Išmanusis namas. Būti savo erdvės dirigentu

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Tai veiksmingas būdas vientisai valdyti namų sistemas. Išmaniojo namo koncepcija įkūnija maksimalų komfortą, sukurtą remiantis individualiais šeimininko norais, poreikiais ir galimybėmis.Pastato automatika apima esmines dalis: išmanų klimato, apšvietimo, apsaugos ir multimedijos sistemųvaldymą –kai jos veikia kartu viena kitą papildydamos ir reaguodamos darniai, o ne atskirai. Tai ne tik pasirinkimas gyventi saugiai, patogiai, funkcionaliai ir ekonomiškai, bet ir paties namo vertėsišsaugojimas ateityje.

Pradžių pradžia

Šiuo metu apie išmaniuosius namus kalbama ir rašoma nemažai, jų populiarumas auga ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Pastebimas lietuvių domėjimasis protingo namo teikiamais išskirtiniais privalumais.

 

Ypač užsakovus domina galimybė turėti ir realizuoti specifinius poreikius, kartais suteikti truputį intrigos, kurią sukurti išmanusisnamas turi visas galimybes. Tarkime, grįžtate nuvargę po darbo, o jus pasitinka savaime užsideganti būtent tokio ryškumo šviesa, kokią mėgstate. Norėtumėte pavalgyti, tačiau nėra nieko paruošto. Tuomet vienu paspaudimu savo telefone mėgstamas restoranas atveš jums norimo maisto.

 

Vis daugiau užsakovų rekomenduoja išmaniuosius namus savo draugams ir pažįstamiems, vis daugiau žmonių Lietuvoje turi galimybę gyventi naudodamiesi naujausiomis šiuolaikinėmis technologijomis.

 

Pasak interjero dizainerės Monikos Juknienės, „protingas namas garantuoja išteklių taupymą, todėl jis įgaus vis didesnių perspektyvų tapti prieinamas didesniam žmonių skaičiui – kuo daugiau žmonių tai išbandys asmenine patirtimi, tuo labiau jie liks patenkinti, geri atsiliepimai ir vertinimai užaugins didesnį susidomėjimą išmaniaisiais namais. Kiekvienas norime gyventi saugiai, patogiai ir ekonomiškai paskirstydami finansus taip, kad daugiau liktų savo asmenybei tobulinti“.

 

Išmaniojo namo užuomazgų galime ieškoti dar XIX amžiuje. Garsiajame Žiulio Verno romane „20 000 mylių po vandeniu“ povandeninis laivas „Nautilus“ jau turėjo beveik visas sistemas, kuriomis puikuojasi šiuolaikiniai išmanieji namai. Fantastinės literatūros rašytojas Rėjus Bradberis minėjo išmaniųjų namų idėją savo kūryboje.

 

Šių vizijų įgyvendinimas prasidėjo vėliau, maždaug 1966–1967 m. (jau prieš 50 metų), kai buvo sukurtas specializuotas kompiuteris ECHO IV, valdęs namų procesus. Tai buvo labiau bandymai ir galimybių demonstravimas. Išmaniųjų namų populiarinimui nemažą įtaką taip pat turėjo 1999 m. pasirodęs filmas „Smart House“, o maždaug 2000 m. išmanieji namai užkariavo pasaulio rinką.

Veiklos ir ateities gairės jau buvo nubrėžtos, nors ne viskas šiandien einasi kaip iš pypkės. Esama tam tikrų šių sistemų vystymosinesklandumų. Apie tai pasakoja UAB „Jung Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis: „Viena iš rimtesnių šių sistemų vystymosi bėdų buvo ir tebėrabendro pasaulinio standarto nebuvimas. Dauguma sistemų nėra tarpusavyje suderinamos arba jų suderinamumas komplikuotas. Buvo bandymų sujungti įvairius gamintojus, ir vienas iš jų, iki šiol sėkmingiausias, yra Europos gamintojų įkurta KNX asociacija (1999 m). Dėl to keli skirtingi standartai buvo sujungti į vieną. Šiuo metu asociacijai priklauso 400 gamintojų iš viso pasaulio, jų produktai visiškai suderinami. Reikia nepamiršti, jog KNX ženkliukas rodo produktų suderinamumą, bet neatsako už kokybę.“

 

Keletą metų mūsų šalyje vyko tik šių naujų technologijų demonstravimas be realių įgyvendinamų projektų, o ir gaminius siūlė tik didieji gamintojai. Pirmieji išmaniejiobjektai Lietuvoje ėmė rastis maždaug nuo 2003 metų. Per metus imta įgyvendinti po 3–4 nedidelius projektus, dalis jų buvo skirta naujosioms technologijoms demonstruoti. Pastovus ir realus išmaniųjų namų augimas tiek privačiame, tiek visuomeniniame sektoriuje prasidėjo maždaug prieš dešimtmetį – 2007 m.

 

Jau 5–6 metus matomas aiškus šių sistemų diegimo augimas Lietuvos rinkoje, smarkiai nuo pasaulio neatsiliekame ir nesame išimtis. Beveik visuose dideliuose visuomeniniuose objektuose – viešbučiuose, sporto arenose, biuruose, naudojamos vienokios ar kitokios išmaniosiostechnologijos.Gyvai pajusti, kaip veikiaišmaniosios sistemos, galima aplankius Valdovų rūmus. Tai puiki pirma pažintis su šiais sprendimais.Visuomeniniuose pastatuose valdymo sistemos yra tiesiog būtina pastato dalis, siekiant suvaldyti visus inžinerinius procesus ir išgauti racionalų ištekliųnaudojimą.

Protingas namas – magiškas namas

Svarbiausias dalykas name – patogumas ir funkcionalumas, o išmanieji namai patogumo suteikia dar daugiau. Pasitelkdami moderniausias technologijas, unikaliu būdu inžinieriai sujungia visus pageidaujamus namų įrenginius į vieną visumą ir užtikrina tobulą jų veikimą.Sujungiamos šildymo, vėdinimo, apšvietimo, kondicionavimo, žaliuzių, užuolaidų, buities prietaisų, vaizdo ir garso aparatūros, apsaugos sistemos.Jos valdomos iš bet kurios namo vietos patogiu būdu – valdymo skydeliu ar išmaniuoju telefonu.Valdymo įrankiai yra pulteliai, skydeliai, judesio jutikliai, veikiantysradijo bangomis, automatinis valdymas išmaniuoju telefonu arba planšete. Jei pasirenkamas valdymas skydeliu, labai patogu tad, jog nereikalingi valdymo pulteliai, kurie dažnai pasimeta.

Didžioji dalis procesų vyksta automatiškai, net nepastebint gyventojams. Nereikia sukti galvos nei dėl šildymo, vėdinimo arkitų dalykų, nei žiemą, nei vasarą nereikia galvoti, kokį režimą pasirinkti. Tą padaro namo „smegenys“ – išmanioji sistema. Į šios namo sistemos veikimą reikia kištis tik išimtiniais atvejais, tarkime, išvykstant atostogų nustatyti namą šiuo režimu. Ir tai tik vienas mygtuko paspaudimas. Esant tokiam režimui, namas bus saugesnis ir veiks ekonomiškiau.

 

Viena iš labiausiai vertinamų funkcijų yra taupymas –maksimaliai racionalus išteklių naudojimas nepakenkiant arba, atvirkščiai, didinant komfortą. Daugiausia išlaidų paprastai tenka šildymo ir vėsinimo sistemoms, todėl į čia ir nukreipiamos taupymo funkcijos. Esmė paprasta – energija vartojama tik ten, kur reikia. Šildymas, vėdinimas pagal programas ir daviklius veikia tik ten, kur yra ar numatyta, kad bus žmonės, ir tik tuo pajėgumu, kuris būtinas. Gyventojams išvykus sistema veikia taupymo režimu, taip pat ir naktį.

Išmanieji namai reaguoja į aplinkos pokyčius ir automatiškai parenka optimalų vėsinimo, šildymo ar ventiliavimo režimą, tokiu būdu taupome. Visu režimu įjungtas kondicionierius ne visada būtinas. Gal užtenka tik nuleisti žaliuzes, kurios užstotų šilumos srautą ir temperatūra nepakiltų virš normos. O gal automatiškai atverti langą (nes lauke vėsiau nei patalpoje), įjungti ventiliatorių ir leisti cirkuliuoti grynam orui. Jei saulė pietų pusėje pradeda kaitinti langus, automatiškai nusileidžia žaliuzės, įsijungia kondicionierius, namai tiek neįšyla, ir grįžę juos randame vėsesnius ir komfortiškesnius. Jei protingas namas užfiksuoja saugumo pažeidimą, automatiškai užsirakina visos namų durys. Išmaniųjų namų veikimas programuojamas: išmaniejistiklai, įrengti dušo kabinoje, tampa neperšviečiami, kai tik įžengiame į kabiną – sukuriame norimą privačią aplinką.

