Pirties pramogos. Ką svarbu žinoti?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Tinka ne visiems

Nors pirtis turi įvairų teigiamą poveikį fizinei ir psichinei sveikatai, tačiau tinkama ne visiems. Todėl prieš nuomojantis pirtį savaitgaliui verta pasidomėti, ar nesate tarp tų, kuriems šis malonumas gali atnešti daugiau žalos nei naudos. Kaitintis pirtyje nerekomenduojama sergantiems sunkiomis širdies ir kraujagyslių ligomis, esant kvėpavimo sistemos sutrikimams, ūmiems uždegimams, infekcijoms, nėščioms moterims bei vaikams iki 12 m. amžiaus.

Pasidomėti rūšimi

Pirtis pirčiai nelygi, todėl prieš nuomojantis sodybą su pirtimi būtina pasidomėti, kokio tipo ji įrengta. Lietuviams puikiai pažįstama – suomiška pirtis. Joje oras būna sausas, o temperatūra užkyla net iki 100℃. Tai – puikus pasirinkimas karščio mėgėjams. Tiesa, čia negalima naudoti vantų – gresia nusideginti! Norint vanotis, geriausia ieškoti sodybos nuomai, kuri turi rusišką pirtį. Čia optimali temperatūra yra 70-75℃, bet karščio pojūtis dėl drėgmės didesnis.

 

Egzotiškai skambanti, bet lietuviams jau puikiai pažįstama yra turkiška pirtis (hamamas). Ji tinkamiausia švelnios prities mėgėjams. Temperatūra čia neperkopia 55℃, o drėgmė siekia 100 %. Poveikis labai švelnus, karštį lengva pakelti. Hamame gali lankytis net tie, kuriems nerekomenduojamos kitos pirtys. Moderniausia – infraraudonųjų spindulių pirtis. Kaimo turizmo sodybose jos dar gana retos. Tokių pirčių privalumas – ypač subtilus poveikis, mat temperatūra čia svyruoja tarp 45– 50℃. Kūnas šyla tolygiai, todėl pojūtis labai malonus.

 

Mažiau yra daugiau

Išsinuomojus pirties namelį ar sodybą su pirtimi norisi iš jos gauti kuo daugiau malonumo ir naudos. Tik nereikia persistengti – kaitinantis pirtyje rekomenduojama vadovautis taisykle „mažiau yra daugiau“. Per aukšta pirties temperatūra ir per ilgas kaitinimasis joje alina organizmą, ypač, jeigu pirtyje lankotės retai. Prie karščio reikėtų pratintis pamažu, iškart nelipti ant aukščiausio pirties laiptelio. Pirmą kartą į pirtį užeiti vos kelioms minutėms. Atsivėsinti, grįžti truputį ilgesniam laikui. Taip kartoti kelis kartus. Jokiu būdu nebūti pirtyje, jeigu karštis kelia diskomfortą, atsiranda nemalonių simptomų.

Vanduo, vanduo ir dar kartą vanduo

Neatsiejamas lepinimosi pirtyje atributas – vanduo. Jis būtinas įvairiais pavidalais. Pirmiausia prieš einant į pirtį būtina nusiprausti duše. Tai svarbu ne tik dėl higienos reikalavimų, bet ir šlapia oda eiti į pirtį maloniau. Nerekomenduojama naudoti muilo, nes jis pašalina natūralų riebalinį apsauginį odos sluoksnį, todėl oda tampa jautresnė. Prausiantis duše prieš pirtį nerekomenduojama šlapinti galvos – bus lengviau ištverti karštį.

 

Pirtyje galvą geriausia pridengti specialia kepuraite ar apsukti rankšluosčiu. Apsiprausti vandeniu rekomenduojama ir po kiekvieno užėjimo į pirtį – tai suteiks malonią atgaivą, nuplaus prakaitą, o kartu ir išsiskyrusius toksinus. Nebūtina šokti į ledinį vandenį, pakaks ir drungno dušo. Galiausiai labai svarbu nepamiršti gerti pakankamai skysčių, mat pirtyje jų daug netenkama. Tinkamiausias paprasčiausias vanduo. Alkoholio ir kofeino turinčių gėrimų vengti.

 

Skirtingos vantos – skirtingas poveikis

Kokia gi lietuviška pirtis be vantų? Keliaujant į kaimo turizmo sodybą su pirtimi būtina jomis apsirūpinti. Populiariausios beržinės vantos. Jos labai rekomenduojamos pavargusiems, raumenų skausmų kamuojamiems žmonėms. Sakoma, kad beržinės vantos valo odą ir spartina žaizdų gijimą. Mėgstamos ir ąžuolinės vantos. Jos taip pat intensyviai valo odą, stiprina imunitetą ir netgi padeda sureguliuoti per aukštą kraujospūdį. Liepų vantos padeda peršalus, kamuojant nemigai.

 

Mėgstantieji aštresnius pojūčius gali išbandyti kadaginę vantą. Ji ne tik maloniai kvepia, puikiai išmasažuoja nugarą, bet ir mažina jos skausmus.

Kiti patarimai

Einant į pirtį nusiimti visus papuošalus – įkaitę jie gali nudeginti odą.

Į pirtį nevalia eiti alkaniems, bet dar blogiau – persivalgyti. Rekomenduojama tik lengvai užkąsti.

Po pirties nesiimti nieko aktyvaus, skirti laiko poilsiui.

Pirtyje rekomenduojama laikytis tylos. Taip šis procesas apvalys ne tik kūną, bet ir protą.

Būnant pirtyje kuo mažiau judėti.

Nevalyti išsiskiriančio prakaito rankšluosčiu – lai oda natūraliai valosi.