Senų baldų remontas
Transformuojame
Kelių baldų elementus galima naujai sukomponuoti į vieną: tarkime, sujungti spintą, indaują (servantą), sofą su knygų lentynomis, stelažais.
Dvejų durų spintai atradus vietos prieangyje, ją galima pritaikyti viršutiniams drabužiams. Tam išmontuojamos baltinių sekcijos skyriaus durys ir išimamos vidurinės lentynos, o vietoj jų pritaisomas veidrodis. Dvi apatinės lentynos paliekamos avalynei susidėti. Šis skyrelis pridengiamas atverčiamomis ar pakeliamomis durelėmis.
Spintos išoriniai ir vidiniai paviršiai kruopščiai nuvalomi ir padengiami laku ar emaliu arba apklijuojami medžiaga.
Kaip pašalinti defektus
Blogai užsidaro durys. Veikiausiai teks pakeisti arba sutvirtinti lankstus. Senosios medvaržčių skylės užtaisomos mediniais kaiščiais (jie sutepami klijais), o senieji lankstai pritvirtinami šiek tiek ilgesniais medvaržčiais nei buvo. Sugadintos ar pamestos rankenėlės pakeičiamos naujomis, svarbu, kad atitiktų dydis ir stilius.
Deformuotas paviršius. Kai kada senų baldų faneruotas paviršius būna deformuotas, pavyzdžiui, išsipūtęs. Tokias vietas reikėtų palyginti šiltu lygintuvu, patiesus kelis sluoksnius popieriaus. Jei po fanera yra senų klijų, tokia priemonė padeda, paviršius išsilygina. Kai klijų nėra, tenka pradurti ar įpjauti fanerą išilgai medžio rievių ir pripilti truputį PVA ar medžio klijų. Paskui tokia vieta palyginama pašildytu lygintuvu.
Dėmės ant paviršiaus. Dažnai ant lakuotų paviršių būna baltų rėžių. Juos galima beveik visiškai paslėpti patepus atitinkamos spalvos batų tepalu. Baltos dėmės ant poliruotų paviršių įtrinamos tamponu, suvilgytu spirito ir augalinio aliejaus mišiniu arba lengvųjų automobilių kėbulų poliravimo priemone. Nuo karštų daiktų likusios dėmės šalinamos tik kartu su lako sluoksniu. Mat nuo karščio lakas tampa nepermatomas, matinis.
Svarbiausia – paruošti paviršių
Baldų atnaujinimo sėkmė priklauso nuo to, kaip kruopščiai paruošiami paviršiai.
Kaip pašalinti senus dažus. Jei seni baldai buvo dažomi švariai nenuvalius senųjų dažų, gero rezultato nesulauksime. Senus dažus galima šalinti dviem būdais: mechaniniu (skutama, šlifuojama) ir cheminiu (specialiais tirpikliais). Valant mechaniškai, paprastai vietomis pažeidžiamas dekoratyvinis lukštas – jis yra vos 0,5–0,6 mm storio. Chemiškai valant laką, baldo paviršiaus lukštas nesuplonėja ir nesugadinamas.
Kaip valyti figūrines, tekintas detales. Geriausia – tirpiklyje sumirkyta plaušine iš plonų vielyčių.
Kaip apdoroti porėtą paviršių. Jei medienos paviršiuje matomos stambios poros, prieš dengiant laku jos užglaistomos tokiu mišiniu: 60 g aliejinio lako, 80 g vaitspirito ir 860 g gipso. Į lako ir vaitspirito mišinį lėtai maišant suberiamas gipsas, viskas sumaišoma iki vienalytės masės.
Porų glaistas tepamas šepečiu ir greitais sukamaisiais judesiais su skepetaite įtrinamas į medieną. Glaisto sluoksnis turi būti tokio storio, kad matytųsi medienos struktūra. Taip apdorota mediena džiovinama dvi paras, paskui gruntuojama pakaitintu iki 45–60 laipsnių natūraliu pokostu. Jis įtrinamas kietu šepečiu. Po dviejų parų paviršiai nušlifuojami ir dar kartą padengiami pokostu. Išdžiūvus pokostui, galima lakuoti arba dažyti.
Jei baldas bus lakuojamas: prieš dengiant aliejiniu laku paviršius apdorojamas vaitspiritu, o dengiant nitrolaku – tirpikliu Nr. 646. Jei mediena gerai išsilaikiusi, spalva graži, paviršių geriausia padengti vaškiniais dažais. Paskui baldas gerai nupoliruojamas.
valstietis.lt