Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu

news

 

Nuotekų valymo įrenginiai
2013-09-02
Nuotekų valymo įrenginiai

Apie nuotekų valymo įrenginių tipus ir veikimo principus kalbamės su šiuolaikiškus valymo įrenginius gaminančios tarptautinės bendrovės „August ir Ko“ savininku Filioniu August.

Kuo nuotekų valymo įrenginiai skiriasi vienas nuo kito?

Didžioji dauguma šiuo metu pasaulyje naudojamų valymo įrenginių veikia tuo pačiu aktyviojo dumblo principu – tai vadinamieji biologiniai valymo įrenginiai. Tuo pačiu principu veikia ir didieji Vilniaus, Kauno ar Paryžiaus valymo įrenginiai, ir koks nors nedidelis įrenginys, įrengtas individualiame name šalia Vilniaus. Tačiau biologiniai valymo įrenginiai tarpusavyje labai skiriasi tiek medžiagų, iš kurių jie pagaminti, tiek išvalomo vandens kokybe.

Geresniuose, bet ir brangesniuose valymo įrenginiuose nuotekos pereina net penkis valymo procesus: mechaninis valymas, anaerobinė zona, anoksinė zona, aeracijos zona, antrinis nusodintuvas. Vanduo išvalomas iki tokio lygmens kaip ir miesto valymo įrenginiuose, t. y. išvalomi šampūnai, muilai, skalbimo milteliai – visos buityje naudojamos cheminės medžiagas, kai jos naudojamos pagal instrukciją. Iš tokių valymo įrenginių išbėgantis techninis vanduo yra išvalytas taip, kad yra bespalvis ir bekvapis – jame galima auginti žuvis ir juo laistyti daržoves. Papildomai panaudojus tam tikrus filtrus, talpyklas ir hidroforus, galima paleisti išvalytą vandenį atgal į tualetą, dušą ir skalbyklę. Toks vanduo tinka viskam, išskyrus maisto gaminimą. Yra sėkmingų pavyzdžių, kad tokia sistema, įrengta individualiuose namuose, žmonės be sutrikimų naudojasi jau daugiau kaip 10 metų.

Kokybiški valymo įrenginiai neužšąla netgi labai žemoje temperatūroje ir iki 180 dienų per metus gali būti palikti be nuotekų, todėl nesudaro rūpesčių planuojant ilgalaikes išvykas. Toks valymo įrenginys (nuo 1 iki 6 žmonių) šiandien kainuoja 5,5 tūkst. Lt, dar prisideda montavimas, transportavimas, vandens išleidimo sistemos įrengimas, bet net pačiu sudėtingiausiu atveju daugiau kaip 10 tūkst. Lt toks įrenginys nekainuos. Tad verta pagalvoti – galbūt apsimoka turėti savo nuosavą valymo įrenginį ir nuo nieko nepriklausyti, nei jungtis prie miesto valymo įrenginių.

O koks kitas variantas?

Kiti valymo įrenginiai neišvalo kai kurių cheminių elementų, pavyzdžiui, azoto ir fosforo (jų gausiai yra indų plovikliuose ir šampūnuose) arba nevalo apskritai jokių cheminių medžiagų, kurių gausu šiandien namuose naudojamoje buitinėje chemijoje. Galima įsigyti pigų valymo įrenginį (nuo 1 iki 6 žmonių) vos už 3,5 tūkst. Lt, bet jame vietoj penkių nuotekų valymo procesų vyksta tik du, todėl įrenginys neišvalo azoto ir fosforo, o tai reiškia, kad „išvalytas“ vanduo, patekęs į tvenkinį, užmuš visą gyvastį. Vandenį iš tokio įrenginio galima tik filtruoti į gruntą. Fosforas liks grunte kaip trąša. Jis neprasiskverbia giliau kaip 20 cm, tačiau azotas pamažu vis tiek pateks į požeminius vandenis. Jeigu šalia yra giluminis gręžinys, tikėtina, kad greitu laiku gersite nitratus, o tai labai nuodingos medžiagos, ypač vaikams. Mano nuomone, ar toks įrenginys, ar išsiurbiamasis nuotekų rezervuaras – tai vienas ir tas pats. Tik už vieną sumoki brangiai, o už kitą – daug mažiau. Jau geriau nuvežti nuotekas į miesto valymo įrenginį, kuriame jos bus kokybiškai išvalytos.

Ar nuotekos valomos naudojant kažkokias bakterijas ar tik mechaniškai? Ar reikia pilti į valymo įrenginį kokių nors chemikalų?

Biologinis valymo įrenginys – tai nedidelė protingai sureguliuota ekosistema. Nuotekos pakliūva į rezervuarą, kuris pripildytas aktyviojo dumblo – mikroorganizmais mintančių organinių medžiagų. Kad šie organizmai galėtų gyventi, orapūte jiems periodiškai tiekiamas oras.

Nuotekos valymo įrenginyje nuolat cirkuliuoja iš vienos įrenginio sekcijos į kitą. Taip aktyvusis dumblas maišomas su nešvarumais ir pamažu organinės medžiagos perdirbamos, o cheminės – suskaidomos. Šis metodas vadinamas aktyvaus dumblo principu. Perdirbtas dumblas nusėda įrenginio sekcijų dugne, o į paviršių kylantis išvalytas vanduo patenka į antrinį nusodintuvą, kuriame švarus vanduo galutinai atskiriamas nuo dumblo ir pašalinamas iš valymo įrenginio. Vanduo, iš kurio pašalinti cheminiai elementai, gali būti naudojamas pakartotinai – jis išleidžiamas į tvenkinį, juo laistomi daržai arba jis gali būti sugerdintas į gruntą. Koks sprendimas bus pasirinktas, priklauso nuo kiekvieno vartotojo sąmoningumo lygio – kiek jis gerbia vandenį ir savo gyvenamąją aplinką.

Kokios vidutinės biologinio valymo įrenginio priežiūros sąnaudos per metus? Ar įrenginiai ilgaamžiai? Kokių gedimų pasitaiko?


Įrenginiai gaminami iš skirtingų medžiagų: betono, polipropileno, stiklo audinio, polietileno. Įrenginio ilgaamžiškumas priklausys nuo to, kokį gaminį jūs nusipirksite. Pavyzdžiui, polipropilenas yra atsparus šalčiui, bet kartu tai ir pati brangiausia medžiaga. Tarkime, vanduo, pripiltas į polipropileno talpyklą ir paliktas šaltyje, gali pavirsti ledu, ir talpykla nesuplyš, o štai stiklo audinys, vandeniui plečiantis, suplyš. Iš kokybiškų medžiagų pagamintas valymo įrenginys bus naudojamas tol, kol stovės namas. Žinoma, gedimų gali pasitaikyti, ypač jeigu įrenginys eksploatuojamas ne pagal taisykles. Pavyzdžiui, jeigu į kanalizaciją patenka neprotingas kiekis cheminių arba labai nuodingų medžiagų, visi valymo įrenginyje gyvenantys mikroorganizmai arba dalis jų gali žūti. Būtent tuomet atsiranda blogas kvapas, rodantis, kad ekosistemos balansas sutrikdytas. Tokiu atveju valymo įrenginio darbą įmanoma vėl atnaujinti – pašalinus seną dumblą ir pripildžius valymo įrenginį naujos mikroorganizmų prisodrinto dumblo porcijos. Valymo įrenginio veikimas gali būti sutrikdytas, jeigu į jį patenka daiktų, kurie neturėtų ten patekti (pvz., higienos priemonės, popieriniai rankšluosčiai). Todėl kokybiški įrenginiai turi apsaugines groteles, kurios sulaiko visus pašalinius daiktus.

Kadangi orapūtė veikia ne nuolat, o yra laikmačio periodiškai įjungiama ir išjungiama, šiuolaikinių kokybiškų valymo įrenginių sąnaudos sudaro maždaug 208 kilovatvalandes elektros energijos per metus. Tai sudaro apie 9 Lt per mėnesį. Taip pat reikės vieną kartą per metus siurbliuku išsiurbti dumblą, iš kurio pašalinti cheminiai elementai. Tai gali padaryti ir pats savininkas arba įrenginį prižiūrinti įmonė. Dumblą galima naudoti savo sodyboje kaip trąšą.

ĮDOMI DETALĖ! Apskaičiuota, kad miesto žmogus sunaudoja ir į nuotekų sistemą per dieną išleidžia vidutiniškai 150 l, o kaimo žmogus – 80–120 l vandens, neretai užteršto buitine chemija. Individualus namas, kuriame gyvena 4–5 asmenų šeima, sunaudoja apie 18 kub. m vandens per mėnesį, arba 220 kub. m per metus. Tai yra maždaug trys geležinkelio cisternos.

Pagrindinės nuotekų sistemos dalys

Individualaus namo nuotekų šalinimo sistemą paprastai sudaro tokios pagrindinės dalys:

  • kanalizacijos linija;
  • buitinių nuotekų valymo įrenginys arba sandarus rezervuaras;
  • nuotekų pašalinimo vamzdžiai iš įrenginio;
  • numatoma nuotekų išleidimo vieta (natūralus išvalytų nuotekų susigėrimas į gruntą arba nevalytų nuotekų išsiurbimas ir transportavimas iki artimiausio nuotekų valymo įrenginio).

 

Rytis Daraškevičius, žurnalas "Super Namai"

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt