Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu


art

Straipsniai

 

Pasyvūs namai. Šildymas ir vėdinimas
2010-03-13 Šaltinis: klasteris.lt

Pasyvus namas - šiandienai yra vienas iš geriausių sprendimų, siekiant kuo didesnio mikroklimato patogumo patalpose. Atsižvelgiant į tai, kad vidutiniškai žmogus praleidžia daugiau nei 50% savo viso gyvenimo būtent būste, tokia patogi Pasyvaus namo būvimo aplinka palankiai veikia žmogaus sveikatą, padidina žmogaus veiklaus gyvenimo laikotarpį.


Pasyvūs namai. Šildymas ir vėdinimas title=
Nuotr. Oro centras

Tarptautiniuose leidiniuose randama nemažai pranešimų apie Pasyvių namų naudą specifinių sveikatos sutrikimų turintiems žmonėms. Tad būtent ne energijos taupymas, o gaunamo mikroklimato patogumo veiksnys yra spartaus Pasyvių namų populiarėjimo priežastis.

 

Kokiu principu vyksta gyvenamojo namo vėdinimas? Akivaizdu, kad norminius parametrus gali užtikrinti tik mechaninė oro tiekimo/šalinimo sistema, nustumdama į užmarštį virš stogo kyšančius kaminus su natūralios traukos vėdinimo kanalais. 

 

Šiuo metu nuolat didėjant elektros energijos ir šilumos kainoms, neatsiejami ventagregatų komponentai yra  įvairių tipų šilumokaičiai, įgalinantys mažesnės ar didesnės šilumos dalies atgavimą iš ištraukiamo oro. Taigi šiuolaikiniai ventagregatai į gyvenamus kambarius tiekia filtruotą ir iki patalpos temperatūros pašildytą orą, o iš virtuvės ir sanitarinių patalpų šalinamas užterštas oras. Tokiu būdu užtikrinama nuolatinė oro kaita visose patalpose, neleidžiama sklisti kvapams į gyvenamus kambarius, šalinama perteklinė drėgmė iš sanitarinių patalpų.

 

Pasyvaus namo vėdinimo sistema  iš principo nesiskiria nuo pagal dabartinius galiojančius standartus pastatyto namo vėdinimo sistemos, tačiau yra keletas būtinų reikalavimų :

 

1. Mechaninė oro tiekimo/šalinimo sistema su šilumos atgavimu yra būtina kiekvienam pasyviam namui.

 

Pasyvaus namo maži šilumos nuostoliai yra pasiekiami ne tik gerai izoliavus pastatą, bet ir padarius jį labai sandarų lauko oro infiltracijai. Tokių namų infiltracija per 1h negali viršyti 6% jo tūrio, prie 50 Pa  slėgių skirtumo. Esant tokiam sandariam pastatui, be nuolatinės oro apykaitos patalpose tiesiog būtų neįmanoma gyventi. Standartinio namo gyventojai gali dar pusėtinai jaustis neinstaliuodami vėdinimo sistemos dėl didelės lauko oro infiltracijos per įvairius nesandarumus, tačiau tai vyksta didelių šilumos nuostolių kaina.

 

2.      Laikantis pasyvaus namo energijos taupymo koncepcijos, ventagregatams  taip pat yra keliami specialūs reikalavimai, kurių būtina laikytis :

 

-    šilumos atgavimas iš ištraukiamo oro per šildymo sezoną vidutiniškai turi sudaryti ne mažiau kaip 80%. Kad pasiekti šį parametrą turi būti naudojami taip vadinami „priešinių srautų“ plokšteliniai šilumokaičiai. Nuo standartinių „kryžminių“ šilumokaičių jie skiriasi pirmiausia 3-4 kartus didesniu paviršiaus plotu, kuriame vyksta šilumos mainai. Taip pat tiekiamo ir šalinamo oro srautai čia juda vienas prieš kitą, tokiu būdu perduodami didžiausią įmanomą energijos kiekį.

 

-    Vėdinimo sistema turi būti projektuojama taip, kad jos triukšmas bet kurioje gyvenamoje patalpoje neviršytų 25 dB(A). Jei standartinių namų savininkai su per dideliu triukšmu kovoja paprasčiausiai išjungdami vėdinimą, tai pasyviame name, dėl jo sandarumo, išjungti vėdinimo sistemos praktiškai negalima, nes tuoj ims jaustis oro trūkumas, todėl vėdinimo sistemos darbas praktiškai turi būti negirdimas, t.y. neviršyti 25 dB(A).

 

-    Negalimas tiekiamo ir ištraukiamo oro srautų maišymasis. Tai leidžia su minimaliais oro kiekiais užtikrinti maksimalią mikroklimato kokybę patalpose. Dėl to priešinių srautų šilumokaitis turi būti sandarus ir turėti tai patvirtinančius dokumentus. Tuo labiau neleistinas rotacinių šilumokaičių naudojimas, kurie priklausomai nuo techninės būklės, gali įmaišyti iki 20% užteršto oro.

 

-    Ventagregate turi būti automatinė By-pass sklendė. Ši sklendė optimizuoja šilumos grąžinimą pavasarį ir rudenį, o vasaros metu sudaro sąlygas taip vadinamam namo „nemokamam vėsinimui“ nakties metu. Tokiu būdu pasyvus namas ir vasarą taupo energiją, nes išvengiama patalpų kondicionavimo būtinybės.

 

-    Ventagregatas turi turėti vandeninį arba elektrinį šildytuvą papildomam tiekiamo oro ir patalpų šildymui. Kadangi pasyvaus namo šilumos nuostoliai yra labai nedideli, tai atsisakius tradicinės šildymo sistemos, jos funkciją perima ventagregate integruotas nedidelės galios ( 2-4 kW ) oro šildytuvas.

 

-    Priešinių srautų šilumokaitis turi būti pagamintas iš aliuminio. Šis reikalavimas ypač aktualus Šiaurės Europos šalims (tame tarpe ir Lietuvai), kuriose žemiausia šalčiausio mėnesio skaičiuojamoji temperatūra yra neigiama. Kaip parodė praktika, esant neigiamoms lauko oro temperatūroms, šilumos mainai efektyviai vyksta tik aliumininiuose šilumokaičiuose. Plastikiniai šilumokaičiai dėl savo hidrofobiško paviršiaus pradeda labai stipriai užšalti ir dėl to labai krenta jų ekonomiškumas, nes didžioji dalis šilumos naudojama tik ledui tirpinti.

 

-    Šilumokaitis turi būti lengvai valomas. Norint išsaugoti pradinį  šilumokaičio efektyvumą, jis turi būti valomas bent kartą metuose, nes filtrai nesulaiko pačių smulkiausių teršalų dalelių. Dėl to ir iškyla valymo paprastumo reikalavimas, kuris sudaro sąlygas žemiems ventagregato eksploataciniams kaštams.

 

Pasyviame name instaliuota vėdinimo-šildymo sistema, sudaro prielaidas daug aukštesnei gyvenimo kokybei, lyginant su standartiniais namais, kuriuose taupymo sumetimais mechaninė vėdinimo sistema neįrengiama. Į patalpas nuolat tiekiamas šviežias, prisotintas deguonimi, filtruotas oras, o kartu su šalinamu oru ištraukiami įvairių dirbtinių apdailos ir statybinių medžiagų skilimo produktai, alergenai, perteklinis anglies dioksidas, dulkės, kvapai. Tai turi didelę įtaką namo gyventojų sveikatai, bendrai savijautai ir darbingumui. Tokiu būdu pasyvus namas leidžia ne tik komfortiškai ir ekonomiškai gyventi nuolat brangstant energetiniams ištekliams, bet ir sumažina įvairių civilizacijos įtakotų susirgimų riziką, sumažina gydymosi išlaidas.

www.klasteris.lt


 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt