Sodas – ne tik darbui, bet ir poilsiui

Prieš bene dvidešimt metų bent jau Vilniuje sunku buvo rasti žmogų, kuris neturėtų kad ir mažyčio sodo sklypelio, nepriklausomai nuo to, kad didžiąją laiko dalį jis gyveno mieste. Tiesa, šiame sklypelyje miestiečiai po darbų paprastai ne atsipūsdavo, o… vėl dirbdavo.
Ačiū dievui, daugeliu atvejų gyvenimas pakito, ir į sodą žmonės važiuoja nebe vien lenkti nugarų daržuose, bet ir atsipūsti nuo miesto šurmulio bei darbų. O tai geriausia padaryti tinkamai įsirengus užmiesčio sodybą, kurioje vietą tikrai ras pirtelė, pavėsinė ar patogi lauko terasa.
Praeitame žurnalo numeryje rašėme kaip teisingai paruošti sklypo planą, suformuoti gražų reljefą, parinkti sklype dekoratyvinius augalus. Šiame straipsnyje patarsime kaip reikėtų įsirengti sklypą, kokie mažosios architektūros ir poilsio elementai jame galėtų atsirasti.
Renkamės vietą
„Įrengiant poilsiui skirtus sodo statinius, daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama saulei, – pataria architektas Lauras Paulauskas – Turbūt mažai kas norės sėdėti terasoje ar pavėsinėje, kurioje nėra saulės. Tad svarbiausias dalykas, kurį aš ir pats visada darau sodo sklype projektuodamas terasas, yra numatyti jas vakarinėje sklypo ar namo dalyje.“ Iš tiesų, renkantis, kur ir kokį statinį statyti, pirmiausia verta pamąstyti apie tai, kada, t. y. kokiu paros metu, jame ar prie jo bus leidžiamas laikas. Kepsniai ant žarijų, smagūs pasisėdėjimai su draugais ar tiesiog ramus pasibuvimas lauke su šeima dažniausiai būna vakare, po darbų. O paskutiniais saulės spinduliais tokiu paros metu galima pasimėgauti tik vakarinėje sklypo pusėje. „Nemažai užsakovų, prieš imdamiesi statybų, manęs klausia:
„O ką daryti, jei saulė vakare bus pernelyg kaitri?“ Mano atsakymas paprastai yra vienodas: „Kiek dienų per metus mūsų šalyje reikia slėptis nuo saulės? Mūsų vasaros trumpos, tad tokie laikotarpiai, kai reikia slėptis nuo saulės, trunka ne ilgiau kaip porą savaičių per metus.“ Todėl nenuostabu, kad, norint įsirengti patogų poilsio kampelį prie sodybos, kartais net nereikia milžiniškų išlaidų. Mūsų klimato zonoje, norint patogios oazės prie namo, pakanka pastatomų skėčių, ištraukiamos markizetės, tvirtinamos prie fasado plokštumos“, – dalijasi patirtimi architektas.
Dekoratyviniai augalai sode
Dekoratyviniai augalai, vandens telkinys, takas – tai pagrindiniai aplinkos komponavimo elementai, jie pageidaujami tiek dideliame, tiek mažame sode. Net jeigu vietos visai nedaug, keletas pakabinamų vazonų balkone, ant laiptų pakopų, dekoratyvinė vijoklinių augalų sienelė, vandens augalai inde ar akmenys padės sukurti mielą žaliąjį kampelį.
Kieme, ypač nedideliuose soduose, rekomenduojamas išskirtinis augalas, skulptūra ar kitas mažosios architektūros elementas kaip akcentas, aplink kurį, kaip pagrindinę ašį būtų galima išdėlioti kitus elementus. Mažuose uždaruose kiemeliuose sodą kurti galima naudojant tokius elementus, kurie vizualiai išplatintų arba atvirkščiai, susiaurintų išplėstą erdvę. Siauras erdves galima praplėsti didelėmis kvadratinėmis plytelėmis ir šonuose pasodintais augalais, taip pat suformuotomis kvadrato formos vejos ar žvirgždo aikštelėmis. Patartina vengti kreivų, įstrižų linijų. Mažo ploto sklypus galima paversti itin subtiliais ir funkcionaliais, todėl itin svarbu išlaikyti vientisumą, pasirinkti vieną stilių, nepersistengti su augalų įvairove bei spalvine gama.
“Jei neturime daug vietos po kojomis, reikia išnaudoti vertikaliąją erdvę. Tai tikrai efektingas būdas panaudojant tvorą, atraminę sienelę, pastato sieną, sukurti vientisai žalumai. Vertikalus apželdinimas gali būti ne tik dekoratyvus, jį galima paversti vertikalių prieskonių darželiu” –pataria L. Kaziuraitė. Vertikalius paviršius – sienas, tvoras, stulpus, galima apželdintilianomis, naudoti pakabinamus vazonėlius. Vizualiai siaurą pailgą sklypą praplatina viena už kitos išdėstytos atskiros aikštelės – zonos. Taisyklingos geometrinės formos vizualiai suteiks sklypui tvarkingumo.
Pavyzdžiui, išskyrus ir paryškinus ilgąsias sklypo kraštines, jis atrodys ilgesnis. Netgi augalų forma ir dydis yra svarbūs. Mažame sklype labai svarbu išsaugoti erdvę ir nepaversti sodo “džiunglėmis”, nes laisvų, netaisyklingų formų augalai gali atrodyti “per sunkūs” nedideliam sklypui.Todėl didelis medis turėtų būti vienas ar du, bet ne daugiau. Patartina rinktis lengvai karpomus, formuojamus augalus, gėlynus, dekoratyviniuskrūmus sodinti sklypo kraštuose. Naudoti daugiau šviesios spalvos (šviesiųžiedų ir lapų) – tai sudaro erdvumo įspūdį.
Mini tvenkinys – puikus sprendimas akiai paganyti
Kaip ir kiti aplinkos formavimo elementai, vandens telkinys turi atitikti sklypo stilių. Keistai atrodys natūralią gamtą imituojantis tvenkinys, apsodintas viksvomis ir meldais, reguliaraus planavimo sode arba kelių metrų aukščio krioklys lygumoje. Jei kompozicija kuriama uždaru principu, tai svarbiausia tampa augalų grupė, kuri supa tvenkinį, o vanduo čia tik fonas augalams.
Kalbant apie atviros erdvės projektavimą, svarbiausiu elementu tampa pats telkinys, o augalai pabrėžia vandens grožį. Vandens telkinius įrengti vertėtų vadovaujantis taisykle – kuo mažesnė sodo erdvė, tuo mažesnis įrengiamas tvenkinys. Žinoma, jog vandens telkiniai sukuria įvairius optinius efektus: didelis tvenkinys mažina erdvę, tačiau suteikia jai gilumos įspūdį. Taip pat svarbu, kad tvenkinys būtų įrengtas gerai matomoje vietoje, tarkime dekoratyvinis baseinėlis tinka reprezentacinėje sklypo dalyje, o šalia terasos ar poilsio aikštelės geriau pasirinkti gamtinio tipo tvenkinį. Upelius su nedidelėmis kaskadomis patogu įrengti terasomis išsidėsčiusiame sklype.
Taip racionaliai pritaikomas natūralus kraštovaizdis. Mažyčius upeliukus tinka derinti su alpinariumais. Upelio dugną geriausia nubarstyti smulkiu žvyru ir nedideliais akmenėliais – tuomet gerai matosi vandens tėkmė. Keletą nedidelių tvenkinukų galima įrengti tiesiai alpinariume, išdėstant juos skirtinguose aukščiuose, apsuptus augalų. Kad kompozicija atrodytų tikroviškai, dekoruojamos pakrantės plotis turi sudaryti 1/6-1/8 vandens paviršiaus skersmens.
Siauras, lengvai vingiuojantis upelis vizualiai pagilina erdvę, todėl mažas sklypas atrodys didesnis, nei yra iš tiesų. Priežiūros tokiam upeliui reikia nedaug, atrodo jis originaliai, o augalus galima sodinti įvairius, ne tik mėgstančius drėgmę. Dekoratyvines vandens telkinio savybes sustiprina įvairūs komponavimo būdai: sumaniai išdėstyta alėjų sistema ir takeliai aplink tvenkinį. Pagrindiniais akcentais gali tapti ir vandens augalų deriniai ar akmenimis puošti krantai.
Renkamės statinius
Laikinų statinių pasirinkimas norintiems nuosavame sodo sklype įsirengti tikrą poilsio oazę, iš tikrųjų didelis –nuo verandų iki dengtų terasų, nuo pavėsinių iki lauko pirtelių. „Vis daugiau lietuvių, pakeliavusių po svečias šalis, savo sodo sklypuose nori suprojektuoti poilsio verandas, stogines, dengtas terasas“, –tvirtina architektas. Kaip pasirinkti? Viskas priklauso nuo to, su kuo, kada ir kaip norite leisti laisvalaikį.
Terasa – tai puikiai sutvarkytas kampelis prie namo. Anksčiau buvo įprasta, kad terasos įrengiamos prie paradinių namo durų. Tačiau derinant šiuolaikiškus projektus terasos įrengiamos ne tik sode, bet ir balkone ar net ant stogo. Tai neatsiejama namo dalis, kuri, beje, atvira ne tik saulei, bet ir lietui, todėl ją įrengiant būtina pasirūpinti stogu ar markizete. O pavėsinė gali tapti Jūsų sodo sklypo pažiba. Ją galima statyti ne tik sklype, bet ir ant vandens telkinio. Tuomet nuėję į pavėsinę atskiru tiltuku atsidursite lyg savo nuosavoje saloje.
„Didesniuose sklypuose pavėsinės statomos toliau nuo pastatų, – tikina L. Paulauskas. – Jos dažniausiai skirtos draugų pasisėdėjimui ir beveik visada – kepsniams ant žarijų kepti.“ Pasak specialisto, šiuo metu ypač populiarios pavėsinės, projektuojamos kartu su stacionariu kaminu ir atviru židiniu. Kitas nemažiau svarbus visapusiško poilsio statinys – lauko pirtelė. Mieste tokia prabanga neįmanoma, ir draugus tenka kviestis į namo viduje įrengtą nedidelę sauną ar pirtį, o sodo sklype galima įsirengti prabangią ir patogią pirtį.
Beje, ją statant nereikėtų pamiršti ir priepirčio arba nedidelės terasos. Tai taip pat labai reikalinga vieta, norint po pirties malonumų pasimėgauti šaltos arbatos puodeliu gryname ore. „Pirtys visuomet įrengiamos su dengtomis terasomis, – pasakoja architektas. – Prie namo dar vis galima pamatyti atvirų terasų, o prie pirties jos jau turi stogą. Pirmiausia dėl to, kad pirties malonumais žmonės mėgaujasi dažniausiai šaltuoju metu sezonu. O kas gi norėtų išėjęs iš pirties pakliūti į sniego kalną? O pasėdėti pirties terasoje kad ir lietingą vakarą ar lėtai snyguriuojant – visada malonu.“ Taigi svarstant, kaip turėtų atrodyti Jūsų svajonių sodas, kuriame būtų galima pasimėgauti ramybe ir poilsiu, visuomet svarbu atsižvelgti į savo ir savo šeimos pomėgius, poreikius ir norus.
Sodo baldai turi būti priderinti prie terasos ir sklype esančių objektų
Terasos ar sodo baldus patariama derinti prie interjere esančių baldų stilistikos, spalvinės gamos, juk lauko baldai – taip pat svarbi aplinkos dekoravimo detalė. Geriausia rinktis natūralias, prie aplinkos derančias spalvas, formas ir medžiagas. Visada jaukiai ir estetiškai atrodys nedidelės pagalvėlės ar skoningai suderinti indai.
Šių patarimų galima laikytis ir įsirengiant apšvietimą, pavėsines, suoliukus, vaikų žaidimo aikšteles ar vandens baseinus ir fontanus. Renkantis namo fasado spalvas verta pagalvoti ar jų fone išryškėja augalų formos ir spalvos, svarbu išlaikyti išorinių spalvų ir formų vienovę su interjeru.
Galima paisyti patarimų, tačiau vis dėlto svarbiausia susikurti akiai ir sielai mielą aplinką, kuri nenustotų džiuginti. Aplinka turi būti jauki ir harmoninga, nepriverčianti kaskart galvoti, kad joje reikia kažką keisti, tai turi būti maloni poilsio vieta. Pasidarius nedidelį sodo vizijos eskizą kaip norite, kad atrodytų sklypas, galbūt pamatysite, kad nereikia drastiškai iškasti ir išmesti augalų, o galima su jau turimais kurti naujas kompozicijas, ar esamas pagyvinti naujais augalais. Eksperimentuojant, bei tariantis su kraštovaizdžio architektais, galima susikurti idealią aplinką sau.
To jums ir palinkėsime!
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.