Kaip pasirinkti nuotekų valymo įrenginį?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Dažniausiai jie pasirenkami kai:

• norima sumažinti savo paliekamą taršos gamtai pėdsaką,
• norima sumažinti elektros kaštus,
• norima efektyvesnio, našesnio įrenginio užtikrinančio maksimalų nuotekų išvalymą,
• norima atsikratyti nemalonaus kvapo, kurį skleidžia seni, atitarnavę įrenginiai,
• norima tyliai veikiančio įrenginio.

Realybėje šie norai tampa svarbiausiais kriterijais renkantis nuotekų valymo įrenginius.

Skaitydami informaciją apie nuotekų valymo įrenginius rasite daugybę nesuprantamų žodžių ir trumpinių. Neišsigąskite. Dažniausiai kitame straipsnyje jau rasite tą pačią informaciją paprastesniais žodžiais. O dėl trumpinių, štai keletas dažniausiai sutinkamų, ypač kalbant apie biologinius valymo įrenginius:

• BNVĮ – biologinių nuotekų valymo įranga,
• NVĮ – nuotekų valymo įranga,
• NVS – nuotekų valymo sistema,
• BNVS – biologinių nuotekų valymo sistema.
• GE – gyventojų ekvivalentas.

Nors dažnai naudojami skirtingi trumpiniai, visi jie iš tikro apibūdina nuotekų valymo įrenginius ir atlieka tą pačią funkciją – išvalo nuotekas.

 

Kriterijai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį

Kaip pasirinkti nuotekų valymo įrenginį, nepasirinkus kriterijų? Tai sunkiai įmanoma! Specialistai teigia, jog renkantis, šie kriterijai yra svarbūs ir turite į juos atkreipti didžiausią dėmesį.

 

Įrenginio našumas

Lyginant įrenginius turėtumėte matyti, kuris įrenginys kiek buitinių nuotekų išvalo per valandą/parą. Pagal nuotekų valymo įrenginių taikymo reglamentą, mažiausia našumo riba įvardijama taip: „vienbučiam namui – paros apkrovimas teršalais 6 GE, valandinis nuotekų debitas – 180 l/h, paros nuotekų debitas – 0,8 m3/d.

Dydis

Įrenginiai skirstomi pagal dydį, kuo didesnis, tuo našesnis ir gali aptarnauti didesnį kiekį žmonių. Šiuo atveju tikrai nerekomenduojama gudrauti ir bandyti 6 asmenų šeimai pirkti 2-4 asmenų šeimai skirtą nuotekų valymo įrenginį. Rinkitės tokį, kuris leis patogiai jaustis ir išvalys visas namų ūkyje susidarančias nuotekas.

Garsas

Nors jis dažnai nėra akcentuojamas, tačiau įrenginiai tikrai skleidžia garsą. Jei gyvenate mieste, galite nepajusti kelių decibelų garso, kuris susimaišys su kaimyno šuns lojimu ar gatve važiuojančio automobilio garsu. Tačiau jei gyvenate atokiau nuo civilizacijos, greičiausiai nenorėsite, jog paukštelių čiulbėjimą ryte nustelbtų burzgiantis motoriukas valymo įrenginyje.

Kvapas

Gamintojų aprašymuose greičiausiai nerasite informacions ar įrenginys skleidžia kvapą, tačiau šį klausimą svarbu užduodant ieškant rekomendacijų, kurį įrenginį pasirinkti.

Iš kitos pusės, sertifikuoti, kokybiški įrenginiai neturi skleisti nemalonaus kvapo, tad jei įsigijus jaučiate aplinkoje blogą kvapą, kreipkitės į įmonę, iš kurios įsigijote nuotekų valymo įrenginį, greičiausiai jis netinkamai sureguliuotas ir reikia sutvarkyti.

Išvalymo efektyvumas

Iš tikrųjų šis kriterijus yra pats svarbiausias. Kuo didesnis nuotekų išvalymo efektyvumas, tuo yra geriau aplinkai. Daugelis geriausiai žinomų nuotekų valymo įrenginių gamintojų Lietuvoje deklaruoja, jog išvalo nuotekas iki 96-98 proc. Tai yra pakankamas išvalymo efektyvumas, jog tokias išvalytas nuotekas būtų galima išleisti atgal į aplinką.

 

 

Paprastai, priklausomai nuo to kokios galimybės ir prieinamumas, išvalytos nuotekos išleidžiamos į vandens telkinius, melioracijos griovius ar infiltracijos šulinius. 2020 metais sukurtas ir sertifikuotas BioTornado nuotekų valymo įrenginys nuotekas išvalo net iki 98% ir viršija Lietuvos ir Skandinavijos nuotekų valymo reikalavimus. BioTornado esminiai nuotekų valymo rodikliai: bendrasis azotas siekia vos 16,3mg/l, (leistinas kiekis yra 25mg/l); bendrasis fosforas – tik 1,6mg/l, kai nustatyta riba – 5mg/l!

 

Sužinokite daugiau kaip pasirinkti nuotekų valymo įrenginį paspaudę čia.

Pabaigai, nuotekų valymo įrenginiai yra įsigyjami ne metams ir ne dviems, todėl nežiūrėkite pro pirštus į įrenginio pasirinkimo procesą. Taupyti ir rinktis blogesnį variantą, taip pat ne išeitis. Tikimės, jog šie paminėti kriterijai nukreips dėmesį tinkama linkme, kuomet rinksitės naują valymo įrenginį savo namams.