Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu

news

 

Svarbiausios betono savybės
2010-08-26
Svarbiausios betono savybės

Visiems puikiai žinoma, kad betonas – tai mišinys, sudarytas iš cemento, užpildų (smėlio, žvyro arba skaldos) ir vandens. Bet ne kiekvienas statybų profesionalas žino apie betonų rūšis ir jų panaudojimo subtilybes. Jonas Mikalajūnas apžvelgia šią, atrodytų, itin paprastą, bet kartu ir pačią subtiliausią statybinę medžiagą.

Nuo ko priklauso betono kokybė ?
Betono kokybė tiesiogiai priklauso nuo visų trijų jo sudedamųjų dalių: vandens, cemento ir užpildų kokybės. Norint pagaminti betoną, kuris pasižymėtų tam tikromis savybėmis, turi būti įvertinta cemento, žvyro, smėlio kokybė, drėgmės kiekis užpilduose ir kitų veiksnių sąveika.
Todėl patarčiau šį darbą patikėti betono gamykloms. Šiandien Lietuvoje jau yra nemažai betono ir gelžbetonio gamintojų, kurie turi reikiamą įrangą, patyrusių specialistų ir gali užsakovui pagaminti betoną pagal visus reikiamus kokybės reikalavimus bei suteikti šiems gaminiams garantiją.
Užsisakant betoną iš betono paruošimo vietų (gamyklų), dažnai kyla klausimas, kokiai konstrukcijai kokį betoną pasirinkti, ir ką reiškia sudėtingi jo žymėjimai.

Betono kokybė, be jo sudedamųjų savybių, labai priklauso nuo jo transportavimo, klojimo ir priežiūros sąlygų. Taip pat viena pagrindinių betono kokybės ir stiprumo reikalavimo įvykdymo sąlygų yra vandens ir cemento santykis – W/C. Teoriškai kuo jis mažesnis, tuo betonas geresni.


Kokie yra pagrindiniai betonavimo reikalavimai ?
Betono mišinį geriausia transportuoti automobilinėmis betono maišyklėmis. Prieš klojant betono mišinį žiemą, nuo klojinių būtina nuvalyti sniegą ir ledą ir juos pašildyti iki teigiamos temperatūros. Būtina betono mišinį pakloti ir sutankinti, kol jis nepradėjo kietėti, t. y. ne ilgiau kaip per 90 min. po jo paruošimo. Sutankintas betonas turi būti nedelsiant uždengtas skydais arba užtiesalais, kad neprarastų išsiskiriančios šilumos ir būtų užtikrinta, kad didės betono stipris.
Betono temperatūra pirmąsias 4 val. neturi nukristi žemiau nei 0 ˚C, kol betonas pasieks 5 N/kv. mm stiprį, kad jam įtakos neturėtų neigiama temperatūra. Norint paspartinti betono stiprio didėjimą, kietėjantį betoną reikia šildyti iš vidaus (elektra, dujiniais degikliais, šiltu oru) iki 10–15 ˚C temperatūros. Betono temperatūros kitimas negali būti didesnis nei 8 ˚C per valandą, kad jis neišdžiūtų, ir jame neatsirastų tarpų. Taip pat reikia atsižvelgti į aplinkos temperatūros įtaką cemento kietėjimui. Paklotas mišinys turi būti gerai sutankintas aplink armatūros strypus ir formos kampuose, kad neliktų kiaurymių.

Kokie yra betono priedai ir kam jie reikalingi ?
Pagrindiniai reikalavimai, keliami betonui, yra stiprumas gniuždant ir plastiškumas, bet pasiekti abu tikslus galima tik naudojant cheminius priedus.
Į betono mišinį įmaišoma cheminių medžiagų, kurios ir chemiškai, ir fiziškai keičia betono savybes. Beveik kiekvienas betono priedas turi šalutinį poveikį. Pavyzdžiui, betono plastiklis gali lėtinti betono stingimo pradžią, o itin stiprus plastiklis – pagreitinti. Šiuolaikinėje betono pramonėje daugiausia naudojamos šios priedų grupės: plastiklis, itin stiprus plastiklis, lėtiklis, priedas, dėl kurio betonas tampa atsparus šalčiui. Rečiau naudojami specialiosios paskirties priedai: orą įtraukiantis priedas, greitiklis, stabilizatorius.

Pats paprasčiausias ir seniausiai žinomas betono priedas – plastiklis, kurio pagrindinė žaliava yra modifikuotas lignino sulfonatas. Dėl jo sudėtyje esančio medžio cukraus šie plastikliai pasižymi stingimą lėtinančiomis savybėmis, todėl dažniausiai naudojami prekiniam betonui vasarą, betonui, kurio markė – iki B35.
Jam nekeliami ypatingi reikalavimai, bet šis priedas netinkamas gaminti betono konstrukcijoms, kai vienas pagrindinių tikslų yra kiek įmanoma greičiau išimti elementus iš formų. Šis priedas dozuojamas 0,2–0,5 proc. nuo cemento kiekio.

Lėtiklis - tai cheminis priedas, be kurio sunku išsiversti, esant karštai vasarai. Lėtiklis naudojamas betonuojant masyvius elementus be siūlių, jis taip pat padeda reguliuoti hidratacijos procesą. Lėtiklis būtinas, kai betonas vežamas didelius atstumus arba statybvietėje darbai su betono mišiniu pradedami vėliau nei planuota.
Priedas, padedantis esant minusinei temperatūrai
Žiemą būtų sunku išsiversti be priedo, apsaugančio nuo šalčio. Europoje neleidžiama naudoti priedų, turinčių chloridų, nes jie sukelia gelžbetonio armatūros koroziją. Kadangi Lietuvoje įsigalioja LST, kurie parengti pagal ES normas, mūsų rinkoje taip pat naudojami priedai, apsaugantys nuo šalčio,
o jų sudėtyje nėra chlorido. Šie priedai veikia labiau kaip greitikliai, taip pat juose yra cheminių medžiagų, kurios pakeičia vandens užšalimo tašką.
Šie priedai turi šalutinį plastifikuojantį poveikį, todėl gaminant vidutinio stiprumo betonus, plastiklio galima nenaudoti. Jo dedama 1–2 proc. nuo cemento kiekio, atsižvelgiant į temperatūrą.
Naudojant priedą, saugantį nuo šalčio, galima dirbti iki -15 ˚C.

Reziumuokite, ką reikėtų žinoti prieš pradedant betonavimo darbus ?
1. Esminė taisyklė: betonuojant svarbias konstrukcijas, pavyzdžiui, pamatus, rostverkus, perdangas, kitas laikančiasias konstrukcijas, negaminkite betono statybų aikštelėje, o užsisakykite gaminį iš anksto.
2. Užsakant betoną, nepakanka pasakyti, kokios klasės pageidaujate. Reikėtų tiksliai pasakyki, kokioms konstrukcijoms jį naudosite ir kokia aplinka jį veiks.
3. Betonuokite visą konstrukciją vientisai, nes kiekviena betonavimo siūlė yra pati silpniausia konstrukcijos vieta. Sutaupysite ne tik laiko, bet ir pinigų.
4. Betonui tiekti statybos aikštelėje naudokite betono siurblį. Nerekomenduojama išversti viso betono ir nešioti jo rankomis. Pasirūpinkite, kad būtų įrengti privažiavimo keliai prie konstrukcijos. Visiškai prikrauta automobilinė betono maišyklė sveria apie 40 tonų.
5. Jei betonas per tirštas, jokiu būdu neskieskite jo vandeniu, naudokite betono plastifikatorių, bet prieš tai būtinai pasitarkite su betono mazgo dispečeriu.
6. Daryti klojinius ir padengti armatūra betoną patikėkite profesionalams. Klojiniams įrengti nenaudokite drėgmei neatsparių medžiagų.
7. Pasirūpinkite, kad betonas būtų tinkamai sutankintas, naudojant betono vibratorių.
8. Betonas kaip įmanoma greičiau jį sumaišius turi būti paklotas. Atsižvelgiant į tai, kokios yra aplinkos sąlygos, šis laikas negali viršyti 1–3 valandų.
9. Pasirūpinkite tinkama betono apsauga po paklojimo. Atminkite, kad ką tik paklotas betonas bijo skersvėjų, tiesioginių saulės spindulių, lietaus, šalčio. Uždenkite jį polietileno plėvele. Vėliau kiek įmanoma ilgiau (iki
7 parų) kuo dažniau jį drėkinkite. Kuo jis lėčiau džius, tuo ilgiau jis tarnaus.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.


 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt