Vaiduoklių namą Norvegijoje renovuojantys lietuviai ryžosi įkurti bendruomenės namus

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Norvegijos pietvakariuose esančio Rugalando lietuviai ryžosi įkurti bendruomenės namus – vietos valdžia lietuviams leido renovuoti apleistą pastatą. Aktyviausi jos nariai renkasi į talkas ir planuoja būsimas veiklas.

Su projektu „Keturi milijonai” Norvegijoje viešėję LRT RADIJO žurnalistai Giedrė Čiužaitė ir Adomas Šimkus aplankė kuriamus Lietuvių namus, kur kalbino Rugalando bendruomenės pirmininką Saulių Trepekūną ir pagrindinį Lietuvių namų statybininką Saulių Dovidonį.

„Darbuojamės ir stengiamės, kiek galime. Bandome įrodyti, kad lietuviai ir Norvegijoje gali ką nors padaryti“, – sako S. Dovidonis.

S. Trepekūno teigimu, šis namas turi ilgą istoriją – greitai jam sukaks 100 metų. Jo pasakojimu, iš pradžių šiame pastate buvo įsikūrusi vietos savivaldybė, kiek vėliau – akušerinis punktas, o galiausiai namas pataps bendruomenės namais.

„Šio namo nebuvo norima naudoti komercinei veiklai: kažkas jį buvo nusipirkęs ir norėjo įrengti butus, tačiau, sukilus vietiniams gyventojams, buvo priimtas sprendimas jį atiduoti kokioms nors visuomeninėms organizacijoms. Tai yra istorinis pastatas – iš šmėklų namo sukursime bendruomenės namus“, – LRT RADIJUI teigia Rugalando bendruomenės pirmininkas.

 

Kaip teigia LRT projekte „Keturi milijonai“ kalbinti pašnekovai, apleistas namas yra ne tik renovuojamas, bet ir puošiamas lietuviškomis detalėmis.

 

„Išdrožiame langus lietuviškais motyvais, pavyzdžiui, lelijomis. Vienoje vietoje įdėjome verpimo ratelį“, – sako S. Trepekūnas.

 

Pasak S. Trepekūno, tvarkomo namo biudžetą sudaro 40 tūkst. eurų, tačiau nemaža dalis reikalingų statybinių medžiagų yra paaukojamos.

 

„Klausiame, ar žmonės turi atliekamų medžiagų po remonto, galbūt griauna namus. Pavyzdžiui, visos šio namo čerpės buvo nuimtos nuo kito namo. Nemažai žmonių sako, kad didžioji dalis medžiagų keliauja į konteinerius, tačiau mums jos labai praverčia“, – teigia Rugalando bendruomenės pirmininkas.