinę, tai padaryti paprasta, prijungiant modulį prie apšvietimo jungiklio, arba prijungus modulį prie norimo elektros įrenginio, jų veikimą galima automatizuoti, bei valdyti juos nuotoliniu būdu, naudojant išmanųjį telefoną.

9) Išmanios apsaugos kameros

Išmaniosios kameros tikrai keičia kamerų sampratą. Nuo kamerų, kurios gali užfiksuoti įvykį, jam dar neįvykus, iki kamerų su integruotais valdikliais, pranešimų apie pavojų į išmanųjį telefoną, ši sritis tikrai pasistūmėjo į priekį. Išmaniosios technologijos šiandien suteikia galimybę stebėti, kamerų transliuojamą vaizdą iš bet kurios pasaulio vietos, kad bet kada prireikus, galėtumėte įsitikinti, dėl savo namų ir turto saugumo.

 

Didelį išmaniųjų vaizdo kamerų populiarumą lėmė ne tik funkcijos, prieinama kaina, bet ir bevielės technologijos, šiandien paprasta kamerą prisijungti prie bevielio ryšio, prijungti į maitinimą ir pačiam pradėti stebėjimą. Išmaniosios kameros tampa svarbia, protingų namų dalimi, kadangi leidžia dar geriau išplėsti namų funkcionalumą, bei apsaugos galimybes.

Paskirtis: vartotojui perduoti gyvas vaizdo transliacijas iš stebimos vietos, arba pageidaujant įrašyti vaizdą į atmintį. Išmaniosios vaizdo kameros ne tik geba transliuoti ir įrašyti, bet ir turi daugybę integruotų funkcijų: judesio jutiklius, apsaugas nuo vagystės, įspėjimų siuntimą į telefoną ir tt, naktinis matymas ir tt.

10) Išmanios žaliuzės

Tikslumo vardan, žaliuzes išmaniomis padaro – žaliuzių valdikliai. Tai gal ir nėra didžiausia ir karščiausia rinka, tačiau žaliuzių automatizavimo valdikliai tikrai yra patrauklus sprendimas, bei turi savo gerbėjų ratą. Retai susimastome, koks mažai džiaugsmo teikiantis dalykas yra po nakties atidaryti langų žaliuzes, ypač jei tų langų yra ne vienas. Taigi, sprendimas tam yra – žaliuzių valdikliai. Patogumas tikrai ne vienintelis aspektas, susiejus žaliuzių valdiklį su protingų namų sistema ir orų prognozėmis, galima geriau valdyti namų klimato sąlygas, bei apsaugoti baldus, ar kitus objektus nuo tiesioginių saulės spindulių. Ko gero, dėl tos pačios priežasties, kad ši rinka mažiau aktyvi ir joje mažiau žaidėjų, nei kitose protingų namų rinkose,gan aukštos žaliuzių sprendimų kainos kartais gali atstumti potencialius klientus.

Paskirtis: automatiškai nuleisti ir pakelti žaliuzes, nustatytu laiku, esant tam tikroms oro sąlygoms, arba prireikus, naudojant išmanųjį telefoną.