Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu


art

Straipsniai

 

Trobelė rojuje. Medinio namo Čekijoje transformacija
2019-11-05 Šaltinis: Jonas Malinauskas, žurnalas „Supernamai“

Ėmus kalbėti apie statybas saugomose teritorijose, prisimename lietuviškus korupcijos skandalus ir pretenzingus statinius, įžūliai ignoruojančius urbanistinį kontekstą bei tariamąjį visuomenės interesą. Tačiau gilesnes kultūrines tradicijas turinčiose šalyse griežti aplinkosaugos reikalavimai skatina ne apeiti įstatymus, o atrasti naujų architektūrinės išraiškos formų.


Trobelė rojuje. Medinio namo Čekijoje transformacija title=

Nedidelis regionas, esantis 90 kilometrų į šiaurės rytus nuo Prahos, ne veltui vadinamas Čekijos rojumi – palyginti nedideliame 18 000 ha plote sutelkta gausybė gamtos ir architektūros paminklų. Nieko nuostabaus, kad kiekviena statyba ar rekonstrukcija šioje vietovėje sulaukia ypatingo dėmesio.

Architektai Janas Stempelis ir Janas Tesaras pasiūlymą suprojektuoti gyvenamąjį namą gamtos prieglobstyje iš pat pradžių įvertino kaip svarbų profesinį iššūkį, sprendimo pagrindu pasirinkdami ne formų išskirtinumą, o maksimalų prisitaikymą prie aplinkos ir istorinio konteksto. Itin palankų pastato išdėstymą pamiškėje ant kalno šlaito su atsiveriančiomis įstabiomis kalnų ir klonių panoramomis komplikavo griežti ir sudėtingi planavimo apribojimai, būdingi saugomoms teritorijoms.

 


Pavyzdžiui, buvo apibrėžtas ne tik langų skaičius kiekviename fasade, bet ir kiekvieno jų matmenys, proporcijos ir pan. Kitų statinio elementų struktūra ir dydžiai taip pat buvo griežtai reglamentuoti. Beje, šiame kontekste stebina cinkuotos skardos stogas – etnografinio autentiškumo, prasilenkiančio su praktine nauda, sumetimais jis turėjo būti šiaudinis arba bent jau skiedrinis.

Naujai pastatytas namas atrodo tiesiog natūraliai išdygęs kalnuoto Čekijos rojaus peizažo fone. Siekdami, kad pastatas atitiktų šiuolaikinius komforto reikalavimus, autoriai įgilino cokolinį aukštą, užsakovo pageidavimu įrengė ten pirtį, automobilių garažą ir technines patalpas. Pirmasis namo aukštas skirtas bendrojo naudojimo patalpoms, o palėpė – privatiems šeimos narių kambariams.

 Statinio planas pagrįstas tradicinės čekų liaudies architektūros principu, kai į vieną tūrį po bendru stogu buvo sujungiama mišrios medinės ir mūrinės konstrukcijos gyvenamoji ir ūkinė dalis. Autoriai išsaugojo „dviejų galų“ koncepciją, tačiau vieną jų skyrė namo šeimininkams, o kitą – jų pagyvenusiems tėvams. Vidurinėje namo dalyje, pabrėžtoje išorine akmens apdaila, įrengtas pagrindinis įėjimas, visus aukštus jungianti laiptinė, o abipus jų – sanitarinių mazgų blokai. „Ūkinio galo“ struktūra paremta svirno, turinčio plačią kiaurymę, archetipu.

Senuose statiniuose pro tokias kiaurymes į vidų riedėdavo pašarus ir šieną gabenantys vežimai, o naujajame projekte jos vietoje įrengta didelė įstiklinta erdvė, jungianti pirmąjį aukštą ir palėpę; pro pietinę sieną saulės šviesa patenka į svetainę ir valgomąjį, o pro šiaurinę atsiveria įspūdinga kalnų viršūnių panorama. Panašios struktūros yra ir kitoje namo pusėje esanti svetainė su darbo zona.

 

Abiejų erdvių stiklo sienose įrengtos slankiosios durys išeiti į terasas; kai šeimininkai išvyksta, jos uždengiamos masyviomis medinėmis išorinėmis žaliuzėmis (būtent dėl jų autoriams pavyko išlaikyti langų ploto ir skaičiaus apribojimus).

 Struktūrinę pirmojo namo aukšto ašį formuoja siauras išilginis koridorius, skiriantis vidaus erdves per pusę. Siekiant kuo geriau išnaudoti tūrius, svetainės grindys virš garažo kiek nuleistos. Vizualinei tūrio plėtrai padeda ir spalvos; interjere dominuoja šviesaus natūralaus medžio spalva – iš jo masyvo padaryti palėpės perdangos elementai, dalis sienų ir pirmo aukšto grindys. Sienos ir integruotų sieninių spintų fasadai įrengti atlikti iš laminuotos plokštės, kuri „senolių“ gale yra pilkos, o „jaunimo“ – tamsiai vyšninės spalvos.Natūralios medžio spalvos, kaip matyti fasadų nuotraukose, yra ir išorinė namo galų apdaila, tačiau visiškai aišku, kad jau po poros metų ji smarkiai nupilkės ir priartės prie stogo arba grindų plytelių spalvos. Ir tuomet naujasis Jano Stempelio ir Jano Tesaro kūrinys dar labiau susilies su aplinka, tapdamas neatsiejama Čekijos rojaus kraštovaizdžio dalimi.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt