Nori būti draugišku aplinkai? Automatizuok namus!
„Žaliasis“ mąstymas bei aplinkosauginė atsakomybė yra visų asmeninė atsakomybė, todėl atlikime savo darbo dalį ne tik siekdami padėti Žemei, bet ir taupydami savo pinigus bei pridėdami patogumo namuose. Su daugybe naujų lengvai integruojamų namų automatikos įrenginių dabar paprasčiau nei bet kada automatizuoti namus ir gyventi sintezėje su aplinka.
Pasyvus elektros naudojimas
Yra nesuskaičiuojama daugybė būdų, kaip tuo pačiu metu galima modernizuoti ir paversti ekologiškais savo namus. Pavyzdžiui, naudodami energiją taupančias elektros lemputes, energetinės klasės įrenginius ar alternatyvios energijos šaltinius (kurie šiuo metu dar išlieka sąlyginai brangūs), jūs galite integruoti energiją taupantį išmanųjį apšvietimo bei elektros lizdų valdymą (pvz. BKS Controller), kuris automatiškai įjungia/išjungia namų apyvokos prietaisus, reaguodamas į esamą poreikį. Programuojama oro kondicionavimo bei drėkinimo sistema, automatiniai čiaupai gali padėti sumažinti ir vandens suvartojimą. Visi šie paprasti sprendimai yra daugeliui finansiškai prieinami, todėl jums nereikės išleisti daug pinigų norint “susidraugauti“ su namų aplinka. Be to, pinigai, kuriuos sutaupysite dėl sumažėjusių komunalinių sąskaitų, padės kompensuoti namų automatizavimo sistemos įrengimo sąnaudas.
Visi puikiai žino, kad norint taupyti elektros energiją reikia išjungti elektros prietaisus, tačiau ar žinojote, kad net ir išjungti jie vis dar naudoja elektros energiją? Teisingai – daugybė prietaisų jūsų namuose vis dar naudoja energiją ir būdami išjungti, pvz., kompiuteris ir jo įrenginiai, televizorius, garso kolonėlės, mikrobangų krosnelė ar viryklė. Šie prietaisai pereina į budėjimo režimą, kai yra išjungiami ir sukuria taip vadinamą “fantomo apkrovą“, kuri gali lemti papildomus 8 % prie jūsų elektros sąskaitos. Laimei yra paprastas būdas eliminuoti šias pasyvias apkrovas – tai protingo namo energetinio efektyvumo programa. BKS Controller automatiškai identifikuoja, kai jūs išjungiate prietaisą ir galutinai sustabdo elektros naudojimą bei apsaugo nuo pasyvaus naudojimo.
Protingas apšvietimas – mažos sąskaitos
Kitas daug pastangų nereikalaujantis būdas namus paversti ekologiškesniais – perimti energijos suvartojimo kontrolę į savo rankas ir išsiaiškinti, kiek tiksliai jūs sunaudojate resursų. Apsiginklavę tokiais įrankiais, kaip BKS (būsto kompiuterinė sistema) statistinės lentelės bei grafikai, jūs galite išmatuoti kiek elektros sunaudoja kiekvienas prietaisas atskirai ar visi kartu.
Elektros tiekimo įmonė dažniausiai siūlo mažesnį elektros tarifą ne piko valandų metu, pavyzdžiui naktį ar savaitgaliais. Skalbimo mašinų, džiovintuvų, kondicionierių ar indaplovių naudojimas šiomis valandomis gali lemti esminį sąskaitų sumažėjimą, kuris puikiai atsispindės ir jūsų BKS grafike. Jis gali būti suprogramuotas pavaizduoti du tarifus – vieną ne piko valandų periodui, kitą piko valandų periodu – taip jūs žinosite kiek tiksliai pinigų išleidžiate konkrečiu laiko momentu.
Kai tik nustatysite šiuos parametrus, turėsite galimybę ne tik sumažinti vartojimą, bet ir pakeisti didžiuosius “elektros ėdrūnus“ ekonomiškesniais prietaisais. Minėtieji realaus laiko matavimo prietaisai padės jums suprasti savo įpročius bei efektyviai pakeisti namų elektros energijos poreikį.
Norint pamatyti paprastą ir greitą pokytį, kuris turės įtakos ne tik visai planetai, bet ir jūsų piniginei, rekomenduojama susitelkti į vieną paprastą elementą – apšvietimą. Anot Tarptautinės Energetikos Agentūros (angl. IEA) 19 % elektros energijos pasaulyje sunaudojama būtent apšvietimui. Pasaulinis perėjimas prie ekonomiškesnių apšvietimo sistemų visas sąskaitas sumažintų dešimtadaliu, teigia IEA.
Taigi, paprasčiausias senos lemputės pakeitimas į energiją taupančią bei valdymo įrankių įdiegimas leidžia žengti didelį žingsnį į priekį. Šviesų išjungimas atrodo savaime suprantamas energijos taupymo dalykas, tačiau dažnai mes tai dar pamirštame, tad kodėl neįsirengus keleto taip vadinamų užimtumo daviklių, kurie leis jums neapsikrauti papildomais jungikliais ir nebegalvoti ar tikrai nepamiršote išjungti šviesos. Užimtumo davikliai ne tik fiksuoja žmogaus judėjimą patalpoje, bet reaguoja ir esant adekvačiam natūraliam apšvietimui.
Būsto kompiuterinė sistema
Kai tik būsite pasiruošę imtis tolimesnių veiksmų automatizuojant bei didinat savo namų ekologiškumą, apsilankykite www.protingi-namai.lt tinklapyje, kur rasite visą galimų sprendimų rinkinį. Būsto kompiuterinė sistema (BKS) – tai prieinama namų monitoringo sistema, kuri sujungia visą jūsų namų elektroniką (buities prietaisus, apšvietimą, klimato kontrolę, apsaugos signalizaciją ir pan.) į vieną bevielį tinklą, suteikdama galimybę viską valdyti vienu distanciniu pultu, personaliniu kompiuteriu per internetą ar mobiliuoju telefonu. BKS sistema yra nesudėtingai konfigūruojama papildomai pridedant naujus namuose esančius įrenginius. Pasitelkę į pagalbą profesionalius patarimus automatizavimo procesą galite pradėti ir savarankiškai!