Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis

news

 

Statybinių medžiagų naudojimas drėgmės veikiamose patalpose
2012-07-11
Statybinių medžiagų naudojimas drėgmės veikiamose patalpose

Statybos darbus kambariuose, kuriuose galima tikėtis nuolatinės drėgmės, projektuotojai, medžiagų gamintojai ir apdailos meistrai aptaria gerokai ilgiau nei kitos paskirties patalpų. Tai neturėtų stebinti – juk vonios kambaryje, baseino salėje ar pirties zonoje dažniau nei kitur skilinėja sienos, trupa tinko ir dažų sluoksniai, o neretai atsiranda pelėsio židinių. Dėl šių priežasčių drėgnos ir šlapios aplinkos kambarių apdailai gaminamos visiškai kitokios cheminės sudėties statybinės medžiagos, čia naudojamas keraminių plytelių šarvas, ypač didelis dėmesys skiriamas ventiliacijai ir oro drėgmei reguliuoti.

Tačiau šiuo straipsniu labiau norime atkreipti dėmesį į statybos darbus drėgmės veikiamose patalpose, naudojant statybinius mišinius ir plokštes, kad galutinis rezultatas būtų kokybiška tinkuota, dekoruota arba dažyta siena.

 

Apie apdailos darbus nuolat drėgmės veikiamose patalpose papasakoti gali tik kvalifikuoti statybos medžiagų specialistai. Taigi klausimų pateikėme apdailos medžiagas gaminančios bendrovės „Knauf“ technikui Kastyčiui Vaseriui.

 

Būsto savininkams dažnai kyla klausimų, susijusių su namo ar buto pirties zonos apdaila. Kaip statyti ir tinkamai įrengti šias patalpas?

Visų pirma reikia suprasti, kad pirtys – specifinės patalpos, kurias veikia (atsižvelgiant į pirties tipą) aukšta temperatūra ir didelė drėgmė. Tačiau pirtys tradiciškai skirstomos į atskiras patalpas: pirties patalpą, priešpirtį, baseino patalpą, dušą, tualetą ir kitokios paskirties kambarius. Todėl galima kalbėti apie visas šias patalpas, išskyrus patalpą, kurioje kaitinamasi.

Pirties kambaryje ar patalpoje, kurioje bus didelis temperatūrų skirtumas, tradiciškai naudojamos specialios termoizoliacinės medžiagos, atitinkama garo izoliacija ir medinė apdaila. Naudoti tradicines medžiagas dėl aukštos darbo temperatūros – problemiška.

Kaip reikėtų dirbti pirties zonoje, jei čia norima įrengti dušą. Kokį sienos modelį reikėtų planuoti? Sienų apdailai geriau naudoti tinko mišinius ar plokštes?

Didelio skirtumo tarp dušo pirtyje ir įprastinės dušo patalpos neturėtų būti – čia įprastai reikėtų saugotis tiesioginio vandens poveikio. Šiuo tikslu galimos tiek tradicinės masyviosios medžiagos (plytų ar blokelių mūras, betonas ir kt.), tiek sausosios statybos konstrukcijos.

Vis dėlto dažniausiai pirties patalpų duše patiriama ilgalaikė drėgmė, todėl tokiose patalpose patartina naudoti ne impregnuoto gipskartonio plokštes „Knauf Green“, o cementines plokštes „Knauf Aquapanel Indoor“. Jos 100 proc. atsparios ilgalaikiam drėgmės poveikiui, be to, yra visiškai mineralinės, todėl nesudaro palankios terpės pelėsiui atsirasti. Šios plokštės – idealus pagrindas plytelėms klijuoti.

Svarbus klausimas – ne visi būstų savininkai pageidauja sienas dengti keraminėmis plytelėmis drėgnose vonios kambario patalpose. Kokia turi būti įrengiama hidroizoliacija?

Keraminių plytelių danga – praktiškas vonios kambario apdailos sprendimas, tačiau pageidaujant galima naudoti ir kito tipo apdailas (pavyzdžiui, tinkamus dažus). Tada reikės tokio paties hidroizoliacinio sluoksnio (tik tiesioginio vandens poveikio zonose – dušas, plotai apie kriaukles, vonias) kaip ir naudojant keraminių plytelių apdailą. Šiose tiesioginio vandens poveikio vietose įprastinių statybinių medžiagų pagrindus reikėtų padengti hidroizoliaciniu sluoksniu „Knauf Flächendicht“.

Kokį naudoti tinką, glaistą prieš dažant drėgno vonios kambario sienas?

Vonios kambariai skiriasi pagal drėgmės režimą, t. y. individualaus buto ar namo vonios kambarys dažniausiai nėra eksploatuojamas ilgą laiką, todėl susikaupusi drėgmė gali būti sėkmingai pašalinama. Tokiais atvejais tinkamos įprastos statybinės medžiagos, pavyzdžiui, gipsiniai tinkai („Knauf Rotband“ ar „Knauf MP75“, „Knauf Multifinish“), kalkiniai tinkai („Knauf Kalk Feinputz“ ar „Knauf Kalk Grundputz“), kalkių ir cemento tinkai („Knauf KZ Maschinenputz“, „Knauf Grundputz H“ ar „Knauf Universalputz H“).

SVARBU! Tačiau patalpose, kurios eksploatuojamos ilgą laiką, pavyzdžiui, viešosios pirtys, baseinai, SPA centrai ir panašios, tiek tinkas, tiek glaistas turi būti atsparūs pastoviam vandens poveikiui. Tam tinka grynai cementinės medžiagos, pavyzdžiui, tinkas „Knauf Sockelputz“ arba glaistas „Knauf Finischspachtel weiss“, „Knauf Grundspachtel grau“.

Ar yra galimybė naudoti mineralines medžiagas tose vietose, kurias vanduo veiks tiesiogiai?

Skirtingoms mineralinėms medžiagoms būdingos įvairiomis ypatybės. Grynai cementinės medžiagos – betonai – įprastai atsparūs tiesioginiam ir pastoviam vandens poveikiui, o, pavyzdžiui, kreida, kalkės ir panašios, tokiomis ypatybėmis neišsiskiria.

Kokių yra galimybių naudoti plokštes pirtyje, dušo kambaryje, sienų, lubų ir grindų zonose?

Pačioje pirtyje (kaitinimosi patalpoje) įprastinių statybinių medžiagų naudojimą riboja aukšta darbo temperatūra, dažniausiai tokios medžiagos skirtos naudoti maksimaliai 50–70 laipsnių karščio temperatūroje. Todėl čia įprastai naudojama medinė apdaila.

Kitos pirties patalpos (priešpirtis, dušas, baseino patalpa) – ideali aplinka cementinėms mineralinėms plokštėms „Knauf Aquapanel“. Jų yra skirtingų tipų. „Knauf Aquapanel Indoor“ plokštės gali būti naudojamos sienoms ar luboms įrengti, grindų konstrukcijoms reikėtų naudoti cementines plokštes „Knauf Aquapanel Floor“.

Visos šios plokštės lengvai montuojamos, išsiskiria 100 proc. atsparumu pastoviam vandens poveikiui, yra idealus pagrindas plytelėms klijuoti, neleidžia atsirasti pelėsiui.

Jeigu savininkas priepirtyje sugalvojo statyti konstrukciją iš kieto polistireninio putplasčio plokščių, imituojančių nelygų paviršių, – kokiomis medžiagomis reikėtų jas klijuoti prie sienos, kaip ir kuo jas armuoti bei tinkuoti prieš nudažant?

Tiek polistireninio putplasčio (EPS), tiek ekstrūdinio polistireno (XPS) plokštes drėgnose patalpose reikėtų klijuoti cementiniu tokių plokščių klijavimo armavimo mišiniu „Knauf Klebespachtel P“.

Šis gaminys naudojamas tiek plokštėms klijuoti, tiek armavimo sluoksniui įrengti. Prieš dažant turėtų užtekti tik užglaistyti plokštumą, tinkuoti greičiausiai nereikės. Glaistant reikėtų naudoti drėgmės ir vandens poveikiui atsparius glaistus, pavyzdžiui, baltą cementinį glaistą „Knauf Finischspachtel weiss“.

Jei baseino zonoje esanti siena nuolat drėksta, veisiasi pelėsis, vietomis suyra ir nubyra glaistas bei tinko sluoksnis iki kietos sienos. Kaip reikėtų ją remontuoti – tik pažeistas vietas ar visą plotą?


