Tebūnie šviesa… virtuvėje!
Virtuvė – neabejotinai viena svarbiausių namų zonų, kur dažnai verda ne tik sriubos bei troškiniai, bet ir visos šeimos gyvenimas. Kokybiškas apšvietimas šioje erdvėje – tai kur kas daugiau nei vienas centrinis šviestuvas su ryškia lempute.
Tik kaip išsirinkti, kokie sprendimai yra šiuo metu populiariausi? Juk virtuvėje, dažnai sujungtoje su svetaine, prisireikia ryškios šviesos maisto ruošybai ar neakinančios aplinkos pusryčiams ar pietums apniukusią dieną bei jaukios prieblandos vakariniams pašnekesiams prie arbatos puodelio.
Populiarėjanti tendencija – nuosaikus apšvietimas
Interjero įrengimo stilistika kinta, įgyja vis daugiau funkcionalumo, išmanumo, tačiau jau kurį laiką tiek savo namus kuriantys naujakuriai, tiek interjero dizaineriai projektuoja nuosaikius, laikui nepavaldžius dizaino sprendimus. Apšvietimas – daugeliui nepastebimas, bet itin didelę įtaką jaukumui, gyvenimo kokybei ir netgi šeimos narių savijautai suteikiantis namų elementas. Kokybiškai įgyvendintuose apšvietimo projektuose suderinamas bendrasis apšvietimas su dekoratyviais lubiniais, sieniniais, pastatomais, staliniais, balduose, nišose paslėptais šviestuvais, laiptų pakopų ar paveikslų, veidrodžių apšvietimo šaltiniais.
Daugėjant apšvietimo scenarijų, sukuriamas funkcionalus, tačiau neįpareigojantis apšvietimas be lubas nusiejančių dekoratyvių, masyvių šviestuvų, jie naudojami tik kaip puošybos elementai visumai sukurti. Šį variantą renkasi tie, kurie vengia perteklinio dekoro, mėgsta keisti savo namų įvaizdį detalėmis.
Magnetinių sistemų ir bėgelių era
Įleidžiamos magnetinės sistemos, į kurias galima sudėti gausų šviesos šaltinių pasirinkimą – nuo prožektorių iki įvairių dekoratyvių elementų – neįpareigoja numatyti visų naudojimo scenarijų iš anksto. Įvairiomis formomis išvedžiotos magnetinės sistemos gali būti papildomos trūkstamais šviesos šaltiniais, į jas su specialiais adapteriais galima pajungti ir dekoratyvinius šviestuvus. Ši galimybė naujakuriams yra didžiausias privalumas, nes leidžia kurti namus jau juose gyvenant ir neperplanuojant elektros pajungimo, šviestuvų kabinimo vietų.
Dekoratyvios sistemos su virštinkiniais pajungimais
Nors visada rekomenduojama labai atidžiai apgalvoti visus galimus poreikius ir susikurti kuo įvairesnius apšvietimo scenarijus, kai kada šios galimybės yra labai ribotos. Dažniausiai apribojimų kyla rekonstruojant seną būstą arba atliekant remontą senamiesčių butuose, kuriuose pakeitimai reikalauja leidimų ir projektų. Tokiems poreikiams siūlome iš elementų komplektuojamas NOWODVORSKI „Cameleon“ sistemas, kurios jungiamos prie vieno taško laidais, lengvai paverčiamais dekoro akcentu, o šie leidžia išvedžioti modernius šviestuvus iki svarbiausių taškų – virtuvės salos, valgomojo stalo ir kitų bendrų erdvių.
Vientisos kolekcijos
Šiuolaikiniuose interjeruose vyrauja eklektika, derinami labai skirtingi baldų, interjero detalių elementai, tačiau, kad jie neapkrautų bendrų virtuvės ir svetainės erdvių, vertėtų rinktis tarpusavyje derančius šviestuvų rinkinius. Pakabinamas, stalinis, sieninis šviestuvas ar toršeras padės sukurti įvairioms situacijoms reikalingus apšvietimo scenarijus, papildys erdvę jaukumu, tačiau nesukurs estetinio triukšmo.
Svarbiausia – šviesos lygis
Nors šiuolaikinės galimybės ir informacijos kiekis leidžia kurti namus patiems, „Ardena“ apšvietimo ekspertai rekomenduoja pasitarti dėl šviestuvų parinkimo su profesionalais. Virtuvė nuo kitų gyvenamųjų erdvių skiriasi numatomu apšvietos kiekiu, kuris yra reikalingas ruošiant maistą, tvarkantis ir pan. Todėl parenkant estetiškai patrauklius elementus reiktų sužiūrėti, kad šviesos nebūtų nei per daug, nei per mažai, kad ji padengtų visas zonas, nemestų šešėlių.
3 profesionalų patarimai, kuriantiems namus patiems.
1. Parinkite tinkamą apšvietimą pagrindinėms zonoms. Virtuvėje jų yra keletas: maisto gaminimo, salos, valgomojo stalo, virtuvės spintelių zona. Maisto gaminimo zonoje pageidautina pakankamai ryški, neiškreipianti natūralių spalvų šviesa. Salos ir valgomojo stalo zonai dažniausiai norisi kiek lengvesnio, neakinančio apšvietimo, o virtuvės spintelėms užteks paslėpto, neintensyvaus apšvietimo scenarijaus (dažniausiai toks apšvietimas būna sumontuotas spintelių viduje ar po jomis). Bene dažniausiai pasitaikanti klaida – kliautis vienu ryškiu šviesos šaltiniu, kai visą virtuvę užlieja ryški šviesa. Toks sprendimas – ne tik nepatogus, bet ir atima iš jūsų namų didelę dalį jaukumo.
2. Apgalvokite jungiklių vietą. Kiekvienam šviestuvui arba jų grupei rekomenduojama rinktis atskirą jungiklį, o svetainės zonoje labai rekomenduojama šviestuvų intenstyvumą reguliuoti vadinamojo dimerio pagalba, kuris suteikia dar daugiau skirtingų apšvietimo siužetų. Taip pat svarbu turėti galimybę kiekvienoje zonoje valdyti visos erdvės apšvietimą – tam reikia apgalvoti jungiklių vietas, numatyti šviestuvų valdymą iš kelių skirtingų vietų, kad tarkim žiūrint televizorių, nereiktų pereiti viso kambario, norint išjungti virtuvės zonos apšvietimą.
3. Šviesa – tokia, kokios reikia! Parenkant šviestuvus jie turėtų neakinti bei būti vienos spalvinės temperatūros (populiariausias pasirinkimas – šiltai balta 2700 arba 3000 K).