Kaip teisingai prižiūrėti namuose esančius baldus?
Natūralūs baldai suteikia jaukumo
Natūralaus medžio baldai dažniausiai gaminami iš ąžuolo, uosio, pušies, beržo ar juodalksnio. Sakoma, kad iš natūralaus medžio pagaminti virtuvės, miegamojo, valgomojo ar prieškambario baldai užpildo namus šiluma, o visai namų aplinkai suteikia natūralaus jaukumo, yra ilgaamžiai.
Paprastai jų paviršius būna lakuotas, alyvuotas arba dažytas, rečiau – vaškuotas. Mediniam baldui lakuotu arba dažytu paviršiumi reikia kur kas daugiau priežiūros nei alyvuotiems baldai. Jei taip padengtas baldas sugadinamas, jį pataisyti be specialistų pagalbos gali ir nepavykti. O atnaujinti baldą gali kainuoti brangiau nei jis yra vertas. Ypač jei šis pagamintas iš pigių medžiagų. Todėl prieš įsigyjant naujus baldus būtina pasidomėti jų priežiūra.
Priešai – saulė ir vanduo
Bene didžiausi medinių baldų priešai – drėgmė, vanduo, didelis karštis ir didelis šaltis. Norint, kad šie baldai ilgai tarnautų, neužtenka juos nuolat prižiūrėti.
Labai svarbu jiems surasti gerą vietą – kad nebūtų arti radiatoriaus ir lango. Nuo radiatoriaus sklindanti šiluma ir per langą besiskverbiantys saulės spinduliai ilgainiui gali pakenkti – baldas ims skilinėti, keisti spalvą. Iš natūralaus medžio pagaminti baldai bijo karščio ir vandens. Todėl jei ant jo išsiliejo vanduo, nedelsiant reikėtų nusausinti. O jei statomas karštas kavos ar arbatos puodelis, vertėtų naudoti specialius padėklus. Ant kietų baldų paviršių nereikėtų laikyti ir gėlių vazonėlių, nes laistant gėles galima nesunkiai aplieti lakuotą paviršių, o tai ypač kenkia baldams, nes nuo drėgmės atsiranda lako korozija. Kambarinius augalus geriau laikyti ant tam skirtų padėkliukų ar lėkštučių.
Lakuoti paviršiai ypač bijo citrusinių vaisių, nes juose esančios rūgštys reaguoja su laku – jį išgraužia. Baldai, taip pat jų apmušalai, oda labai bijo alkoholio, kuris balina paviršių, rašalo, nagų lako ar nagų lako valiklio, todėl naudoti šias priemones reikia itin atsargiai.
Minkštų baldų apmušalų nereikėtų pernelyg dažnai siurbti – kartu su dulkėmis siurblys įtraukia ir smulkius audinio šerelius, todėl apmušalai praranda savo kokybę, greičiau dyla, išsitampo. Tačiau natūraliai baldų odai reikia ir drėgmės, todėl patariama odinius baldus reguliariai nušluostyti minkšta drėgna šluoste, tačiau negalima leisti vandeniui ar kitam skysčiui įsigerti, nes antraip ant odos liks dėmių.
Patarimai, kaip valyti baldus
Dauguma šiuolaikinių baldų gaminami naudojant ne tik medieną ar medžio pakaitalus, bet ir gobeleną, odą, plastiką, laką bei kitas medžiagas. Būtent todėl, kad naudojamos skirtingos medžiagos, baldų priežiūrai reikia skirti daugiau dėmesio.
Kai kurie specialistai baldų priežiūrai pataria naudoti ūkinį muilą. Muiluotas vanduo – paprasčiausia priemonė pašalinti lengvai išvalomas, į medžio paviršių neįsigėrusias dėmes: purvą, maisto trupinius, dulkes. Tokiame vandenyje sudrėkinus kempinę ar servetėlę užtenka pavalyti reikiamas vietas. Lakuotiems baldams prižiūrėti taip pat neretai naudojamos buitinės priemonės – dantų pasta ir actas.
Tačiau šias priemones reikia naudoti labai atsargiai, nes jos gali baldui ir pakenkti. Prieš imantis šio dėmių šalinimo būdo, patariama šias priemones išbandyti nematomoje baldo vietoje ir įsitikinti, ar jos nekenkia medienai. Prekybos centruose galima įsigyti įvairių baldų poliravimo priemonių, naudojamų smulkiems brėžiams, lengvai išvalomoms, į medžio paviršių neįsigėrusioms dėmėms šalinti. Kruopščiai nuvalius dulkes ir nešvarumus, baldo paviršių reikėtų tolygiai padengti buitiniu poliruokliu ir išdžiovinti.
Jei ant lakuoto ar dažyto baldo paviršiaus yra dėmių, didelių brėžių, kurių poliravimo priemone nepavyksta pašalinti, padės mechaninis šlifavimas. Nušlifavus sugadinto baldo paviršių, jį reikia padengti laku arba dažais, atsižvelgiant į tai, koks paviršius buvo prieš restauruojant.
Audinį sunkiausia išvalyti
Valant baldų audinius nereikėtų eksperimentuoti. Paprastai baldų gamintojas ant audinio nurodo valymo būdus. Reikia atminti, kad vandens pagrindu pagaminti ir dezinfekuojamieji valikliai gali būti audinio susitraukimo priežastis, įvairūs tirpikliai gali nepašalinti vandens pėdsakų ant audinio.
Dėmes patariama valyti nedelsiant, tačiau būtinai perskaičius valymo priemonės etiketę. Išsiliejusį skystį svarbu kuo skubiau sugerti popieriniu rankšluosčiu, drėgmę sugeriančiu nespalvotu audiniu ar kempine, jei reikia, galima naudoti nestiprios koncentracijos specialią valymo priemonę, prieš tai išbandžius ją nematomoje baldo vietoje. Netrinkite stipriai, kad nepažeistumėte paviršiaus. Niekada nepilkite valiklio tiesiai ant baldo – iš pradžių užpilkite skysčio ant skudurėlio.