Tokiais atvejais reikėtų remontuoti visą plokštumą, nes dažniausiai sluoksniai jau yra pažeisti vandens, gali būti užteršti pelėsio poromis, todėl reikėtų pašalinti visus pažeistus sluoksnius ir juos atstatyti naujomis tinkamomis medžiagomis.

Prieš atliekant tokius remonto darbus reikėtų išsiaiškinti, dėl ko kilo problemų ir pašalinti priežastis, kad ateityje jos nesikartotų. Priežastys gali būti labai įvairios: hidroizoliacijos problemos (netinkama hidroizoliacija, netinkamai užsandarintos įvairios jungtys), galimas kondensato vandens susidarymas.

Apdaila didelės drėgmės patalpose


Kalbant apie darbus drėgmės veikiamose patalpose, reikėtų pasiaiškinti, ar yra apdailos alternatyvų keraminėms plytelėms. Svarstant klausimą, įdomu būtų žinoti, ar galima patalpose, kuriose veikiant šiltiems garams nuolat bus drėgna, montuoti drėgmei ir klimato pokyčiams atsparią fasadų įrengimo sistemą. Konsultuodamiesi su specialistais išsiaiškinome, kad tokiose patalpose galima montuoti konstrukciją iš polistireninio putplasčio ar ekstrūdinio polistireno plokščių.

Medžiagos, naudojamos drėgnose patalpose


Jeigu savininkas sugalvojo drėgnose patalpose (dušinėje, priepirtyje, baseino patalpose) įsirengti struktūrinę apdailos sienelę ir naudoti polistireninį putplastį arba ant mūro klijuoti dirbtinius dekoratyvius akmenis, reikėtų pasinaudoti cementiniu tokių plokščių klijavimo armavimo mišiniu (pavyzdžiui, „Sakret BAK“).

Jis skirtas šilumą izoliuojančioms plokštėms iš akmens vatos ar polistireninio putplasčio klijuoti ir taikyti armuojamąjį tinkavimą. Jei yra galimybė, tokią sienelę verta aptaisyti armavimo tinkleliu. Tai sumažins įtrūkių tikimybę. Taip galima sukurti šilumai ir drėgmei atsparų paviršių.

Mūro konstrukcijos hidroizoliavimas

Vienas svarbiausių etapų – sienos hidroizoliavimas. Šiuo tikslu tinka tik mineralinė hidroizoliacija (pavyzdžiui, „Knauf Flex-Dicht“, „Knauf Kreisel Dichtungsschlamme“). Ši hidroizoliacija – sandarinimo mišinys, pagamintas mineralinių ir organinių jungiamųjų medžiagų, mineralinių užpildų ir modifikuojamųjų priedų pagrindu. Sumaišytas su vandeniu tampa vientisa, lengvai klojama ir gerai su pagrindu sukimbančia mase. Paprastai medžiaga tepama šepečiu 2 mm storio sluoksniu, ji elastingai izoliuoja pagrindus prieš klojant keramines ir natūralių bei dirbtinių akmenų dangas. Grindų ir sienų sudūrimuose reikėtų naudoti hidroizoliacinę juostą.

Vietas, kurias tiesiogiai veiks vanduo (greta maišytuvų, dušo įrenginių) rekomenduojama hidroizoliuoti vienkomponente hidroizoliacine mastika sintetinio latekso pagrindu (pavyzdžiui, „Knauf Sakret OAD“, „Knauf Flächendicht“), skirta vandeniui nelaidžiam sluoksniui sudaryti po keraminėmis plytelėmis ir kitomis apdailos medžiagomis. Tepti reikia dviem sluoksniais. Vieno sluoksnio storis turi siekti 0,4–0,6 mm. Antrą sluoksnį tepti visiškai išdžiuvus pirmajam (po 2–4 valandų).

Galutinė danga prieš dažymo darbus

Hidroizoliuotas paviršius sutvirtinamas elastingais plytelių klijais (pavyzdžiui, „Sakret FKe“, „Ceresit CM17“, „Knauf Flexkleber“), kurie gali būti užtepami glaistykle arba šepečiu. Prieš dažant sieną būtina nugruntuoti giluminiu gruntu. Vėliau siena dažoma elastingais ir vandens nepraleidžiančiais silikoniniais dažais. Jie gerai praleidžia garus, todėl leidžia sienoms „išsivaduoti“ iš drėgmės.


Vygintas Čeikauskas, žurnalas "Super Namai"

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt