Per Jonines visi keliai ves į Jonavą: lauks garsūs atlikėjai ir tradicijomis apipinta programa

Joninės Jonavoje

Linksmiausios Joninės – tik Jonavoje. Jei netikite ir tuo dar neįsitikinote ankstesnėse Joninėse, šventės organizatoriai kviečia tai padaryti šiais metais.

Birželio 23-ąją Jonava tradiciškai taps Jonų Respublika, kurioje visų susirinkusių lauks kaip niekad gausi prekybininkų mugė, pramogomis ir Joninių tradicijomis turtingas Jono kiemas, garsių Lietuvos atlikėjų pasirodymai bei magija alsuojanti misterija.

Atskleidžiama ir jonaviečiams jau žinoma paslaptis: norintys atrasti mitais apipintą paparčio žiedą, tai galės padaryti būtent Jonavoje – skirtingose miesto erdvėse dar iki šventės „pražys” jonaviečių rankomis sukurti kūriniai.

Prasidės muge

Šventę organizuojančio Jonavos kultūros centro renginių organizatorės – režisierės Monika Zupinskienė ir Danutė Jurgickienė pasakoja, kad Jonines Jonavoje pradės šventinė mugė.

„Nuo 12 val. prasidės prekybininkų mugė. Šiais metais sulaukėme netikėtai didelio dalyvių registracijos skaičiaus. Dar nežinome, kaip reikės sutalpinti visus norinčius, bet džiaugiamės, kad jonaviečiams bei miesto svečiams galėsime pasiūlyti gausią mugę, kurioje bus galima įsigyti daugybę skirtingų pirkinių – nuo maisto iki aksesuarų ir drabužių”, –  teigė M. Zupinskienė.

Nuo burtų iki edukacijų

Vakarėjant, nuo 18 val., vartus atvers Jono kiemas.

„O čia – Janikės vilionės, muzikontų varžytuvės, Jonienės dejonės, kraičio skrynios dėlionės, vaikų zylionės ir kitos kelionės”, – tarmiškai, atspindint Jono kiemo dvasią, apie jį pasakoja D. Jurgickienė.

Pagrindinė Jono kiemo tema – Janikės ištekinimas, tad ypatingas dėmesys teks kraičio skrynios paruošimui ir kaldinimui, kuris bus atliktas šventės eigoje.

Joninės Jonavoje 2024

Šįmet Jonų kiemas bus suskirstytas į kelias skirtingas erdves.

„Jose bus pristatomi senieji tradiciniai tekstilės amatai: verpimas, mezgimas, nėrimas, audimas. Taip pat vyks edukacijos: sviesto mušimas, šakočio kepimas, servetėlių dekoravimas, vaikus kviesim gamintis draugystės apyrankes, iš džiovintų gėlių kurti skirtukus knygoms bei jomis puoštus atvirukus.

Virsime devynių žolelių arbatą. Žiniuonė papasakos, kokį poveikį daro kiekviena žolelė. Pinsime vainikus ir mėtysim juos ant šakos. Žiūrėsime ar užkibs. Jei užkibs, tais metais vainiką metusi mergina ištekės, jei ne – deja, deja, bet dar reiks palaukti. Tiesa, norintiems greičiau atrasti antrą pusę, rekomenduojame pasivaišinti ir Jono kieme išvirta meilės arbatėle”, – kalbėjo D. Jurgickienė.

„Visi bus ir pamokyti naujų dalykų, ir pavalgydinti, ir pašokdinti”, – priduria M. Zupinskienė.

Į šventę – švaria širdimi

Nors Jono kiemas veiks iki 22 val., norintys į jį patekti lydimi senųjų Joninių tradicijų, kviečiami ateiti nuo 17.30 iki 18.15 val.

„Kaip ir kiekvienais metais, įrengsime specialius vartus nuo Lakštingalų, Kosmonautų ir Rimkų mikrorajonų pusių. Prie vartų vyks svečių sutikimas, rankų plovimo apeigos, kad žmonės į šventę ateitų su švaria širdimi. Šiuo ritualu palinkim svečiams sveikatos, laimės ir viso ko geriausio”, –šventės detalėmis dalijosi D. Jurgickienė.

Jonams – išskirtinis kvietimas

Visos Janinos bei Jonai vėl turės galimybę tapti pilnateisiais Jonų Respublikos piliečiais.

„Kaip ir kiekvienais metais, Jonukus ir Janytes kviečiame į Jonų svirną. Jame bus įsikūrusi raštinė, kuri lauks Jonų Respublikoje užsiregistruoti ir į specialų registrą įsirašyti norinčių Jonų. Svarbu paminėti, kad tą padaryti gali tik tie, kurie iki šiol nebuvo įtraukti į registrą. Skaičiuojama, kad iki šiol į jį buvo įtraukti 2352 Jonai ir Janinos. Tarp jų – ne tik jonaviečiai.

„Kaip rodo turimos registracijos, sulaukėme Jonų iš Širvintų, Vilniaus, Ukmergės, Vilkaviškio, Kaišiadorių, Šakių, Kauno, Kėdainių, Dotnuvos, Panevėžio, Raseinių, Pasvalio, Šiaulių, Alytaus, Kazlų Rudos, Klaipėdos, Birštono, Prienų, Marijampolės, Druskininkų, Utenos, Mažeikių, Gargždų, Kybartų, Trakų ir, žinoma, Jonavos.

Mūsų Joninėse dalyvauja ir užsienio kolektyvai, turintys Jonų bei Janinų, todėl sąraše matome ir gyventojų iš Lenkijos, Olandijos, Čekijos, Rumunijos, Kroatijos, Portugalijos, Latvijos, Vokietijos, Italijos, Anglijos, Airijos ir Amerikos.

Galime drąsiai sakyti, kad mūsų Jonų Respublikos piliečiai išsibarstę po visą Pasaulį”, – džiaugėsi pašnekovės.

Išlydės kolektyvus

Joninių šventės metu jonaviečiai išlydės savo rajono kolektyvus į Lietuvos dainų šventę „Kad giria žaliuotų”.

„Mūsų kolektyvai liepos mėnesį dalyvaus dainų, folkloro, teatro, vokalinių ansamblių ir šokių dienose. Palaikydami juos, kartu su jonaviečiais išlydėtuves pradėsime 18.30 val. Graži, mūsų krašto kolektyvų pasirodymais pripildyta programa tęsis iki 20 val., kuomet savo pasirodymą pradės Lietuvos folk roko grupė ŽALVARINIS”, – kalbėjo D. Jurgickienė.

Apdovanos sūrininkus

Vėliau scenoje pasirodys grupė AISVA, savo šokio programą pristatantys svečiai iš Čikagos. Juos pakeis Sūrininkų čempionato apdovanojimai.

„Turime užsiregistravusį ne vieną sūrininką. Jie rungsis dėl geriausio titulo, o laimėtoją išrinks speciali komisija”, – sakė M. Zupinskienė.

Ir garsūs atlikėjai, ir specialus šou

Vakarinėje šventės dalyje pasirodys THE ROOP (21.30 val.) ir JUSTINAS JARUTIS (22.30 val.).

„Šventinę programą vainikuos 23.30 val. prasidėsianti ugnies, šviesų ir pirotechnikos misterija „Gyvybės medis”. Ji atspindės senąsias tradicijas, o po jos dangų nušvies šventiniai fejerverkai.

Visų šventės detalių neatskleisime, palikime paslapties. Ateikite, pasižiūrėkite ir švęskite Jonines Jonavoje”, – kviečia JKC renginių organizatorės.

Kviečia atrasti paparčio žiedą

Joninės Jonavoje – ypatingai daug dėmesio sulaukianti šventė, nestokojanti malonių staigmenų. Praėjusiais metais Joninių išvakarėse Jonavos turizmo informacijos centro kiemelyje buvo atidengtas kalvio Andriaus Šukučio nukaldintas simbolinis jonvabalis. Netrukus pasklido ir jo įkvėpta, jonaviečio Justino Venckaus sukurta legenda, sakanti, kad sugalvojus norą bei patrynus spindinčią jonvabalio uodegėlę, išsipildys patys slapčiausi troškimai. Tiesa tai ar ne, patvirtinti gali tik savo norus jonvabaliui jau patikėję gyventojai.

Tačiau, kad jonaviečių kūrybiškumui ribų nėra šiais metais galės įsitikinti ir paparčio žiedų ieškotojai – nuo birželio 17 d. skirtingose miesto erdvėse „pražys” jų rankomis kurti ir fantazijų įkvėpti kūriniai-instaliacijos. Kur tiksliai bus galima juos rasti, neatskleidžiama. Teks pasivaikščioti po miestą ir patiems atrasti savo paparčio žiedą.

Teksto autorė Jovita Stanevičiūtė, Audriaus Reipos nuotr.

Žymos: Super miestaisupermiestassupermiestaisuper miestas

Jonavos logo