Akmens mitų griovėjai –natūralus akmuo moderniame interjere
Atėjo laikas sugriauti kelis paplitusius mitus apie akmenį ir įrodyti, kad dėl puikių savo savybių akmuo gali būti ir yra puikus pasirinkimas moderniam namų interjerui dekoruoti.Papasakosime apie geras ir blogas akmenų savybes, dizaino tendencijas ir akmens derinius, sugriausime kelis apie juos sklandančius mitus.
Pasaulyje randama šimtai rūšių akmenų.Į Lietuvą jie atkeliauja iš pačių įvairiausių šalių –artimų ir tolimų, net egzotiškų: Indijos, Irano, Pakistano, Kinijos, Taivano, Meksikos, Brazilijos, JAV, Kanados, Italijos, Ispanijos, Portugalijos, Prancūzijos, Turkijos, Graikijos, Egipto, Norvegijos, Vokietijos, Lenkijos ir t. t.Natūralus akmuo, sutvertas ir nugludintas gamtos per milijonus metų, iš tikrųjų puikiai dera su šių laikų modernizmo stiliumi ir tokiomis interjere įprastomis medžiagomis, kaip medis, stiklas, metalas, keramika, oda ar net žalieji naminiai augalai.
Apie relaksacines natūralaus akmens savybes žinoma tūkstantmečius, jis ramina, suteikia namams jaukumo ir šilumos. Natūralus akmuo paprastai naudojamas grindų, sienų, laiptų, židinių apdailai, iš jo gaminami stalviršiai, palangės, kriauklės ir kt., be to, natūralus akmuo yra labai geras šilumos laidininkas, todėl jis puikiai tinka šildomoms grindims įrengti.Populiariausi būtent interjero apdailai naudojami natūralūs akmenys yra marmuras, granitas, travertinas, oniksas, smiltainis ir skalūnas. Kaip išsirinkti tinkamiausią?
Marmuras – dekoratyvus ir ilgaamžis akmuo
Marmuras –kone populiariausias interjero apdailai naudojamas natūralus akmuo. Dažniausiai jis eksportuojamas iš Italijos, Ispanijos, Portugalijos, Brazilijos, Indijos, Graikijos ir kitų pasaulio šalių. Šis akmuo interjeruose buvo plačiai naudojamas jau antikos laikais.Šiandien marmuru dekoruojamos grindys, laiptai, sienos, židiniai, įvairūs vonios elementai, virtuvės stalviršiai ir kt. Jis gali būti poliruotas, šlifuotas, natūraliai laužtas, suteikiantis grubų paviršių. Interjere naudojamas marmuras impregnuojamas paprastai – tai jį apsaugo nuo žalingų aplinkos poveikių.
Mitai ir dizainas.Yra paplitęs mitas, kad marmuras tinka tik klasikiniams, labai prabangiems ar net ekstravagantiškiems interjerams. Tai netiesa, nes sumaniai suderinta marmuro plokštė stilingai atrodo ir moderniame interjere. Marmuras puikiai tinka modernią klasiką atspindinčiuose itališko stiliaus interjeruose ar preciziškai suplanuotuose vokiško stiliaus namuose, kuriuose dominuoja griežtos geometrinės linijos ir reikalaujama solidumo, ilgaamžiškumo bei kokybės.
Minimalistiniai odiniai baldai, stiklas ir marmuras, ypač blizgus ir juodas – tai tikri tokio interjero draugai.
Savybės. Marmuras dekoratyvus ir blizgus, jis gali būti pačių įvairiausių spalvų ir raštų: nuo šviesaus pastelinio, auksinio, mėlyno iki sodriai šokoladinio ir net gryno juodumo akmens. Jis ilgaamžis, patvarus, gana minkštas, jį nesunku apdirbti ir poliruoti, tačiau jis neatsparus įvairioms cheminėms medžiagoms, rūgštims, drėgmei,gali deformuotis, nublukti, jį lengva subraižyti, be to, jo paviršius yra slidus. Taigi marmuras galbūt nėra pats geriausias pasirinkimas namams, kuriuose planuoja gyventi šeima su mažais vaikais.
Granitas – tvirtas ir atsparus
Granitas – itin atsparus natūralus akmuo, puikiai tinkamas ir eksterjero, ir interjero apdailai. Didžiausios granito eksportuotojos yra Italija, Indija, Brazilija, Kinija, Suomija ir kt. Granitas naudojamas grindų, sienų, laiptų, židinių apdailai, taip pat stalviršiams, palangėms, kriauklėms gaminti.
Granitas gali būti poliruotas, šlifuotas, natūraliai laužtas, degintas – taip išryškinama akmens tekstūra, paviršius taip pat gali būti „atakuojamas“ smėliu – tai suteiks granitui sofistikuotą sendinto akmens efektą. Jei granitinis paviršius turi nuolatinį sąlytį su vandeniu (pvz.,kriaukle), jį būtina specialiai impregnuoti.
Mitai ir dizainas. Paplitęs mitas,kad granitas yra šaltas akmuo, tinkamas tik paminklams. Iš tiesų, derinamas su natūralaus medžio, stiklo detalėmis ir žaliaisiais naminiais augalais, jis atrodo jaukiai ir moderniai, netgi primena ultraminimalistinius japonų šiuolaikinius interjerus. Granitas puikiai atrodo industrinio, urbanistinio stiliaus moderniuose interjeruose, pavyzdžiui, loftuose, studijos tipo erdviuose būstuose, individualiuose namuose. Pilko granito siena svetainėje ar koridoriuje – madinga tendencija.
Savybės. Granito atspalviai varijuoja nuo pilko, balto, juodo iki gelsvo, rausvo ir kt. Tai sunkus, tankus akmuo, pasižymintis ypatingu atsparumu įvairiems mechaniniams (pvz., įbrėžimams) ir cheminiams poveikiams – jis nebijo rūgščių, cheminių teršalų ir bakterijų. Gal nuskambės keistai, bet šis akmuo dėl savo antibakterinių savybių yra kone idealus variantas virtuvės stalviršiams. Be to, granitas nebijo karščio, o ant granitinio stalviršio išlieta kava, vynas ar burokėlių sultys jo nesugadins, kas, tikėtina, nutiktų, jei stalviršis būtų iš gryno marmuro.
Travertinas – pastelinių spalvų fanams
Travertinas – subtilus, šviesus akmuo, kuriam būdinga išskirtinė porėta struktūra. Romėnai šį natūralų akmenį naudojo jau prieš 2000 metų. Dažniausiai į Europą travertinas atkeliauja iš Irano, Meksikos, Italijos, Turkijos ir kt.Travertinas dažnai naudojamas vonios, baseinų ir židinių apdailai, taip pat tinka sienoms ir grindims.
Jis gali būti poliruotas, šlifuotas, pjautas, užpildytas, neužpildytas, vaškuotas ir kt. Jei turi nuolatinį sąlytį su vandeniu, akmenį rekomenduotina padengti vandeniui atspariu impregnantu.
Mitai ir dizainas.Mitas, kad travertino akmuo gali būti naudojamas tik vonios apdailai. Jis tinka net ir virtuvės stalviršiams gaminti, tačiau jei travertino paviršius liečiasi su maistu, jį reikia impregnuoti.
Travertinas patiks žmonėms, mėgstantiems šviesių spalvų paletę, jaukumą. Jei kuriate šviesų interjerą, travertinas tam puikiai tinka.Tai geras pasirinkimas kuriant pastelinį, modernios klasikos interjerą.Travertinas gražiai dera su šviesaus, natūralaus medžio elementais. Interjere gali būti derinamas ir su kitais akmenimis.
Savybės. Šis akmuo išsiskiria šviesiomis spalvomis: smėlio, kaulo, riešuto atspalviais, gali būti linkęs į rausvumą.Jis yra porėtas, todėl jo šilumos ir garso izoliacija geresnė negu, tarkime, marmuro. Tačiau jis, kaip ir marmuras, yra jautrus įbrėžimams, rūgštims, absorbuoja aliejų. Dar vienas neigiamas aspektas – travertinas, ilgai veikiamas saulės spindulių, pradeda blukti, todėl jis labiau tinka uždarose patalpose, tiesiogiai neapšviečiamose saulės. Dar ir dėl šios priežasties jis dažniausiai naudojamas vonioje.
Oniksas –prabangus, šviečiantis akmuo
Oniksas – įspūdingas, retas mineralas, turintis unikalią savybę – šis akmuo persišviečia.Onikso akmens klodai yra Pakistano, Irano, Egipto, Indijos,Brazilijos, Urugvajaus pasididžiavimas.Oniksas gali būti naudojamas sienų ir grindų apdailai, tačiau dažniau jis naudojamas pertvaroms, stalams, barams, praustuvams ir net šviestuvams gaminti. Jis gali būti poliruotas, šlifuotas ir kt.
Mitai ir dizainas. Oniksas – tik itin prabangių viešbučių ir restoranų interjerų apdailos medžiaga. Taip, tai prabangių interjerų akmuo, priskiriamas pusbrangių akmenų klasei, tačiau juk namuose tikrai nebūtina oniksu iškloti visas, tarkime, vonios ar svetainės sienas, nes įspūdingą efektą galite pasiekti turėdami vos vieną interjero elementą iš onikso.
Pavyzdžiui, vonioje įrengtas onikso akmens stalviršis, skirtas kriauklei laikyti,ar net pati kriauklė iš onikso taps įspūdingu, švytinčiu modernios vonios akcentu. Kad onikso objektas atsiskleistų dar efektingiau, jis turėtų būti derinamas ir su apšvietimo sistema, nes teisingai išdėlioti ir į oniksą nukreipti šviesos šaltiniai sukurs itin įdomią, net truputį mistišką atmosferą – juk natūralus oniksas persišviečia.
Savybės. Oniksas yra labai dekoratyvus akmuo, jis gali būti įvairių raštų ir atspalvių, kurie varijuoja nuo baltos iki geltonos, žalios, raudonos ar violetinės spalvos. Dėl jau minėtos unikalios, transparentinės savybės persišviečiančio onikso naudojimo interjere galimybės yra platesnės nei kitų natūralių akmenų. Šis akmuo taip pat turi stiprų relaksacinį poveikį – atpalaiduoja, todėl dažnai naudojamas SPA centrų interjeruose ar individualių namų vonios kambariuose.
Smiltainis – romantiškas, primena kopas…
Smiltainis – taiakmuo, susidaręs iš smiltelės dydžio mineralų ir uolienų skaidulų. Jis yra minkštas ir lengvai pasiduoda apdorojimui, todėl populiaria statybine medžiaga tapo dar priešistoriniais laikais. Didžiausi smiltainio klodai randami Lenkijoje, Italijoje, Vokietijoje, Indijoje, JAV ir kt.Dažniausiai smiltainis naudojamas sienų apdailai, grindims, židiniams, durų apvadams, palangėms. Jis gali būti poliruotas, šlifuotas, kalibruotas, degintas, natūralus.
Mitai ir dizainas. Netiesa, kad smiltainis – tai eksterjero apdailos medžiaga. Iš tiesų jis yra puikus pasirinkimas, jei namuose norite sukurti modernaus retro stiliaus interjerą, kai modernios detalės maišomos su nostalgiją keliančiais retro stiliaus interjero aksesuarais. Dar labiau smiltainis pravers, jei ieškote naujų dizaino sprendimų pajūrio vasarnamiui ar vilai – jis vizualiai susilies su kopų smėliu ir smiltimis dėl savo natūralių, žemiškų atspalvių.
Savybės. Paprastai smiltainis būna švelnios rusvos, rudos, smėlio, gelsvos, rožinės, pilkšvos, baltos spalvos. Daugelis smiltainio rūšių labai atsparios dūlėjimui, erozijai, rūgštims, temperatūrų kaitai, be to, smiltainio uoliena natūraliai valo nešvarumus, todėl idealiai tinka vonioje ar virtuvėje.
Skalūnas – madingiausias akmuo
Skalūnas – tai plonais sluoksneliais, plokštelėmis skylančios uolienos, kurios interjere atrodo itin natūraliai.Didžiausius skalūno kalnus galima atrasti Pietų Afrikos, Pietų Amerikos šalyse, Skandinavijoje, Indijoje, Kinijoje. Iš pastarosios importuojamas skalūnas yra gerokai pigesnis nei, pvz.,itališkas ar ispaniškas.
Skalūnas naudojamas sienų, židinių, laiptų apdailai, grindų plokštėms ir plytelėms, stalviršiams ir kitoms interjero detalėms gaminti. Skalūno paviršius gali būti poliruotas, šlifuotas, pjautas ar nugludintas specialiais šepečiais, nuo kurių tampa itin švelnus ir malonus vaikščioti.
Mitai ir dizainas. Jei iki šiol manėte, kad iš skalūnų išgaunamos tik amerikietiškos dujos –visiškai suklydote. Skalūnas –puiki statybinė medžiaga, žmonių naudojama jau tūkstančius metų. Maža to, skalūnas tapo pastarojo meto modernių interjerų hitu. Skalūno akmuo interjere – tai viena populiariausių šių metų sienų apdailos tendencijų, kurią ypač pamėgo skandinaviško stiliaus interjerų dizaineriai.
Nebūtina smiltainiu dekoruoti visų sienų, nes pati madingiausia tendencija yra ta, kai smiltainio akmeniu padengiama tik viena – labiausiai akcentuoti norima siena ar jos dalis, pvz., dekoruojama geriausiai matoma svetainės siena (už židinio ar sofos), miegamojo siena (už lovos rėmo ar plokščiaekranio televizoriaus), vonios siena (už praustuvo ar vonios).
Dekoruojant interjerą skalūnu, naudojamas net madingasis Crazy Paving (angl.pašėlęs grindinys) metodas, kai grindys ar sienos dekoruojamos netaisyklingos formos natūraliais skalūno lakštais, paliekant tarp jų tiesias ir tvarkingas siūles. Taip sukuriamas labai natūralus efektas, leidžiantis pasijusti lyg gyventum kalnuose ar uolose.
Savybės. Skalūnas yra įvairių atspalvių –pilko, juodo, rudo, varinio, žalio ir kt. Skalūnas yra lengvai formuojamas akmuo, jis netrupa kaip granitas ir labiau primena marmurą, tačiau priešingai nei marmuras nėra slidus!
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.