Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu

news

 

Vėdinamojo fasado karkaso įrengimas
2019-06-06
Vėdinamojo fasado karkaso įrengimas

Apie vėdinamojo fasado privalumus ir trūkumus bei tai, kaip teisingai įrengti vėdinamojo fasado karkasą ir pasirinkti tinkamiausias fasado apdailos medžiagas, kalbėjomės su UAB „Serfas“ lietuviškos vėdinamojo fasado sistemos „Aloon Thermo“ produkto vadovu Vytautu Meištu.

Kokie pagrindiniai vėdinamojo fasado pliusai ir minusai, lyginant su tinkuojamosiomis sistemomis?

Pagrindiniai vėdinamo fasado privalumai tokie:
- Galimybė naudoti labai įvairias apdailos medžiagas: fibrocementines plokštes, klinkerines plyteles, HPL plokštes, įvairią keramiką, fibrobetoną, fibrocementines dailylentes, natūralų akmenį, medines dailylentes, aliuminio kompozito plokštes ar kasetes, porceliano keramikos plokštes, įvairaus metalo lakštus, skardą ar tinklus ir t. t.
- Labai platus spalvų ir tekstūrų pasirinkimas.
- Geros šilumos ir garso izoliacijos savybės. Reikšmingas pastatų šildymo išlaidų sumažėjimas. Sienos neperkaista vasaros mėnesiais.
- Dėl izoliacijos sluoksnio rasos taškas susidaro pastato laikančiosios konstrukcijos išorėje.
- Ilgaamžiškumas: vėdinamų fasadų eksploatacijos be priežiūros laikotarpis – apie 50 metų.
- Didelis vėdinamojo fasado atsparumas oro sąlygoms.
- Greitas vėdinamųjų fasadų montavimas bet kuriuo metų laiku.
- Galimybė naudoti fasadą apsaugai nuo žaibo kaip apsauginį ekraną.
- Lengvas ir pigus pažeisto fasado atstatymas įvykus lokaliai avarijai.

Pagrindiniai vėdinamųjų fasadų trūkumai šie:
- Jei naudojamos nesertifikuotos šiltinimo ir apdailos medžiagos, gali smarkiai sumažėti pastatų atsparumas ugniai.
- Reikalinga aukšta statybininkų kvalifikacija.
- Naudojant nesertifikuotus ir netinkamos kokybės metalinio karkaso elementus, sumažėja ne tik fasado karkaso sistemos, bet ir fasado apdailos ar net viso pastato ilgaamžiškumas bei patvarumas,
- Aukštesnė vėdinamojo fasado įrengimo kaina nei tinkuojamųjų fasadų.
- Vėdinamųjų fasadų įrengimas senesniuose kultūriškai vertinguose pastatuose gali neatpažįstamai pakeisti originalią architektūrinę pastato išvaizdą.

Kokie pagrindiniai vėdinamųjų fasadų karkasų tipai?

Dažniausiai naudojami aliuminio profiliuočių karkasai su nerūdijančiojo plieno gembėmis. Vis dažniau pradedamos naudoti bazalto pluošto kompozito gembės su aliuminio profiliuočiais. Gana plačiai naudojami cinkuotojo plieno profiliuočių sistemos su cinkuotojo plieno gembėmis. Individualių statybų atveju, kai koncentruojamasi tik į kainą ir nekreipiama dėmesio į gaisrinius reikalavimus, naudojami ir mediniai karkasai.

 Kaip statytojui pasirinkti iš gausybės rinkoje siūlomų fasado karkasų ir apdailos medžiagų variantų?

Tautiečiai neretai naiviai galvoja, kad įmanoma pigiai įsirengti kokybišką vėdinamąjį fasadą, ir renkasi pačias pigiausias, tačiau kartu ir problemiškiausias apdailos medžiagas. Pavyzdžiui, naudoja šiluminiu požiūriu neefektyvias aliuminio arba cinkuotojo plieno gembes, renkasi nekvalifikuotus statybininkus. Pridaroma daug klaidų ir jau po kelerių metų kyla daug problemų.

Mano nuomone, vėdinamieji fasadai yra tinkami vidutinės ir prestižinės klasės pastatų statybai. A+ energinio efektyvumo klasės vėdinamojo fasado 1 m2 medžiagų su visais darbais įrengimo kaina prasideda nuo 90 €/m2 su PVM. Tai nėra pigu, tačiau nereikia pamiršti, kad toks fasadas bus naudojamas ilgiau nei 50 metų. Jeigu biudžetas to neleidžia, geriau rinktis tinkuojamuosius fasadus. Aišku, tada, mano nuomone, negalima tikėtis, kad fasadas atlaikys taip ilgai. Pabrėžiu, kad tai mano nuomonė, daug abejonių kelia aliuminio ar cinkuotojo plieno laikančiųjų gembių naudojimas vėdinamiesiems fasadams įrengti. Gan keista ir tai, kad Lietuvoje gan dažnai naudojamos cinkuotojo plieno profiliuočių sistemos. Teko aplankyti nemažai parodų Vakarų Europoje, cinkuotojo plieno profiliuočių sistemų jose pamatysi nedažnai.

Fasado apdailos medžiagų pasirinkimas ir kainų diapazonas yra labai platus. Pati pigiausia apdailos medžiaga yra skarda, tačiau, mano nuomone, tai nėra labai estetiška danga. Labai populiarus Lietuvoje fibrocementas. Kokybiško fibrocemento kaina prasideda nuo 25 €/m2, klinkerinių plytelių – nuo 30 €/m2, HPL laminatų su UV apsauga kainos – nuo 40 €/m2, kokybiško aliuminio kompozito plokščių kainos taip pat panašios kaip HPL laminato, keramikos, terakotos kaina – nuo 40 €/m2. Statydami individualius namus, klientai dažnai renkasi pušies termomedienos dailylentes, kurių kaina – nuo 30 €/m2 , ir tai yra gana išmintingas ir ilgaamžis pasirinkimas. Į Lietuvą iš Skandinavijos atėjo tradicija termomedienos dailylenčių nedengti jokiomis dažyvėmis ar dažais. Toks fasadas po metų nupilkėja ir ilgus metus džiugina originalia ir priežiūros nereikalaujančia išvaizda. Visų medžiagų kainas vardijau su PVM.

----------------------------------------------------------------------------

UAB „Serfas“ Kauno technologijos universitete užsakė „Aloon Thermo“ gembių ilgaamžiškumo tyrimus. Gauti rezultatai nuteikė labai pozityviai. Bazalto pluoštu armuotų ir vililesterio derva užpildytų „Aloon Thermo“ bazalto pluošto kompozito bandinių pagreitinto sendinimo tyrimai parodė, kad, eksploatuojant iš šios medžiagos pagamintas gembes, uždengtas fasado plokštėmis, jų stiprumas per pirmus 7 metus nesumažėja arba labai nedaug išauga. Taikant Arenijaus degradavimo greičio modelį prognozuojama, kad po 100 metų eksploatacijos „Aloon Thermo“ gembių bazalto pluošto kompozito medžiagos stiprumas sumažės iki 20 % (liks ≥80 % pradinio stiprio).
----------------------------------------------------------------------------

Ar pasirinkta fasado karkaso sistema įpareigoja rinktis tam tikras apšiltinimo ir fasado apdailos medžiagas? Ar karkaso sistema gali būti universali ir, pasirinkus vieną karkaso sistemą, galima naudoti kelių rūšių fasado apdailos medžiagas?

Tai nėra tiesiogiai susiję dalykai, tačiau jeigu klientas pasirinks pigiausią cinkuotųjų profiliuočių bei cinkuotųjų gembių karkaso sistemą ir fibrocementą už 35 €/m2, toks pasirinkimas bus mažų mažiausiai keistas. Karkaso sistema labai veikia fasado ilgaamžiškumą ir energinį efektyvumą, tad šioje vietoje taupyti nėra išmintinga. Pigiausių ir degių šilumos izoliacinių medžiagų pasirinkimas taip pat nebūtų išmintingas pasirinkimas.

 

Tad didžiausias taupymas ar išlaidavimas galimas dėl apdailos ir tvirtinimo medžiagų. Pavyzdžiui, fibrocementinių plokščių tvirtinimas kniedėmis kainuoja apie 2 €/m2, tvirtinimas specialia klijavimo sistema – apie 10 €/m2 , o tvirtinimas paslėpta mechaninio tvirtinimo sistema – apie 20 €/m2. Žinoma, yra vietų, kur taupyti nelabai tinka. Pavyzdžiui, termomedienos dailylentes patariame tvirtinti tik nerūdijančiojo plieno medsraigčiais, kas yra nepigu. Tvirtinimas net ir kokybiškais cinkuotaisiais varžtais gali sukelti didelių problemų. Teko lankytis naujai pastatytame name, kur šeimininkas naudojo kokybiškas termomedienos dailylentes ir nusprendė pataupyti pirkdamas pigesnius varžtus. Daug kur buvo matyti nubėgimai nuo rudžių…

 Kelių rūšių fasado apdailų maišymas yra gana ryški šiuolaikinės architektūros tendencija: tinkuotas fasadas + fibrocemento vėdinamas fasadas, skalūno plytelių + termomedienos dailylenčių vėdinamasis fasadas, klinkerio mūro + termomedienos vėdinamas fasadas. Variantų daug ir didžioji jų dalis atrodo puikiai.

Metalinis karkasas – mažiausiai apšiltinta sienos vieta. Čia susidaro šilumos tilteliai. Kaip sumažinti šilumos nuostolius?

Metalinis karkasas šilumos tiltelių nesudaro, juos sudaro metalinės lakančiosios gembės, kurių viena pusė tvirtinama prie laikančiosios pastato konstrukcijos – sienos, o kita – prie metalinio karkaso. Manau, kad palaipsniui reikėtų atsisakyti metalinių konsolių, visų pirma aliumininių, kurių šilumos laidumo koeficientas = 220, paskui cinkuotojo plieno, kurių = 50, ir nerūdijančiojo plieno, kurio = 17. Mūsų sukurtos ir rinkai pristatytos „Aloon Thermo“ gembė gaminamos iš bazalto pluošto kompozito, kurio šilumos laidumo koeficientas = 0,237, taigi šilumos nuostoliai per šias gembes yra itin maži ir atliekant būtinus skaičiavimus šių gembių įtakos skaičiuoti nereikia.

Kokios fasado apdailos medžiagos šiandien populiariausios, pavyzdžiui, gyvenamuosiuose namuose ar renovuojant daugiabučius?

Renovuojamuose daugiabučiuose populiariausios apdailos medžiagos yra fibrocementas ir akmens masės plytelės. Palaikau didelės dalies architektų nuomonę ir klientams nerekomenduoju pigių keraminių plytelių. Fibrocementinės plokštės yra labai geras ir ilgaamžis pasirinkimas, Vakarų Europoje sėkmingai naudojamas daugiau nei 50 metų. Aišku, kokybiška keramika arba terakota yra ne tik ilgaamžės medžiagos, jos pastatui suteikia išskirtinę ir prabangią išvaizdą. Tikiu, kad šios fasadų apdailos medžiagos populiarumas tik augs. Nors tai palyginti nepigi danga, tačiau kai kainos skirtumą padaliji kiekvienam butui ir įvertini ilgus naudojimo metus, tai ne taip ir brangu. Svarbu neužmiršti, kad kokybiškas fasadas labai veikia NT kainas ir likvidumą.

 Jau greitai statysime A++ gyvenamuosius namus

Šiandien naujai statomų gyvenamųjų pastatų energinio naudingumo klasė turi būti ne žemesnė kaip A+. Pastato energetinis efektyvumas nustatomas atlikus sandarumo testą. Jis atliekamas vidaus patalpoje padidinus slėgį ir tikrinant, ar greitai jis keičiasi. Jei slėgis sparčiai mažėja, namas nėra
pakankamai sandarus.

Kita ir kol kas aukščiausia energinio efektyvumo klasė A++ žymi energijos beveik nevartojantį pastatą. Sunku patikėti, bet būtent tokius namus Lietuvoje statysime vos po poros metų: nuo 2021 m. sausio 1 d., kai visoje ES įsigalios A++ energinio efektyvumo reikalavimai. Gyvenamiesiems namams greičiausiai nebereikės kaminų, skirtų namui šildyti, o itin sandarūs langai atliks tik šviesos šaltinio, bet jokiu būdu ne vėdinimo funkciją, nes visas vėdinimas vyks per rekuperacinę sistemą.

Tačiau pastato energinis naudingumas yra daugiau nei tik namo sandarumo rodiklis. Jis žymi energijos kiekį, reikalingą patenkinti su įprastu pastato naudojimu siejamą energijos poreikį, įskaitant energiją pastato šildymo, vėsinimo, vėdinimo, karšto vandens ir pastato apšvietimo reikmėms, t. y. energijos kiekis, reikalingas naudoti pastatą pagal jo paskirtį.

A+ klasei, priešingai nei A++, atsinaujinantis energijos šaltinis vis dar nėra privalomas. Tačiau jau po poros metų statomi namai privalės turėti ne tik rekuperatorius, bet ir didžiąją dalį namo reikmėms suvartojamos energijos gauti iš atsinaujinančių šaltinių.

Taigi netolimos ateities statiniai praktiškai nedaug kuo skirsis nuo dabar statomų, tik turės dar šiek tiek storesnį šiltinamąjį sluoksnį, dar sandaresnius langus ir duris, privalomą rekuperacijos sistemą ir greičiausiai fotovoltinę saulės elektrinę ant stogo. Tikėtina, kad toks sandarus namas pasigamins visą jam šildymui, vėdinimui ir apšvietimui reikalingą energiją. Tereikės susimokėti už šiukšlių išvežimą ir šaltą vandenį. Žinoma, kad A++ klasės namus pastatyti kainuos brangiau, tad specialistai prognozuoja, kad jų plotai turės mažėti.

 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt