Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu

news
Naujienos

 

Namai ir už buto kainą neperkami
2011-06-06 Šaltinis: Diena.lt

Už 0,5 mln. litų 2007-aisiais buvo galima įpirkti butą, o 2010 m. – neblogą namą. Tačiau pirkėjai į privačias valdas neplūsta ir neskuba pirkti atpigusių mūrinukų užmiestyje.


Namai ir už buto kainą neperkami
Nuotr. varena.olx.lt

Svajonė atidedama ateičiai

Praėję metai individualių namų pardavėjams nebuvo sėkmingi – pastebimai krito kainos, paklausa, dalis įmonių sustabdė pradėtus projektus, todėl sumenko pasiūla pirminėje rinkoje. Be to, ekonominis sunkmetis pakoregavo ir daugelio gyventojų planus, įpročius. Prieš pirkdami būstą žmonės labai gerai apsvarsto savo finansines galimybes, įvertina būsimas išlaidas – ne tik mėnesio įmokas bankui, bet ir būsto išlaikymo sąnaudas.

Nekilnojamojo turto (NT) bendrovės "DnB Nord būstas" direktorius Gediminas Jankauskas pripažįsta, kad svajonė turėti namą šiuo metu gali atrodyti kaip niekad lengvai įgyvendinama. Tačiau nors individualūs namai dabar lengviau perkami, žmonės nepradėjo masiškai iš butų keltis į privačias valdas. Tiek dabar, tiek per NT kainų piką lietuvius labiau domina butai nei namai.

"Kainos nukrito apie 30–40 proc. visuose NT sektoriuose. Tačiau judėjimas butų rinkoje kur kas aktyvesnis nei namų rinkoje. Ir dėl smukusių kainų namų pirkėjų nepadaugėjo. Matote, namas reikalauja atitinkamo gyvenimo būdo – daugiau investicijų ir laiko nei butas", – rinkos subtilybes aiškino "DnB Nord būstas" direktorius.

Nebe pirmus metus aktyviausia nuosavų namų rinka išlieka Kaune. Sostinėje ir Klaipėdoje susidomėjimas šiuo turtu gerokai menkesnis.

Pirkėjo portretas

Tiek bankų atstovai, tiek NT rinkos žaidėjai akcentuoja, kad pirkti būstą dabar yra palankus metas – kainos kritusios, o rinka šiemet esą turėtų stabilizuotis. Tačiau gyventojai investuoti į NT neskuba, tad rinka dar nėra atšilusi.

NT agentūros "RE/MAX Capital" brokeriai pastebi, kad nemažą dalį potencialių klientų šiandien sudaro tie, kurie dar per NT kainų piką buvo pasiryžę maždaug už 500 tūkst. litų įsigyti butą, tačiau pradėjus kristi kainoms nusprendė neskubėti ir palaukti tinkamesnio momento.

Šiandien tie žmonės veikiausiai džiaugiasi, kad neėmė paskolų ir karštligiškai neinvestavo į beprotiškai brangų NT, nes už minėtus 500 tūkst. litų anuomet jie būtų įsigiję trijų ar keturių kambarių butą naujame gyvenamųjų namų kvartale miegamajame rajone, o šiandien gali nusipirkti namą.

"Tiesa, nereikėtų užmiršti, kad išlaikyti namą atsieina brangiau nei butą. Be to, už tokią kainą įsigytas namas veikiausiai bus miesto pakraštyje, tad gali išaugti ir transporto išlaidos, – primena "RE/MAX Capital" partneris Mindaugas Kazlauskas. – Tačiau šiandien, kitaip nei prieš krizę, dauguma pirkėjų puikiai žino, kokio namo nori, kuri vieta jiems patraukliausia ir kokią pinigų sumą jie gali skirti."

Klientai atsižvelgia į vietą, statybų kokybę, infrastruktūrą (susisiekimą su miestu bei aplink esančias viešąsias įstaigas), namo dydį ir išplanavimą.

Renkasi įrengtus namus


NT agentūrų atstovų teigimu, anksčiau būsto paklausą nemažai lėmė ir sezoniškumas. Esą didžioji dalis sandorių įvykdavo pavasarį ir rudenį. Tačiau dabar, kai gyventojai nebeskuba pirkti, šis veiksnys nereikšmingas. Dabar paklausai didžiausią įtaką turi kainos. NT ekspertų nuomone, pirkėjai atidžiai stebi juos dominančių objektų kainas ir joms smuktelėjus pradeda derybas su pardavėju.

Paklausiausi šiandien esą yra visiškai įrengti arba su daline apdaila parduodami namai. Tokias tendencijas lemia tai, jog anksčiau, kai bankai kredituodavo 100 proc. namo vertės, pirkėjai asmenines santaupas skirdavo namui įrengti. Dabar padėtis pasikeitusi – bankai kredituoja vos 70–80 proc. turto vertės. Taigi sutaupytus pinigus pirkėjai skiria pradiniam įnašui.

