Virtuvės planavimas – penki pagrindiniai variantai
Penki pagrindiniai variantai
Norint turėti funkcionalią virtuvę, būtina atidžiai apgalvoti smulkmenas. Tinkamas planavimas – svarbus bet kokio stiliaus virtuvei. Galima išskirti penkis pagrindinius virtuvės erdvės planavimo būdus: vienaeilį (išdėstymas palei vieną sieną), dvieilį (išdėstymas palei dvi sienas), „L“ – formos, „U“ – formos ir „salos“ tipo planą.
Pagal vienaeilį planą baldai sustatomi palei vieną sieną. Toks variantas itin tinka siauroms patalpoms. Bendras darbinio paviršiaus ilgis, pasirinkus tokį planą, neturi viršyti 3,5 m, kitaip judėjimas virtuvėje užtruks per daug laiko. Planuojant tokią virtuvę, šaldytuvą ir viryklę geriau įkomponuoti kraštuose, o plautuvę ir darbinį stalviršį – tarp jų viduryje.
Dvieilis arba lygiagretusis planas – kai baldai išdėstomi išilgai dviejų virtuvės sienų. Tai vienas labiausiai vykusių variantų, dėl to, kad aktyviąsias zonas galima išdėstyti skirtingose pusėse, sukuriama judėjimo laisvė, atsiranda galimybė turėti daugiau darbinių paviršių. Tokios virtuvės projekte aktyviausius centrus geriau išdėstyti vienos iš sienų pusėje. Dažniausiai tai – viryklė ir plautuvė. Šaldytuvą galima puikiai priderinti priešingoje pusėje.
Kampinė „L“ formos virtuvė – pats patogiausias ir labiausiai paplitęs virtuvės plano variantas tada, jei jūsų virtuvėlė mažytė. „L“ formos virtuvėje racionaliausiai išnaudojamos kampinės erdvės. Kampe įprastai sumontuojama plautuvė. Prastas darbinės vietos apšvietimas lengvai išsprendžiamas pastačius nedidelį šviestuvėlį. Esant tokiam planui, į virtuvės erdvę labai harmoningai galima įkomponuoti stalą ir kėdes. Beje, „L“ formos planas tinka ir didelėms virtuvėms.
„U“ formos planavimas tinka didelių virtuvių šeimininkams.
Vadinamoji „sala“ – tai bet kuris iš jau minėtų virtuvės planavimo variantų, tik su į virtuvės centrą iškeltu stalu. Į jį galima įmontuoti ir plautuvę arba viryklę. Renkantis tokį virtuvės variantą, būtina žinoti, kad prireiks papildomos vietos.
Trikampio ir linijos principas
Planuojant virtuvės erdvę, būtina laikytis dviejų svarbiausių principų. Pirmasis – vadinamasis „darbinio trikampio“ principas, pabrėžiantis patogaus ir laisvo judėjimo būtinybę tarp trijų svarbiausių darbinių zonų – plautuvės, viryklės ir šaldytuvo. Antrasis principas apibūdinamas taip: „saugom, paruošiam, gaminam, plaunam, serviruojam, patiekiam“.
Jis atitinka vadinamąją linijinę maisto gaminimo ir serviravimo praktiką. Spintų, spintelių, lentynėlių išdėstymą, darbinių paviršių ir virtuvinės technikos vietą planuokite pagal jums įprastą maisto ruošimo ir pateikimo seką. Štai keletas vietos taupymo rekomendacijų.
Planuodami virtuvės erdvę apmąstykite, ką, kur ir kada jūs darote, gamindami maistą. Pasistenkite išdėstyti visus daiktus logiška seka, kad viskas, kas būtina, būtų po ranka ir netektų nieko ieškoti kur nors toli.
Štai keletas patarimų:
• spinteles pakabinkite suaugusiam žmogui patogiame aukštyje;
• siauroje virtuvėje visus daiktus išdėstykite tik išilgai sienos, remkitės antruoju „linijiniu“ principu;
• nedidelėje virtuvėje rinkitės kėdes, kurios gali būti sudedamos viena ant kitos;
• plačioje erdvėje, jei yra galimybė išdėstyti daiktus išilgai dviejų sienų, pasinaudokite „darbinio trikampio“ taisykle. Pirmiausia išdėstykite didžiausius aksesuarus, stengdamiesi, kad dažniausiai naudojami būtų visuomet po ranka ir ne per toli nuo gaminimo zonos.
Parinkę vietą stambiausioms detalėms imkitės išdėstyti smulkesnes;
• „L“ formos virtuvėje taikykite „darbinio trikampio“ taisyklę;
• „U“ formos virtuvėje sukurkite idealų „darbinį trikampį“ su vienodais atstumais tarp daiktų;
• „salos“ tipo virtuvės planas itin tinkamas didelėms virtuvėms, kur „salos“ gali tapti funkcinių zonų centrais;
• pasirūpinkite atskiru zoniniu apšvietimu gaminimo vietoje;
• rinkdamiesi kiekvieną detalę atskirai, nepamirškite bendro plano. Baldų, įrenginių, puošmenų bei kitų detalių dydžiai, išvaizda, spalvos ir išdėstymas turi derėti prie suplanuoto virtuvės stiliaus;
• bene geriausias būdas padailinti virtuvę ir suteikti jai stilingumo – virtuvės baldai ir aksesuarai. Tinkami baldai ir taikliai parinktos detalės gali paversti virtuvę pačia jaukiausia ir gražiausia namų erdve.
Rinkitės patvaresnes medžiagas
Ne paslaptis, kad natūralios medžiagos visais požiūriais gyvesnės, tačiau dėl šios priežasties tokioje namų dalyje kaip virtuvė jos labiau pažeidžiamos, joms reikia daugiau priežiūros, o sintetinės – patvaresnės, praktiškesnės, todėl tokiose erdvėse kaip virtuvė ar vonios kambarys jas tikslingiau naudoti. O psichologiniam ir estetiniam pasitenkinimui užtikrinti natūraliosios medžiagos labiau tinka likusiose būsto dalyse.
Virtuvės grindų dangai, kaip, beje, ir vonios kambario, labiausiai tinka keraminės plytelės. Parketas ar kitos natūralios medienos grindys čia nerekomenduojamos dėl jautrumo drėgmei. Virtuvės grindys turi būti lengvai valomos ir visada švarios – kaip chirurgo operacinėje.
Laikantis racionalumo ir praktiškumo principų, geriausia virtuvės grindų danga – plytelės. Neturėtų atsirasti ir didelių spalvinių skirtumų. Erdvei taikomi bendri principai, atitinkantys interjero idėją ir stilistiką, su tam tikrais akcentais ir niuansais.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.