Atrodytų, tai nedideli ir ne itin reikšmingi, bet pastovūs sprendimai, jų visuma ir padeda taupyti, o sutaupoma nemažai: priklausomai nuo pastato – 20–40 proc. R. Skurdenis pataria: „Reikia mąstyti racionaliai ir žvelgti gerokai į priekį – ateityje naujų namų be tokių sistemų statoma jau nebus ir namą parduoti be tokios sistemos buskeblu. Tai viena priežasčių ją diegti. Komfortas, sutaupytas laikas ir energijos ištekliai – pagrindinės priežastys, kodėl šios sistemos diegiamos. Tokiame name gyventi tiesiog komfortiškiau, gyvenimo kokybėgeresnė. Bet tikrai netvirtinu, kad visiems diegti šią sistemą būtina. Nepamirškime, jog svarbiausia ne technika, o žmogus.“

Kaip pasirinkti gamintoją ir nenusivilti, lemia daug veiksnių – gamintojo reputacija, gaminių kokybė, jų pasiekiamumas konkrečioje rinkoje, kaina, dizainas. Sklandų protingo namo veikimą užtikrina ypatingu būdu išvedžiota elektros instaliacija. Išmaniojo namo valdymas yra intuityvus, lankstus ir lengvas. Tačiau ir kokybišką įrangą galima sumontuoti nevykusiai ir, deja, tokių atvejų pasitaiko. Kad neištiktų tokia lemtis, projektuotoją ir diegėją reikėtų rinktis netgi atsakingiau nei gamintoją, nes būtent nuo jų kvalifikacijos priklausys projekto sėkmė ir kokybė.Vilniuje veikia oficialus šių technologijų mokymo centras, tad pasikliauti neturinčiais kvalifikaciją patvirtinančių diplomų neverta. Taip pat verčiau kreiptis ne į individualų asmenį, bet į įmonę, tai užtikrins ilgalaikius santykius, sutvirtintus sutartimis ir atsakomybe.

 

Kaip įgyvendinti

Įrengimo procesą sudaro šie etapai:
a) pažintis su išmaniaisiais namais, norimų funkcijų pasirinkimas;
b) elektrotechninio projekto parengimas (galimas, kai turime kitų namo inžinerinių dalių projektus);
c) elektros instaliacijos išvedžiojimo darbai;
d) sistemų instaliavimas;
e) programavimas ir suderinimas.

Kad namo sistemos taptų automatizuotos ir veiktų pagal iš anksto suprogramuotus algoritmus, visos inžinerinės sistemos turi bendrai susijungti pagal vienijantįprotokolą. Mūsų atvejų tai jau minėtasis KNX. „Nes Europoje dominuojantis standartas yra KNX.Tad nedvejodamas, beje, ir remdamasis asmenine patirtimi,nes jau 11 metų gyvenu bute su įrengta KNX sistema, siūlau rinktis šį protokolą. Jau vien dėlto, kad jį palaiko per 400 gamintojų, ir bet kuriam iš jų pasitraukus iš rinkos, dar lieka šimtai, galėsiantys realizuoti ar prižiūrėti jūsų sistemą“, – pataria R. Skurdenis. Tam reikia į namą išvedžioti specialią įrangą ir laidus. Paprastai tai daroma arba naujame pastate, arba jį kapitališkai renovuojant. Taip patogiau ir pigiau, nes laidų išvedžiojimas,esant įprastai elektros instaliacijai ir išmaniajai, skiriasi – pastarasis dar paprastesnis, tačiau kitoks. Todėl sename pastate tai įdiegti sunkiau – reikės arba keisti laidyną,arba naudotis bevielėmis technologijomis, o jos turi tam tikrų apribojimų. Todėl dėl noro turėti išmaniuosius namus geriau apsispręsti konkrečiame būsto projektavimo etape, kai dėliojami architektūrinis ir inžinerinis būsto projektas.

KNX sistemoje nėra vieno centrinio valdiklio – namo „smegenų“, tad ši sistema saugi,nėra galimybės pažeisti centrinį mazgą. Pavojaus sistemos veikimui nėra,„išeiti iš proto“ ji negali. Kiekvienas mažas aparatas atskiras ir veikia ribotomis funkcijomis. Diegėjo uždavinys specialia programa visus tuos mažus aparatus suprogramuoti bendrai veikti, ir programavimo kompiuteris atjungiamas. Toliau sistema jau veiks savarankiškai. Kurio nors modulio gedimas ar netyčinis sugadinimas išjungs tik nedideles jo funkcijas, olikusi sistemos dalis veiks be priekaištų. Žmogus nurodymus sistemai gali perduoti mygtuko paspaudimu, liesti jautriu ekranu ar net labai populiarėjančiu būdu – balso komanda. Verta įsidėmėti: išmaniųjų sistemų diegimas nepriklauso nuo pastato ar patalpos tipo, tai labiau norimo funkcionalumo ir racionalumo klausimas. Ne visur verta diegti visas funkcijas, kartais užtenka tik kelių, tarkime,konkrečiam butui. Visgi didžiausias ir apčiuopiamiausias efektas pasiekiamas ten, kur yra įdiegta daug įvairių sistemų.

Gyventi name greičiausiai planuojate dešimtmečiais, tad labai svarbu, jog būtų pasiekiama aptarnaujanti organizacija, kilusnorui sistemą išplėsti, galbūt pakeisti funkcijas. Jei gaminys nepažymėtas KNX ženklu, tai dar nereiškia, kad jo bus neįmanoma suderinti su šia sistema. Net ir minėtai asociacijai nepriklausanti aukštos klasės gamintojų įranga gali būti suderinama su šiuo europiniu protokolu, tai daugiau priklauso nuo diegėjo kvalifikacijos, noro ir žinių.

Išmaniojo namo kainą lemia trys esminiai kriterijai: norimų funkcijų pobūdis, kiekis ir valdymo būdas. Tarkime, kokių ir kiek įrengtų funkcijų pageidaujame šalia miegamojo lovos: ar ilsėdamiesi lovoje norėtume keturių funkcijų (valdyti muziką, apšvietimą, užuolaidų užtraukimą /atitraukimą ir kambario temperatūrą) ar penkių (papildoma žadintuvo funkcija). Tad pradiniame etape labai svarbu apgalvoti savo norus ir poreikius, o viską pasverti ir įvertinti padės sistemos projektuotojai.

 

Teigiamai veikia interjerą

Pasirodo, kad išmaniojo namo sistemų diegimas į gerąja pusę pakeičia ne tik gyvenimo kokybę, bet teigiamai veikia ir interjerą. Sistema turi savo valdymo elementus, kurie matomi visiems – tiek būsto šeimininkams, tiek svečiams. Tai sistemos jungikliai. Vietoje gausybės skirtingo dizaino ir gamintojų valdiklių, darkančių interjerą, skirtų šildymui, ventiliacijai, šviesai, signalizacijai, muzikaireguliuoti, gaunate vieną, patogų, ergonomišką ir dažnai labai stilingą valdiklį ant sienos. Jei protingas namas bus valdomas skydeliu, projektuojant interjerą jam reikia parinkti tinkamiausią vietą.

 

Protingo namo simboliais jau yra tapę „Jung KNX“ jungikliai. Tai jungikliai, kurių matmenys yra tradiciniai, bet jie suskirstyti į tris, penkias, septynias ir devynias dalis priklausomai nuo norimų funkcijų skaičiaus. Jei šie jungikliai netinka, yra platus įvairių gamintojų jungiklių ir valdymo skydelių pasirinkimas, kuris patenkins ir išrankiausią skonį.Įmonės siūlo įvairių formų, spalvų, dizaino jungiklius, kurie ne tik nedarko interjero, bet jį papuošia, suteikia jam išskirtinumo.Gamintojai siūlo dešimtis įvairiausių spalvų valdiklių, tad rinktis tikrai yra iš ko.

Kaip minėta, įrengiant protingo namo sistemas, galima pasirinkti jungiklių spalvas, o prie jungiklių derinamos sienų spalvos. Jos gali sutapti arba sudaryti kontrastą, tai priklauso nuo bendro interjero sumanymo. Šitai iliustruojainterjero dizainerės Monikos Juknienės kelių butų ir namo interjerųpavyzdžiai. Bute B23-15 naudota Le Corbusier ombre naturelle moyenne spalva, bute B23-36 – neutralesnė Le Corbusier ombre naturelleclaire spalva. Namo interjere M. Juknienė parinko mėgstamą tamsaus šokolado spalvą Le Corbusier terre d'hombre brulee.

Nuo XIX a. mokslinės fantastikos vizijų nueitas didžiulis kelias ir šiandien tai jau virtę realybe. Kol kas esame tik pradiniame etape. Išmaniųjų sistemų diegimo paklausos augimas rodo, kad artimiausią dešimtmetį nebeliks naujų namų, kuriuose nebūtų diegiamos šios sistemos – vis augantys reikalavimai taupymui, ekologijai, komfortui tiesiog neįvykdomi be jų.

„Rinkdamiesi išmaniuosius namus renkamės ateities sprendimą. Ne tik puošiame namų erdvę gražiu interjeru, aukštos kokybės daiktais, bet ir investuojame į naujausias technologijas ir neatsiliekame nuo šiuolaikiško efektyvaus požiūrio į namo valdymą, gyvename pasaulio ritmu. Protingo namo koncepcija turi daugybę sekėjų ir gerbėjų. Visų pirma tai padeda sutaupyti laiko, kuris yra vertingiausias mūsų turtas. Sutaupytą laiką galite skirti šeimai, karjerai, mėgstamiausiam pomėgiui ar kitai aistrai“, – užbaigia M. Juknienė.

 

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.