Aplinką prie daugiabučio Kauniečiai puošia kaip tik išmano
Aleksotiškiai puikiai žino apie šiame mikrorajone įsikūrusią daugiabučio bendriją „Žalioji“ ir vis užsuka į devynaukščio kiemą pamatyti, ką gyventojai įdomaus pasodino ar pasigamino.
„Žalieji“ kiekvieną vasarą vis labiau puošia savo kiemą, kuriame vakarais leidžia laiką. O kai į lauką išeiti negali, žiūrėdami pro langus gėrisi gėlynais ir simboliniu iš akmenų sukurtu upeliu.
Namo bendrijos pirmininkė Vida Baronienė įsitikinusi, kad grožiui kurti reikia ne tiek pinigų, kiek noro ir kaimynų sutarimo.
Netingėjo naudotis galimybe
Statybų inžinierė V.Baronienė namo bendrijai „Žalioji“ pradėjo vadovauti prieš 10 metų. Nuo tada aplink neišvaizdų didžiulį devynaukštį pradėjo kurti jaukią gamtos oazę.
Iš pradžių namo gyventojai savo kiemą apsodino tujų gyvatvore, už devynaukščio įkurdino kalnines pušis, kadagius. Tada šie buvo tik sprindžio aukščio, todėl tekdavo labai atidžiai pjauti žolę, kad nesužalotų augalų.
„Tuo metu savivaldybė skelbė konkursus. Namų bendrijos galėjo rašyti projektus ir prašyti želdinių savo teritorijoms papuošti. Juos duodavo nemokamai. Reikėjo apeiti daug kabinetų, gauti daug parašų. Tačiau nepatingėjome ir dabar džiaugiamės jau paaugusiais medžiais ir krūmais“, – pasakojo kaunietė.
Gėlėms – neįprasti vazonai
Ilgainiui gyventojai nusprendė, kad didžiulį kiemą už namo reikia paversti poilsio zona. Ten įkurdino stalus ir suolus, vaikų žaidimo aikštelę.
Po balkonais ir įvairiose kiemo vietose prisodino gėlių ir dekoratyvinių krūmų. Gėlės auga ne tik klombose.
Jas gyventojai sodina ir į beržų kelmus. Iš paprastos metalinės statinės, pritaisę medinius ratus, sukūrė vežimą, primenantį lovį, pelargonijoms ir šlamučiams.
Kiekvieną pavasarį kaimynės perka ar užsiaugina įvairių vienmečių gėlių. Taip pat kiemą puošia kanos, jurginai.
„Juos netrukus iškasime, nunešime į namo rūsyje esančią augalams skirtą patalpą. Pavasarį vėl sodinsime savo gėles“, – sakė V.Baronienė.
Moteris džiaugėsi, kad prie aplinkos tvarkymo noriai prisideda 15 namo gyventojų. Jie bent du kartus per metus rengia talkas. Negaili laiko šienauti didžiulius vejos plotus.
Puošmenas kuria patys
„Kaimynai domisi, kaip specialistai pataria tvarkyti kiemą, kokiais dekoratyviniais elementais jį galima puošti. Pamatę patinkančių idėjų, jas pritaikome savo kieme“, – pasakojo V.Baronienė.
Taip kieme atsirado alpinariumas ir iš akmenų supiltas simbolinis šaltinis bei tvenkinys.
Baltų akmenų upelis pradeda tekėti iš molinio ąsočio.
„Jį nulipdė kaimynas Andrius. Jis nėra keramikas, tačiau darbštus žmogus. Iš vielos pasidarė karkasą. Jį aplipdė klijais, skirtais plytelėms klijuoti, ir nudažė“, – pasakojo bendrijos pirmininkė.
Upelis suteka į tvenkinį. Jame įkurdintos dvi gervės.
„Beržo šakas kai kas naudoja šluotoms surišti. Mes iš jų sukūrėme gerves. Kojas pagaminome iš armatūros“, – patirtimi, kaip paprastai galima papuošti kiemą, dalijosi kaunietė.
Įdomu tai, kad kai gyventojai pro savo langus žvelgia į kiemą, mato ne tik klestinčias gėles ir gražų žolyną. Akmeninio tvenkinio forma primena Lietuvos žemėlapio kontūrus.
„Smagu, kad gyventojai vieningai sutaria ir stengiasi, kad kiemas būtų gražus. Todėl vakarais čia renkamės, bendraujame, kepame kepsnius. Nė važiuoti į gamtą specialiai nereikia“, – sakė V.Baronienė.
Paskirtis – patirti emocinį atokvėpį
Judita MartinkutėBaranauskienė
Kraštovaizdžio dizainerė
„Formuodami nemažą daugiabučio kiemą gyventojai turi žinoti kelias aplinkos dizaino taisykles.
Sklype turi vyrauti kontrastai. Šalia aukštų augalų sodinami žemi. Greta tiesių takų formuojamos apvalios gėlių klombos. Kontrastai pagyvina bendrą kiemo vaizdą.
Tačiau apkrauti kiemo didele augalų ir formų įvairove nereikėtų. Geriau kai tarp augalų kompozicijų yra ir lygūs vejos plotai. Taip aplinka atrodo nemonotoniška, o kieme besiilsintys žmonės patiria ir emocinį atokvėpį. Juk daugiabučių kiemai būtent tam ir turėtų būti skirti.
Kiemo viduryje paprastai sukuriamas pagrindinis jo akcentas. Puiku, jei gyventojai turi vieną juos vienijančią idėją. Ją gali įkūnyti simboliškai. Suformuoti iš augalų, akmenų, mažosios architektūros detalių.
Šalia gėlių pastaruoju metu madinga sodinti ir varpinius augalus – kininius miskantus, soruoles. Šie augalai primena natūralią gamtą ir nereikalauja daug priežiūros.
Jei kiemas didelis, tačiau norisi, kad jis būtų jaukus, galima suformuoti nedidelius intymius kampelius. Tai gali kainuoti nebrangiai. Tereikia pasodinti sparčiai augančių vijoklinių augalų, aukštų vienmečių gėlių. Jų apsuptyje pastatyti lauko baldai viliote vilios pailsėti.“