4 būdai kaip išmanusis namas leidžia taupyti pinigus žiemą

http://www.jung.lt +370 5 236 19 19 Senasis Ukmergės kel. 12
http://www.jung.lt +370 5 236 19 19 Senasis Ukmergės kel. 12
JUNG HOME interjere

Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar name įsirengti automatizuotas namų valdymo sistemas, kurios optimaliai reguliuoja patalpų šildymą, vėdinimą, apšvietimą ir kitus energiją eikvojančius procesus.

„Priklausomai nuo patalpų ploto ir energijos panaudojimo racionalumo, išmaniosios namų valdymo sistemos leidžia sumažinti energijos suvartojimą nuo 25 iki 40 proc.“, – sako jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis.  Automatizuotas namų valdymo sistemas tiekiančios bendrovės atstovas įvardijo 4 būdus, kaip išmanusis namas gali padėti taupyti jūsų pinigus žiemą.

1 būdas. Skirtingi šildymo režimai. Išmanieji namai automatiškai reguliuoja patalpų šildymą – palaiko skirtingas temperatūras pagal gyventojų iš anksto pasirinktus prioritetus. Pavyzdžiui, kai su šeima vakarosite namuose, įsijungs komforto režimas ir bus šilta, o kai ryte išvyksite į darbą arba naktį, miegant, kuomet sveikiau žemesnė temperatūra, įsijungs ekonominis režimas.

Apie žmogaus buvimą patalpoje, kaip ir apie temperatūrą joje, išmaniuosius namus įspėja specialūs davikliai. Pavyzdžiui, jei virtuvėje gaminate maistą ir viryklė tampa papildomu šilumos šaltiniu, šildymo sistemos į tai atsižvelgs ir eikvos mažiau energijos. Sistemą galima suprogramuoti taip, kad skirtingose patalpose būtų palaikoma skirtinga temperatūra.

Automatizuota jung sistema

2 būdas. Įsisavina šilumą iš lauko. Išmanusis namas ar butas reaguoja į aplinkos temperatūrą, todėl gali panaudoti net saulės šilumą. Išmaniojo namo sistemas galima sureguliuoti taip, kad langų žaliuzės pasikeltų tuomet, kai į langus plieskia saulė ir taip nemokamai prišildo jūsų patalpas. Ir atvirkščiai: žaliuzės gali nusileisti ir taip dar geriau izoliuoti namą, kai naktį už lango siaučia vėjas ar sninga.

3 būdas. Protingai vėdina. Kai kurie žmonės taupo šilumą užkamšydami namuose ventiliacijos angas ar nebeatidarinėdami langų. Bet taip gyvenant prasilenkiama ir su higienos normomis, ir su komfortu. Išmaniuosiuose namuose automatizuotos šildymo ir patalpų vėdinimo sistemos veikia išvien. Pavyzdžiui, vos tik patalpoje atidaromas langas, sistema mažina šildymą tam, kad šiluma neišeitų per langą. Namuose esantys davikliai nuolat fiksuoja oro kokybę, atvirus–uždarytus langus ar duris, todėl optimaliai šildomos arba vėdinamos tik tos patalpos, kuriose šis poreikis yra.

Protingo namo sistema

4 būdas. Optimalus apšvietimas. Žiemą, kai dienos yra itin trumpos, elektros sunaudojama daugiau. Protingas namas elektrą taupo išnaudodamas natūralius šviesos šaltinius. Išmaniajame name šviestuvų intensyvumas reguliuojamas šviesai jautriais jutikliais, todėl šviestuvai niekada nešvies maksimaliai tuomet, kai yra papildomų šviesos šaltinių. Kai apšvietimas įsijungia, davikliai matuoja patalpose esantį šviesumo laipsnį ir veikia tik tokiu intensyvumu, kokio reikia, – dienai už lango blėstant, šviesa kambariuose automatiškai darysis vis ryškesnė ir jaukesnė.

Galimybių daug, bet apgalvoti reikia iš anksto

Pasak „JUNG Vilnius“ vadovo Raimundo Skurdenio, profesionaliausias būdas įsirengti išmanius, energiją taupančius ir komfortiškus namus – įsidiegti JUNG KNX protingo namo sistemą.

„KNX yra tarptautinis standartas pastatų automatizavimui, kuris apima įvairias funkcijas, tokias kaip apšvietimo valdymas, šildymas, vėdinimas, saugumas ir kt. Išmanieji namai valdomi skirtingas namo funkcijas išskaidant per daugybę smulkių valdymo blokų, kurie susijungia į vientisą KNX protingo namo sistemą ir veikia sinergijos principu. Taip užtikrinama, kad skirtingos pastato funkcijos tarpusavyje „susikalbėtų“. Pavyzdžiui, kai atidaromas langas, šildymas tą akimirką automatiškai išsijungia ir taip taupoma šilumos energija“, – paaiškina R. Skurdenis.

Jo teigimu, visos sujungtų sistemų ir įrenginių funkcijos yra valdomos pasirinktinais būdais – automatiškai, valdikliu arba liečiamu ekranu ant sienos, taip pat programėle išmaniajame įrenginyje. Be to, sistema kaupia ir analizuoja prietaisų duomenimis, kad pasiūlytų optimaliausią jų panaudojimo scenarijų, leistų stebėti energijos suvartojimą.

Anot išmaniųjų technologijų eksperto, šios sistemos diegimui būtinas profesionalus ir labai ankstyvas planavimas – kitoks laidų paklojimas. Projektuoti ir programuoti šią sistemą gali tik specialiai apmokyti ir sertifikuoti KNX specialistai, tad priimti sprendimą turėti tokią protingo namo sistemą reikia praktiškai tuo metu, kai prasideda namo projektavimas.

Tradicinė elektros instaliacija – ne kliūtis

O ką daryti tiems, kas nenori keisti visos elektros instaliacijos, tačiau nori išmaniau ir efektyviau valdyti atskirus energijos šaltinius namuose?

„Neturintiems galimybių ar nenorintiems investuoti į KNX protingo namo sistemą, galime pasiūlyti kitą išmanumo namams suteikiančią skaitmeninę sistemą – JUNG HOME. Pastaroji gali būti diegiama praktiškai bet kuriuose namuose, kur įrengta tradicinė elektros instaliacija, be to, ją galima plėsti palaipsniui“, – teigia R. Skurdenis.

Šią sistemą galima pradėti diegti netgi nuo vieno išmanaus jungiklio ar termostato. Vėliau galima panaudoti išmaniuosius kištukinius lizdus, leidžiančius matuoti elektros suvartojimą ir suteikiančius galimybę tikslingai valdyti energiją. Dar vėliau į sistemą galima integruoti patalpų temperatūros valdiklius, žaliuzių valdymo mygtukus ir t. t.

„Tokios sistemos planavimui ir montavimui tinka įprasta 230 voltų elektros instaliacija, elektros skydelyje nereikia papildomų įrenginių. Įdiegti sistemą gali bet kuris kvalifikuotas, trumpai apmokytas elektrikas, nes montavimas yra itin lengvas – įprastą jungiklį tiesiog pakeičiate išmanesniu“, – pasakoja R. Skurdenis.

JUNG HOME neturi jokio centrinio mazgo, serverio, sistema gali veikti visiškai lokaliai. Jos komponentai, susiejami saugiu šifruotu „Bluetooth® Mesh“ ryšiu. Sistema ir ją valdanti programėle gali veikti be interneto ryšio, o paleidimas, valdymas ir atnaujinimai taip pat patogiai atliekami kelių mygtukų paspaudimu išmaniojoje programėlėje.

Pasak R. Skurdenio, nereikia manyti, kad JUNG KNX ar JUNG HOME sistemos tarpusavyje konkuruoja.

„Anaiptol. Tai skirtingoms kryptims pritaikytos sistemos, leidžiančios kurti išmanesnius namus pagal kiekvieno poreikius ir galimybes, mat šiandieninės technologijos jau yra prieinamos visiems ir padeda ne tik išvengti rutininių procesų, bet dar ir sutaupyti“, – apibendrinamas pabrėžia R. Skurdenis.