Nedidelė virtuvė

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Nedidelės virtuvės įrengimas gali būti didelis iššūkis. Tačiau jei gerai suplanuosite turimas patalpas ir pasirinksite ergonomiškus ir praktiškus sprendimus, turėsite patogią erdvę savo kulinariniams planams įgyvendinti. Sužinokite, kaip įrengti mažą virtuvę ir kaip ją aprūpinti.

Sėkmingo projekto pagrindas – tikslūs matavimai ir geras planas

Įrengiant bet kurią virtuvę, pirmiausia reikėtų atidžiai išmatuoti erdvę. Išmatuokite grindų ir kiekvienos sienos plotą. Nubraižykite tai ir plane pažymėkite esamus instaliacijos elementus, duris ir langus. Nepamirškite išmatuoti tikslaus kambario aukščio – mažoje virtuvėje verta išnaudoti pilną sienų potencialą.

Turėdami kambario matmenis, galite pradėti planuoti baldų išdėstymą ir jų estetiką. Įkvėpimo ieškokite internete, televizijos programose arba spaudoje. Apsilankykite keliose baldų parduotuvėse ir salonuose, kuriuose galima įsigyti pagal užsakymą pagamintų baldų. Turėdami tokį suvokimą, lengviau rasite mėgstamą stilių.

Mažos virtuvės įrengimas

Net ir mažiausioje virtuvėje turėtų būti kelios pagrindinės zonos:

  • Sandėliavimo erdvė – būtent ten patalpinsite maisto produktus ir indus. Todėl šioje zonoje turėtų būti šaldytuvas ir spintelės su lentynomis arba stalčiais.
  • Plovimo ir paruošimo erdvė – čia galėsite plauti daržoves, jas nulupti, ruošti sumuštinius ar maišyti pyragą. Šioje zonoje turi būti kriauklė, taip pat stalviršis, krepšiai ir dėžės.
  • VirimoGaminimo erdvė – tai vieta, kurioje vyksta tikrasis virimogaminimo procesas. Šioje zonoje negali pritrūkti viryklės ir orkaitės.

Kuo mažesnė patalpa, tuo siauresnės bus atskiros zonos, tačiau svarbu visą turimą erdvę išdėstyti kuo ergonomiškiau. Todėl labai svarbu paskirstyti patalpą į erdves, nes šaldytuvą patogu įrengti šalia stalviršio, o kriauklę – pakankamai arti stalviršio ir viryklės.

Kompaktiški sprendimai mažai virtuvei

Nedidelė virtuvė svetainėje daugiabučiame name

 

Maža virtuvė yra reliatyvi sąvoka – kiekvienam ji reiškia visai ką kita. Kai kurie mano, kad 14 kvadratinių metrų ploto atskira virtuvė su langu yra maža. Kiti turi tik mažą virtuvę svetainėje ar prieškambaryje arba kelių metrų ilgio kambarį. Tiesą sakant, nėra prasmės ieškoti sąvokos „maža virtuvė“ apibrėžimo, geriau sutelkti dėmesį į tai, kaip turimą erdvę būtų galima praktiškai sutvarkyti. Kompaktiški sprendimai, skirti mažoms virtuvėms, yra puikus pasirinkimas. Toks sprendimas gali būti, pavyzdžiui – dviejų degiklių kaitlentės, 45 cm pločio indaplovės arba šaldytuvai montuojami po stalviršiu. Jei nėra pakankamai vietos didelei indaplovei, neverta jos visiškai atsisakyti – geriau sumontuoti ploną versiją ir ją naudoti šiek tiek dažniau.

Nedidelė virtuvė su dideliu potencialu – išnaudokite sienų erdvę

Užuot nerimavę dėl mažos erdvės virtuvėje, apsvarstykite galimybę sukurti baldus, kurie leistų išnaudoti visą patalpos aukštį. Tokį individualų sprendimą galite lengvai užsisakyti arba pasigaminti iš modulinių baldų.

Vertikalus virtuvės praplėtimas yra labai prasmingas, nes aukščiau esančiose spintelėse galite laikyti rečiau naudojamus, bet vis tiek reikalingus daiktus. Jei nerimaujate, kad per didelis spintelių kiekis jus priblokš, pasinaudokite paprasta gudrybe – viršutines spinteles rinkitės tokios spalvos, kokios yra siena, ant kurios jos kabo, o apatines – tamsesnės spalvos. Efektas bus lengvas ir subtilus.

Įrenkite virtuvę tik su būtiniausiais daiktais

Daugelyje virtuvių vietos trūksta ne dėl mikroskopinės erdvės, o dėl daiktų pertekliaus. Apsvarstykite, kiek iš tikrųjų reikia indų, priedų ir kepimo skardų . Šiuolaikiniai puodai ir keptuvės, kuriuos rasite „Pepco“, yra ergonomiški ir praktiški. Kai kuriuos modelius galima lengvai laikyti sudėtus vieną ant kito, taip sutaupant daug vietos.

„Pepco“ infografika: Šiukšliadėžės

Užtikrinkite gerą tvarką spintose ir stalčiuose

Virtuvės smulkmenoms ir maisto produktams laikyti taip, kad nebūtų švaistoma vertinga erdvė, reikia kelių paprastų priedų, pavyzdžiui, stalčių skirtukų ir organizatorių. Jie padės lengviau tvarkyti spintelių turinį. Dar vienas būdas geriau išnaudoti turimą erdvę – laikyti maisto produktus (ypač birius) specialiose induose, kuriuos galima sudėti vienas ant kito ir šalia. Tokius maisto ir gėrimų indus už puikią kainą galite rasti „Pepco“ parduotuvėje.

Taip pat skaitykite: Šiuolaikinė virtuvė – kaip ją sutvarkyti ir įrengti?

Nepamirškite optinių gudrybių

Ar žinojote, kad dėl tam tikrų spalvų ir raštų kambarys gali atrodyti erdvesnis? Taip veikia šviesios patalpos ir baldai su lengvu blizgesiu, atspindinčiu šviesą. Panašų efektą suteiks ir sieninis veidrodis, kuris atspindi interjero dalį ir jį padidina. Šviesių spalvų, gerai apšviestos virtuvės visada atrodys erdvesnės nei tokios pat, tačiau tamsesnių spalvų erdvės. Be to, niekas taip nepadidina interjero įspūdžio kaip tvarka – kuo mažiau daiktų sukrauta ant stalviršio ir atvirose erdvėse mažoje virtuvėje, tuo didesnė ji atrodo.

Mažos virtuvės įrengimas neturi būti sudėtingas. Maksimaliai išnaudokite jos potencialą. Pasirinkite patogius „Pepco“ priedus ir indus, kad sukurtumėte erdvę pagal savo poreikius.