Pirties malonumams būtina švara

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Reikalingas higienos pasas

J. Butkuvienė sako, jog fiziniai ar juridiniai asmenys, teikiantys pirties paslaugas, privalo turėti leidimą-higienos pasą šiai veiklai. Pirties darbuotojai gali dirbti tik pasitikrinę sveikatą ir įgiję žinių sveikatos ir pirmosios medicinos pagalbos teikimo klausimais. „Pirtyje turi būti persirengimo, poilsio arba persirengimo-poilsio, kaitinimosi, prausimosi, dušinės, tualeto, daugkartinio ir vienkartinio naudojimo prausimosi reikmenų, valymo priemonių ir inventoriaus patalpos. Mažoje tradicinėje pirtyje gali būti tik dvi patalpos: kaitinimosi patalpa, kurioje galima ir praustis, ir persirengimo-poilsio patalpa.

Mažoje tradicinėje pirtyje daugkartinio ir vienkartinio naudojimo prausimosi reikmenų, valymo priemonių ir inventoriaus patalpos gali būti įrengtos gretimame pastate, tualetas gali būti įrengtas gretimame pastate ar lauke“, – sako sveikatos specialistė. Gali būti, kad mažoje pirtyje nebus įrengtas vandentiekis, gali nebūti prausimosi įrenginių, tačiau tuomet yra naudojami daugkartinio naudojimo prausimosi reikmenys.

Pirtyje privalo būti ideali švara

Pagal visus reikalavimus, kaitinimosi patalpoje turi būti naudojami saugūs patiesalai atsisėsti. Jei naudojamos medinės lentelės, šalia kaitinimosi patalpos turi būti atskiros švarių ir naudotų medinių lentelių sudėjimo vietos. Tokių lentelių privalo būti ne mažiau kaip kaitinimosi patalpoje vietų. Kaitinimosi patalpoje sienos, grindys, suolai, kėdės, gultai turi būti pagaminti iš tam skirtų saugių, temperatūrai atsparių medžiagų (sakintų spygliuočių, lapuočių medienos, marmuro). Paviršiams padengti gali būti naudojami tik specialūs, šiai patalpai skirti, neskleidžiantys nemalonių kvapų preparatai ir cheminės medžiagos.

Kaitinimosi patalpos durys turi būti be automatinių įtaisų, lengvai atsidaryti į išorę. Jei kaitinimosi patalpos grindys yra betoninės ar cementinės, ant jų reikia pakloti medines groteles. Kaitinimosi patalpai apšiltinti reikia naudoti šilumai nelaidžias ir neskleidžiančias kvapų medžiagas.

Reguliariai valomos patalpos

Pasak J. Butkuvienės, pirties baldai, įrenginiai, daugkartinio naudojimo prausimosi reikmenys turi būti lengvai valomi, atsparūs naudojamiems valikliams, valikliams su dezinfekantais. „Pirties patalpose turi būti natūralus ir dirbtinis arba tik dirbtinis apšvietimas. Kaitinimosi patalpoje dirbtiniam apšvietimui naudojami specialūs karščiui ir drėgmei atsparūs šviestuvai. Vonios, daugkartinio naudojimo prausimosi reikmenys po kiekvieno naudojimosi išplaunami, išvalomi valikliais, turinčiais dezinfekantų. Viskas turi būti reguliariai valoma ir taip palaikoma nepriekaištinga švara“, – teigia J. Butkuvienė. Pasak jos, kasdien pirties patalpos privalo būti ne tik valomos, bet ir džiovinamos bei išvėdinamos. Kartą per mėnesį turėtų būti atliekamas pagrindinis patalpų valymas, nuvalomi langai, sienos, lubos, dezinfekuojamos visos patalpos. Kiekvienas asmuo turi naudoti atskirą vantą. Panaudotas vantas pakartotinai tiekti vartotojams draudžiama.

„Jei ant sienų, lubų ar grindų atsirado pelėsių, įskilimų, atsiklijavusių plytelių, defektai turi būti šalinami nedelsiant. Draudžiama naudoti daugkartinio naudojimo prausimosi reikmenis su įskilusiais ar pažeistais paviršiais. Lankytojus aptarnaujantis personalas turi dėvėti darbo drabužius. Personalas, dirbantis su valymo, plovimo ar kitomis cheminėmis medžiagomis, turi mokėti naudotis šiomis medžiagomis, išmanyti darbo su jomis taisykles, naudoti asmenines apsaugos priemones, laikytis gamintojo ar tiekėjo saugos duomenų lapuose nurodytų saugos sveikatai reikalavimų“, – reikalavimus pirtims pateikia J. Butkuvienė.

Pirčių skirstymai pagal temperatūrą ir drėgmę

Pagal higienos reikalavimus persirengimo, poilsio, prausimosi, kaitinimosi patalpose turi būti pakabinti termometrai, kad žmogus galėtų matyti, kokia yra temperatūra ir drėgmės lygis. Atsižvelgiant į temperatūrą ir drėgmę, kaitinimosi patalpos yra skirstomos į rūšis. Sauso karšto oro pirtyje temperatūra siekia net 800-1000 laipsnių Celsijaus, o santykinė oro drėgmė iki 30 procentų. Garinėje – temperatūra siekia 500- 800 laipsnių Celsijaus, o santykinė oro drėgmė 30-75 procentai.

Drėgnoji, kurioje temperatūra 400-500 laipsnių Celsijaus, santykinė oro drėgmė siekia 60-100 procentų. Pasak J. Butkuvienės, panašiai veikia ir infraraudonųjų spindulių pirtis, kurioje temperatūra 400-650 laipsnių Celsijaus, santykinė oro drėgmė 30-60 procentų. Jei pirtis tokių termometrų neturi, pažeidžiami higienos reikalavimai.