"Galima prognozuoti, kad šiemet individualių namų sandorių bus įvykdoma daugiau nei pernai. Manyčiau, kad vis daugiau jų bus įvykdoma antrinėje rinkoje, nes čia pasiūla tik didėja, priešingai nei pirminėje rinkoje. Be to, visuomet išliks poreikis keisti gyvenamąją vietą", – mano M.Kazlauskas.

Antrinė rinka dar gyva


Jo teigimu, individualių namų pardavėjus dabar galima skirstyti į kelias grupes. Pirmoji – tai NT vystytojai, nespėję aukso laikais parduoti jau pastatytų objektų naujuose kvartaluose. Jie 2009-uosius prisimins kaip vienus blogiausių metų istorijoje, nes Vilniuje ir Kaune naujos statybos namų paklausa praėjusiais metais, palyginti su 2008-aisiais, krito perpus, o Klaipėdoje – net 83 proc.

Antrajai pardavėjų grupei galima priskirti fizinius asmenis, kurių apsisprendimą parduoti namą lėmė finansinės problemos ar pasikeitę įpročiai bei prioritetai. Trečioji – pavieniai asmenys, vis dar bandantys net ir per krizę uždirbti iš turimo NT.

Matant stiprų rinkos nuosmukį rodančius skaičius ginčytis sunku, tačiau M.Kazlausko nuomone, pastarosioms dviem pardavėjų grupėms pasisekė labiau, mat remiantis Registrų centro duomenimis, Kaune ir Klaipėdoje – apie 85 proc., o Vilniuje – 76 proc. visų 2009 m. įvykusių sandorių buvo užfiksuoti antrinėje rinkoje. Senos statybos namų paklausa šiuose miestuose, palyginti su 2008-aisiais, krito mažiau nei naujos – Vilniuje ir Kaune apie 30 proc., Klaipėdoje – 15 proc.

"Kadangi rinkoje yra daug pardavėjų, tai ir pasiūla išlieka gana plati – nuo nebaigto statyti namo sodų bendrijoje iki visiškai įrengto namo netoli centro ar naujame gyvenamųjų namų kvartale. Be to, pastebime, kad išaugo vadinamųjų prestižinių namų pasiūla. Juos dažniausiai parduoda su finansiniais sunkumais susidūrę verslininkai", – sakė NT agentūros partneris.

Sandorių skaičius


2007 m. 2008 m. 2009 m. 2010 m. sausis

Namai 11 259 8566 5090 230

Butai 34 179 24 142 14 259 840

Pernai, palyginti su 2008-aisiais, Vilniuje tiek senos, tiek naujos statybos namų sandorių skaičius sumažėjo 40 proc., Kaune – 35 proc., o Klaipėdoje – net 46 proc. Šiuose trijuose šalies didmiesčiuose pernai iš viso nupirkta vos kiek daugiau nei 600 nuosavų namų. 2008 m. – apie 1000.

Klaipėdoje įvykdomų sandorių skaičius buvo stabilus visus 2009-uosius – apie 12 sandorių kiekvieną ketvirtį. Iš viso uostamiestyje pernai nupirkti 48 namai (2008 m. – 89), Vilniuje pernai nupirkti 267 namai (2008 m. – 439), Kaune – 300 (2008 m. – 465).

Naujos statybos namų kainos

Šiuo metu įrengti namai sostinėje kainuoja vidutiniškai 4500 Lt už 1 kv. m, o namai su daline apdaila – 2900 Lt už 1 kv. m. Šiek tiek daugiau nei prieš metus įrengti namai Vilniuje kainavo 5400 Lt už 1 kv. m., o su daline apdaila – apie 3400 Lt už 1 kv. m.

Kaune namų su visiška apdaila kaina dabar siekia apie 3000 Lt už 1 kv. m. (2008 m. – 3700 Lt už 1 kv. m.) Dalinai įrengtų namų siūloma maždaug už 2300 Lt už 1 kv. m (2008 m – apie 3100 Lt už 1 kv. m.).

Klaipėdoje įrengtas namas šiuo metu kainuoja vidutiniškai 4000 Lt už 1 kv. m (2008 m. – 4500 Lt už 1 kv. m), su daline apdaila – apie 2800 Lt už 1 kv. m (2008 m. – 3500 Lt už 1 kv. m), Vilniuje iš viso galima rinktis iš maždaug 2000 namų, Kaune – 600, Klaipėdoje – 900.

Tiesa, čia pateikiamos tik naujos statybos namų kainos. Kiek senesnį maždaug 200 kv. m ploto namą šalia didmiesčio galima nusipirkti jau maždaug už 300 tūkst. litų.

 
Kitos teminės naujienos:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt