Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu


art

Straipsniai

 

Neišmeskite daiktų: jie gali tapti įkvėpimo šaltiniu
2019-03-27 Šaltinis: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija

Vieniems jie tik užima vietą, kitiems suteikia erdvės kūrybai: nebenaudojami daiktai gali kvepėti senienomis arba įkvėpti vaizduotę. Todėl pakartotinio nebereikalingų baldų, drabužių, elektronikos ir buities prietaisų ar žaislų panaudojimo skatintojai Lietuvoje stengiasi keisti gyventojų požiūrį. Šalyje jau veikia ir netrukus atsiras nauji nebenaudojamų daiktų keitimosi punktai, į kuriuos bus kviečiami ne tik norintys juos atiduoti ar pasiimti, bet ir ieškantys kūrybinio įkvėpimo.


Neišmeskite daiktų: jie gali tapti įkvėpimo šaltiniu title=
Nuotr. TrendHunter.com

Atliekų kultūra – modernus požiūris į šiukšles

Šiuo metu Vilniaus, Tauragės, Marijampolės, Alytaus ir Šiaulių regionuose esančiose bei planuojamose pastatyti didelių gabaritų atliekų aikštelėse jau yra arba netrukus iškils pakartotinai tinkamų naudoti daiktų mainų punktai. Tai – viena iš šalyje Aplinkos ministerijos įgyvendinamos priemonės „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra“ projektinių veiklų. Kitos visoje Lietuvoje vykstančių projektų veiklos skirtos biologinių atliekų surinkimo konteinerių ir kompostavimo priemonių individualioms valdoms įsigijimui, antžeminių / mažai įgilintų ir požeminių konteinerinių aikštelių įrengimui bei joms skirtų mišrių komunalinių, popieriaus / kartono, stiklo, plastiko, tekstilės, biologinių (maisto ir žaliųjų) atliekų rūšiavimo konteinerių įsigijimui.

 

Taip pat didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių įrengimui ar atnaujinimui bei pritaikymui paruošiant atliekas naudoti pakartotinai. Pagal 2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programą šioms atliekų tvarkymo veikloms įgyvendinti suplanuota 70 milijonų eurų. Visus sumanymus planuojama įgyvendinti iki 2021 metų pabaigos. Vienose vietovėse ruošiamasi išplėsti, rekonstruoti ar kitaip pritaikyti daiktų mainams skirtas didelių gabaritų atliekų sutrinkimo aikšteles. Kitur iškils pastatai, kur tai, ką gyventojai atveš, bus surenkama, suremontuojama ir atiduodama naujiesiems savininkams. Tokiu būdu siekiama ne tik tvarkytis su nebereikalingais daiktais, bet turima ir ambicingesnių tikslų. Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras įgyvendina projektą „Atliekų kultūra“. Pasitelkus spaudą, radiją, televiziją ir socialinius tinklus, planuojama ne tik informuoti gyventojus apie pakartotinio daiktų panaudojimo naudą, bet ir keisti požiūrį į atliekas apskritai.

Kuriant iš atliekų, gimsta pasauliniai šedevrai

Iki šių metų lapkričio pabaigos Vilniaus regione esančiose didelių gabaritų atliekų aikštelėse iškils 16 mainų punktų, kuriuose vieni galės atvežti, kas nebereikalinga, o kiti – tai pasiimti. Pirmieji punktai bus atidaryti Vilniaus Pašilaičių mikrorajone, Pakryžės kaime Vilniaus rajone, Maleikėnų gyvenvietėje šalia Pabradės ir Jašiūnuose Šalčininkų rajone. Kitą dalį punktų planuojama įrengti statant naujas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Iki 2020 metų jų papildomai numatyta dar 8: 7 Vilniaus mieste ir 1 Šalčininkų rajone. „Yra įvairios kultūros – elgesio, maisto. Jas kuriame visi kartu.

 

Tačiau kol kas stokojame atliekų kultūros, todėl įgyvendiname šį projektą ir skleidžiame žinią, kad galima ne tik rūšiuoti, bet ir nešiukšlinti. Norime keisti požiūrį ir manome, kad kūrybiškumo skatinimas yra vienas iš būdų tai padaryti“, – sako Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro projektų vadovė Regina Janutėnienė. Todėl, pašnekovės teigimu, keitimasis senais baldais, buitine technika, elektronika ar kitais daiktais yra būdas spręsti ne tik socialines problemas. Pakartotinis atliekų panaudojimas žadina meniškumą, išlaisvina vaizduotę. „Apstu pavyzdžių, kuomet iš automobilio padangos galima padaryti minkštą krėslą arba nebenaudojamas statybines atliekas paversti kavos staliuku. Daiktų mainų punkte vienas pamatys kėdę ir galvos, kur ją pasistatyti.

 

Kitas mąstys, kaip ją perdaryti. Spaudžiant nepritekliui, dažnas panaudoja savo kūrybiškumą, kai visko turint labai dažnai jis yra pamirštamas. Galiu paminėti maisto atliekų pavyzdį – italai iš likučių sukūrė picą, dabar vertinamą ir mėgstamą visame pasaulyje“, – pastebi R. Janutėnienė.

 

 

Į atliekų aikšteles vilios ir menininkus, ir ieškančius išskirtinių daiktų

 

Panašius kaip Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras planus turi ir kolegos iš Šiaulių. Iki šių metų pabaigos šalia miesto esančio uždaryto Kairių sąvartyno Bertužių kaime planuojama įrengti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę ir pastatą, kuriame pakartotiniam panaudojimui bus ruošiami gyventojų atvežami daiktai. Kad vieta taps ne tik išskirtinio baldo ar kito gaminio ieškančiųjų traukos centru, neabejoja Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) viešųjų pirkimų ir projektų įgyvendinimo tarnybos vadovė Ernesta Ručinskienė. ŠRATC atstovė įsitikinusi – čia atvyks ir meniški bei kūrybiški žmonės.

 

„Statomame centre įkvėpimą galės rasti gebantieji suteikti nebenaudojamiems daiktams kitokias formas, paskirtį ir naują vertę. Lietuvoje turime nemažai gražių pavyzdžių, kai menininkai ar kūrybinės dirbtuvės gamina tik iš atliekų. Sulūžę mediniai baldai tampa unikaliais kūriniais, nebenešiojami masinės gamybos rūbai – vienetinėmis kuprinėmis, rankinėmis ar kitais stilingais aksesuarais“, – teigia E. Ručinskienė.

 

Laisvė kurti neišleidžiant nė cento


Aplinkos ministerijos atstovų teigimu, Lietuvoje pakartotinis daiktų naudojimas yra naujiena. Todėl svarbu, kad informacijos apie atliekų susidarymą, jų kiekį bei galimybes perdirbti ar panaudoti darkart daugėtų. Taip kartu kis ir bendras supratimas bei požiūris. „Atliekos tampa ne kaip nebereikalingas produktas, o kaip žaliava naujam. Kuriant tokius gaminius, reikia atsižvelgti į jų gyvavimo ciklą. Žmonių įpročiai keisis tada, kai apie tai bus kalbama tarsi apie kiekvieno mūsų reikalą.

 

Todėl kaip bus kuriami ir naudojami daiktai bei kas su jais atsitiks po to, kai jie taps nebereikalingais, svarbu visiems“, – sako Aplinkos ministerijos Taršos mažinimo projektų skyriaus patarėjas Artūras Pužas. Numatomuose pastatyti punktuose ruošiamasi sudaryti sąlygas gyventojams daiktus tiek atvežti, tiek pasiimti nemokamai. Numatomuose pastatyti punktuose ruošiamasi sudaryti sąlygas gyventojams daiktus tiek atvežti, tiek pasiimti nemokamai. Visa tai įgyvendinama vadovaujantis gerąja Europos Sąjungos valstybių praktika, kuri ten jau įprasta. Pagrindinis minimų investicijų tikslas – mažinti į sąvartyną patenkančių atliekų kiekį. Be visų numatytų darbų dėmesys bus skiriamas ir visuomenės informavimui atliekų prevencijos ir tvarkymo klausimais.

 

Tad vartotojiškumo mažinimas prasideda nuo dalinimosi.
 

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt