Moderni virtuvė- didelės atviros erdvės ir apšvietimo svarba

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Virtuvės baldus gaminančios įmonės vadovas Laimis Maliauskas sako, kad šiandienių klientų lūpose žodžių junginys „moderni virtuvė“ vis dažnesnis. Smagu ir tai, kad vis dažniau virtuvei atnaujinti ruošiamasi iš anksto, o tai padeda patalpoje išlaikyti simetriją, kuri yra neatskiriama modernios virtuvės dalis. Dažnas klientas jau iš anksto žino, kaip atrodys jo virtuvė, ir netgi pateikia pasirinktas spalvas, kurių gausa šiandien itin didelė, o joms atnaujinti reikia skirti nemažai pastangų.

Kuriant modernią virtuvę svarbu nepamiršti patogumo, suprasti, kad virtuvė – maisto ruošos vieta, kad projektas prasideda nuo darbo zonų planavimo, numatymo, kur bus laikomi produktai ir įrankiai, būtini patogiai maisto ruošai. Galiausiai baldai projektuojami pagal pasirinktą stilių.

Šiuolaikinėse moderniose virtuvėse vyrauja didelės atviros erdvės, jose populiarios supaprastintos horizontalios linijos. Virtuvės zona susilieja su svetainės zona ir tampa ne tik maisto gaminimo, bet ir atsipalaidavimo, poilsio bei bendravimo vieta. Dažnai virtuvėje įkomponuojamas didelis valgomasis stalas arba sala, suprojektuota kartu su stalu. Prie stalo derinamos kėdės arba suoleliai su minkštąja dalimi iš natūralios odos. Pasak interjero dizainerės Eglės Balčiūnaitės, jau pasitaiko klientų, kurie pageidauja ir atskiros patalpos virtuvei, kuri būtų atskirta bent jau stiklo pertvaromis ar stumdomąja siena.

Madingoje virtuvėje dominuoja spintelės su ilgais stalčiais. Vis dažniau spintelės projektuojamos su integruotais suoleliais, skirtais poilsiui. Daugėja išvažiuojamųjų sistemų, liftų. Pakabinamosios spintelės – uždaros, su stiklo fasadais ir integruotu apšvietimu.

Lietuvių virtuvės yra šviesių spalvų, švelnių kontrastų. Vyrauja natūralios spalvos, tokios kaip balta, įvairūs pilkos spalvos atspalviai, šviesaus medžio spalvos. Dažniausiai šviesių spalvų plokštės derinamos su imituojančiomis medį. Laminatas kombinuojamas su metalu, oda keramika ir natūraliu medžiu: vyšnia, klevu, ąžuolu. Atsiranda natūralių medžiagų poreikis. Įvairiai derinamos ir plokščių, ir spintelių ar sienų faktūros.

 

L. Maliauskas sako, kad vis dar madingos natūralios, gamtos spalvos, tik įprastus medžio paviršius papildo kiek mažiau įprasti tekstilės raštai. Vėl madingi stambūs raštai, tačiau, siekiant pabrėžti, palaikomi sodrių ir pastelinių spalvų. Vis labiau priimtinos iškilios medžiagos, išreiškiančios natūralumą, tačiau jos ne tokios praktiškos. Grindys – šviesios, natūralaus medžio arba blizgios, pilkos, baltos, be raštų.

 

Pasak E. Balčiūnaitės, lietuvių virtuvėse ypač mėgstamos šviesios spalvos. Dažniausiai statomos ir kabinamos baltos spalvos spintelės, susiliejančios su sienos spalva, o L. Maliauskas pažymi, kad lietuviai tampa drąsesni: seniau, bijodami suklysti, pasirinkdavo tiesiog vienspalvius baldus ar tuo metu plačiai paplitusias spalvas, o šiomis dienomis nebijoma eksperimentuoti, siekti išskirtinumo. Stiklas, blizgūs paviršiai kombinuojami su matiniais. Tarpusavyje maišomos ir įvairios tekstūros: vertikalios su horizontaliomis ir t. t. Plotas tarp viršutinių ir apatinių spintelių visiškai padengiamas nugarėlėmis arba padengiamas plotas tik už viryklės. Dažnai naudojamas dažytas stiklas arba stiklo mozaika, keramika, natūrali mediena. Vyrauja spindintys, veidrodiniai paviršiai, padedantys vizualiai praplatinti erdves.

