Pradės dalyti 57 milijonus eurų šilumos punktams, radiatoriams ir vamzdynams remontuoti
Aplinkos ministerijos Klimato politikos grupės patarėja Lina Čeičytė paaiškina, kad mažoji renovacija – tai priemonė, skirta daugiabučių namų vidaus šildymui ir karšto vandens sistemoms modernizuoti.
Daugiabučių namų savininkų atstovai gali gauti iki 30 proc. subsidijos, už ją atnaujinti senus punktus ar pakeisti elevatorinius šilumos punktus į naujus automatizuotus, keisti radiatorius, vamzdynus, įrengti termostatinius ventilius, individualius šilumos prietaisus ir pan.
Tam nereikia pasiekti bent C pastato energetinio naudingumo klasės, ar energijos sąnaudas sumažinti bent 40 proc., kaip reikalaujama iš įprastos renovacijos projektų.
„Mažoji renovacija iš esmės yra nukreipta į tuos daugiabučius pastatus, kuriuose šiuo metu yra seno tipo neautomatizuoti šilumos punktai, taip pat pastatai, kuriems šiluma tiekiama atvira šilumos tiekimo sistema. Didžioji tokių pastatų dalis yra miestų senamiesčiuose ir dažniausiai tokie pastatai negali dalyvauti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje apšiltinant pastato sienas bei kitas išorės atitvaras dėl šiems pastatams keliamų specialiųjų reikalavimų“, – sako L.Čeičytė.
Naujas kvietimas pastatų savininkams planuojamas nuo š.m. rugpjūčio iki kitų metų vasario 1 d. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) kviečia teikti paraiškas ir pretenduoti į šią valstybės paramą daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, savivaldybės energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai, šilumą tiekiančios įmonės, taip pat kiti asmenys, įgalioti daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų.
„Mažosios renovacijos projektu stengiamasi spręsti netolygaus šilumos pasiskirstymo tarp butų problemą, aktualią sovietmečiu statytuose daugiabučiuose. Juose, priklausomai nuo aukšto, kuriame gyvenama, temperatūra butuose gali labai skirtis, tačiau visi gyventojai už šildymą moka tiek pat. Mažosios renovacijos priemonės suteikia galimybę subalansuoti tolygų šilumos paskirstymą daugiabutyje bei sutaupyti 10 proc. ir daugiau šilumos energijos“, – paaiškina Aplinkos ministerija.
Tikimasi, kad mažoji renovacija taps pirmuoju žingsniu kompleksinės renovacijos link, kuri leistų sutaupyti 50–60 pastato šildymui naudojamos energijos.