Paprasti būdai, kaip sumažinti maisto atliekų kiekį namuose
Pasaulyje, kuriame milijonai žmonių kasdien badauja, labai svarbu mažinti maisto nuostolius ir švaistymą. Kai mažiname atliekų kiekį, gerbiame tai, kad maistas nėra savaime suprantamas. Nuo mūsų priklauso, ar pakeisime savo įpročius, kad maisto nešvaistymas taptų mūsų gyvenimo būdu! Šiame straipsnyje pateikiame keletą paprastų veiksmų, kurių gali imtis kiekvienas, kad sumažintų maisto atliekų kiekį.
Apsipirkinėkite protingai
Dauguma žmonių yra linkę pirkti daugiau maisto nei jiems reikia. Nors pirkti dideliais kiekiais gali būti patogu, tyrimai parodė, kad dėl tokio apsipirkimo būdo išmetama daugiau maisto atliekų. Štai keletas būdų, kaip apsipirkinėti protingai:
• Kad nepirktumėte daugiau maisto, nei reikia, geriau važiuokite į maisto prekių parduotuvę kas kelias dienas, užuot kartą per savaitę apsipirkę urmu. Gera alternatyva yra ir įsigyti maistą internetu – čia rasite įvairius sveikus produktus.
• Prieš pirkdami daugiau maisto produktų, pasistenkite sunaudoti visus turimus, kuriuos įsigijote per paskutinę kelionę į parduotuvę.
• Be to, pabandykite sudaryti būtinų nusipirkti prekių sąrašą ir jo laikykitės. Tai padės sumažinti impulsyvų pirkimą ir maisto švaistymą.
• Paruoškite savaitės valgiaraštį ir pagal jį sudarykite pirkinių sąrašą.
• Prieš apsipirkdami patikrinkite arba nufotografuokite, kas liko šaldytuve ir spintelėse, kad atsimintumėte, ką turite.
• Apsipirkti maisto eikite po valgio, o ne prieš pat jį.
• Suteikite šansą netobulai atrodantiems vaisiams ir daržovėms – jie puikiai valgomi ir maistingi.
Prieš išmesdami maistą, pagalvokite du kartus
Nors pelėsis yra neabejotinas požymis, kad produktas priklauso šiukšlėms, nebūtina išmesti maisto, kuris tik šiek tiek nebeatrodo šviežias. Pavyzdžiui, daugelis žalumynų ir daržovių gali šiek tiek suminkštėti arba sudžiūti, kai jie jau yra šiek tiek primiršti. Tačiau jie vis tiek gali būti puikus priedas prie sriubų, kokteilių ar keptų patiekalų. Iš daržovių likučių galima pasigaminti sriubos sultinio. Net iš pasenusios duonos galima pasigaminti skrebučių ar džiūvėsėlių.
„Geriausias iki“ datos gali būti klaidinančios – jei produktai vis dar atrodo švieži ir tinkami naudoti, paprastai juos galima valgyti.
Tinkamai laikykite maistą
Viena iš svarbiausių priežasčių, dėl kurių žmonės dažnai teigia, kad jie nevalgo vaisių ir daržovių, yra ta, kad „kai nusiperku, jie sugenda, o aš vis tiek išmetu“. Tad pradėkite pirkti tik tai, ką galite suvalgyti per savaitę, o maisto produktus laikykite tinkamai. Visuomet turėkite po ranka šaldytų vaisių ir daržovių, jei visus šviežius produktus suvalgytumėte iki kitos pirkinių dienos.
• Žalumynus laikykite plastikiniame indelyje stalčiuje.
• Bananus ir įvairius vaisius galite saugiai padėti ant stalo.
• Pomidorus taip pat galima laikyti ant stalo, jei planuojate juos sunaudoti per dieną ar dvi, tačiau kitu atveju juos geriau įdėti į šaldytuvą.
• Bulves ir svogūnus laikykite vėsioje, tamsioje vietoje.
• Šviežias žoleles – stiklinėje vandens.
Pavyzdžiui, „EkoPlanet“ produktai turi aiškias instrukcijas, kokiomis sąlygomis juos laikyti, norint išlaikyti šviežumą ir puikų skonį. Tiesa, nors ekologiškas maistas turi daugiau naudingų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, antioksidantų, jis taip pat pasižymi trumpesniu galiojimo laiku. Kadangi ekologiškuose maisto produktuose yra mažiau konservantų, jie trumpiau laikomi ir greičiau genda nei įprastos prekės.
Būdai, kaip efektyviai mėgautis maistu namuose
• Naudokite negražiai atrodančius vaisius ar daržoves, kad pagamintumėte sveikus kokteilius ir sriubas savo draugams ar šeimai. Niekas nepastebės skirtumo!
• Būkite kūrybingi ir smagiai praleiskite laiką! Kurkite naujus patiekalus ir užkandžius iš maisto likučių arba produktų, kurie, jūsų manymu, greitai suges, jei nebus suvalgyti. Surenkite maisto gaminimo varžybas ir išsiaiškinkite, kas sugalvos geriausią patiekalą. Dar geriau – dedikuokite konkursą sveikai mitybai arba kepiniams!
• Laikykitės 2 valandų taisyklės. Saugumo sumetimais nepalikite greitai gendančių produktų kambario temperatūroje ilgiau nei dvi valandas, nebent juos laikote karštus arba šaltus. Jei temperatūra yra aukštesnė nei 30° C, maisto negalima palikti ilgiau nei valandą. Be to, nepamirškite per dvi valandas likučius sudėti į šaldytuvą.
• Naudokitės maistingumo duomenų etiketėje pateikta informacija apie porcijos dydį, kad galėtumėte porcijuoti maistą ar užkandžius. Baigę pirmąją porciją, visada galite į lėkštę įsidėti daugiau.
• Paruošėte per daug maisto vakarėliui savo namuose? Supakuokite papildomus patiekalus į indus, kad svečiai galėtų juos pasiimti namo, arba nuneškite šiek tiek kaimynams kaip gražų gestą.
• Draugiškai varžykitės su draugais ar šeimos nariais, kas ilgiausiai išsilaikys be maisto atliekų.