 

Stalviršių storis įvairus: nuo itin plonų iki labai storų. Dar prieš keletą metų taip mėgstami stori, net iki 100 mm stalviršiai šiemet keičiami itin plonais – vos 20 mm storio, tad galima teigti, jog dominuoja vidutinio storio stalviršiai. Išnyksta marmuro ar granito imitacijos, spalvos ir raštai ramesni arba, atvirkščiai, blizgūs, itin dekoratyvūs: raštuoti, ornamentuoti. Populiarėja lieto akmens stalviršiai su į juos įleistomis plautuvėmis.

 

Madinga integruota buitinė technika (maskuojamos kaitlentės), tačiau kai kuriais atvejais orkaitė tampa svarbiu dizaino elementu. Šaldytuvai uždari, nematomi, o kriauklės ir maišytuvai matiniai, modernūs, elegantiški, dažnai susiliejantys su stalviršiu. Gartraukiai slepiami pačiuose balduose, tarytum jų nebūtų virtuvėje, arba, atvirkščiai, tampa dekoratyviniais virtuvės elementais. 

 

Pasak L. Maliausko, į madą grįžta rankenėlės. Jos yra arba klasikinės formos, arba maskuojamosios įleidžiamosios. Pastaruoju metu pastebimas susidomėjimas iškiliomis, dažnai spintelių ilgio rankenėlėmis.

 

Virtuvės apšvietimas taip pat itin svarbus, nes ji skirta ne tik maistui gaminti, bet ir ilsėtis. Šiuolaikinėse virtuvėse vyrauja LED apšvietimas. Spintelės yra su integruotu apšvietimu, apšviestos atviros lentynos. Šviestuvai paprastų, abstrakčių formų, matiniais paviršiais. Dabartinių virtuvių poilsio zonos išsiplėtė, tapo atviresnės, todėl virtuvėse dabar kabinami dideli šviestuvai.
Pasak E. Balčiūnaitės, šiuolaikinės virtuvės apšvietimas įvairus: dažniausiai lempos montuojamos į lubas, tačiau populiarūs ir virš salų kabinami dideli nuleidžiamieji šviestuvai kaip dekoratyviniai elementai. Ne kiekviena šeima gali sau leisti įsigyti virtuvės spinteles su viduje įmontuotu apšvietimu, tačiau tokie baldai tampa vis populiaresni.

Specialistai teigia, kad virtuvės mados keičiasi pamažu. Į naujoves mūsų tautiečiai žvelgia itin atsargiai. Lietuviai mėgsta itališką, minimalistinį stilių (nesudėtingos ir iš lengvai suvokiamų elementarių struktūrų, dažniausiai geometrinių, kurios atkartojamos daug kartų). Ne tiek dėmesio skiriama pačiam kūriniui, kiek jo santykiui su erdve. Minimalistiniai darbai dažnai jungiami iš kelių ar net keliasdešimties labai panašių darbų stilių. Mėgdžiojamos ir skandinaviškų šalių mados, o skandinavai itin pamėgę natūralaus medžio (pušies, eglės, ąžuolo) ir baltą spalvą. Madingas lieka ir provanso stilius.

 

Prisiminus moderniosios klasikos stilių, pirmiausia pagalvojama apie paprastumą. Modernioji klasika – supaprastintas klasikinio stiliaus variantas. Į lietuviškas virtuves grįžta klasika, įgijusi naują veidą: norima prabangos, kažko nesenstančio, turinčio vertę, tačiau ir šiuolaikiško. Tikrajai klasikai būdinga itin daug smulkių detalių: raitytos detalės, įsprūdos, prabangi mediena, dengta akmens stalviršiu. Modernioji klasika atkartoja tik dalį stambesnių elementų, kuriuos dangsto ramiomis spalvomis. Kuriamas lengvesnis ir šviesesnis interjeras, pritaikant ir išgryninant moderniojo stiliaus elementus ir linijas. Dažniausiai vietoje prabangių medžiagų naudojama jų imitacija, pasirenkami kiti pigesni variantai: derinamas natūralus medis ir stiklas, ramios spalvos. Šį stilių ypač mėgsta naujakuriai.

„Didelės virtuvės įrengimo galimybės – beveik neribotos, o norint sukurti patogią ir modernią virtuvę mažoje erdvėje reikia įdėti nemažai pastangų, tačiau nėra nieko neįmanomo, tereikia trupučio kantrybės bei specialisto patarimų“, – teigia L. Maliauskas. Jam pritaria ir E. Balčiūnaitė: „Maža virtuvė dažniausiai susilieja su svetainės zona, joje vyrauja šviesios spalvos, o didelėse virtuvėse kūrybos laisvė – neribota, jose galima žaisti erdvėmis.“

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.