Tradiciniai plytų ar moduliniai kaminai?
Kaminų gamybos technologijos, lyginant su pačiais pirmaisiais moliniais ir akmeniniais kaminais, šiandien gerokai pažengusios. Vis daugiau dėmesio skiriama kaminų sistemų sandarumui, ilgaamžiškumui ir saugumui, naudojamos pačios įvairiausios, karščiui bei kitiems aplinkos poveikiams atsparios natūralios ir dirbtinės medžiagos. Senos statybos namams būdingus tradicinius plytinius kaminus, kurie iki šiol laikyti gana efektyviais ir patvariais, pamažu keičia nauji keramikiniai kaminai.
Žmonės vis dažniau įsirengia modernias modulines sistemas, kurios yra mažesnės ir lengvesnės, todėl gali būti statomos ten, kur patogiau, be to, pastarosios nereikalauja ypatingos priežiūros ir papildomų išlaidų meistrams. Pvz. vienos didžiausių kaminų gamintojų Europoje, bendrovės "Schiedel" kaminai su keraminiu vamzdžiu nuo įprastinių kaminų iš plytų skiriasi tuo, kad jų konstrukcija yra trisluoksnė, o kiekvienas sistemos elementas dera tarpusavyje.
Modulinėje konstrukcijoje naudojamas keramzitbetonio blokelis, kurio viduje su mineraline vata įtvirtinamas dėklas, galintis laisvai plėstis į plotį ir, kas ypač svarbu, į viršų. Tuo tarpu plytiniai kaminai yra kiek pasenusi technologija, nes susideda tik iš sienelės. Vidus dažnai būna nelygus, su atšokusio skiedinio dalelėmis, todėl čia greitai kaupiasi suodžiai, o į plytas įsigeria dervos. Juose nėra karštį sugeriančių medžiagų, dėl temperatūros skirtumų viduje ir išorėje ilgainiui šie deformuojasi, atsiranda įtrūkimų, dūmtraukis tampa nesandarus ir sveikatai kenksmingos medžiagos patenka į gyvenamąsias patalpas.
Pasak specialistų, modulinių kaminų viduje esantis vamzdis yra apvalios formos, o tai užtikrina greitą ir nepriekaištingą išmetamųjų dujų pašalinimą. Iš šamotinės keramikos pagamintas vamzdis su nestora sienele greitai įkaista sudarydamas puikią trauką. Svarbiausia, kad šie modernūs kaminai neleidžia išplisti ugniai netgi degant suodžiams, tokiais atvejais tradicinis plytinis kaminas dėl itin aukštos temperatūros tiesiog sugriūva. Kadangi vamzdžio sienelių paviršius yra visiškai lygus, čia kaupiasi ir kur kas mažiau nešvarumų, kaminas lengviau išvalomas.
Dar vienas svarbus "surenkamų" kaminų privalumų yra tas, jog skirstant pastato vidines erdves šie daugiasluoksniai dūmtraukiai gali būti montuojami net penkių centimetrų atstumu nuo degių objektų. Palyginimui, projektuojant plytinius kaminus su metaliniu įdėklu, pagal reikalavimus, tarp metalinio įdėklo ir degių konstrukcijų privaloma išlaikyti ne mažesnį kaip 38 – ių centimetrų atstumą, o montuojant juos mediniuose namuose – dar daugiau vietos turės būti skiriama papildomam nedegių medžiagų sluoksniui. Taigi, pasirinkus nedidelių matmenų modulinį kaminą, sutaupoma nemaža dalis erdvės. Be to, standartinio aukščio keramzitbetonio blokelių dūmtraukis keturis su puse karto lengvesnis nei plytų ir gali būti montuojamas kartu su vėdinimo kanalais. Išorinius keramzitinius blokus galima tinkuoti arba pritaikyti bet kokią kitą apdailą.
Dar vienas plytinių kaminų trūkumas – sudėtingas jų įrengimas, remontas, išmontavimas. Tuo tarpu, moduliniai keramzitiniai „Schiedel" kaminai yra itin lengvai surenkami pačių pirkėjų, tam nereikia ypatingų žinių, užtenka vadovautis specialistų instrukcijomis. Visiškai nebūtina šio amato mokytis iš senelių ar tėvų. Blokelių nereikia pjaustyti ar kitaip ardyti, todėl jie montuojami itin sparčiai. Vos per aštuonias valandas be didesnių keblumų galima surinkti aštuonių metrų kaminą, kai mūrijimo iš plytų darbai neretai užtrunka iki savaitės. Meistrai turėtų tik patarti dėl kamino ir prie jo įrengiamo židinio proporcijų suderinamumo. Tam įprastai naudojamos specialios programos leidžiančios tiksliai apskaičiuoti ir pritaikyti kamino diametrą ar pateikti jo įrengimo rekomendacijas.
Raktiniai žodžiai: Kaminai, Kaminų sistemos įrengimas, Kaminas, Saugus kaminas, Moduliniai kaminai, Kaminų saugumas.