Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu


art

Straipsniai

 

Modernus židinys - jauki liepsnos šiluma namuose
2018-10-09 Šaltinis: Jonas Malinauskas, žurnalas „Supernamai“

Nuo neatmenamų laikų žmogų traukė jauki natūralios liepsnos šiluma. Iš gamtos prieglobsčio perkėlus ją į būstą, tūkstančius metų ugnies buveine buvo ugniakurai, krosnys ir židiniai, teikę namams ne tik šilumą, bet ir ramybės, jaukumo pojūtį. Šiandien, įvaldę daugybę alternatyvių būsto šildymo būdų, žmonės išnaudoja tiek tradicines, tiek pačias naujausias galimybes įsirengti namuose natūralios liepsnos šaltinį. 


Modernus židinys - jauki liepsnos šiluma namuose title=

Židiniui namuose paprastai tenka ne tik šilumos šaltinio, bet ir reprezentacinio interjero akcento vaidmuo. Jis ne tik pritraukia dėmesį ištaigingumu, bet ir formuoja erdvės struktūrą, užbaigia arba sudalija patalpų tūrius.

Tokia židinio paskirtis, kadaise buvusi svarbi Lietuvos rūmams ir dvarams, lieka aktuali ir šiandien. Tačiau šiuolaikiniame interjere vertinamas funkcionalumas ir ekonomiškumas, tad stambiems, gausiai dekoruotiems židiniams juose neretai pritrūksta vietos. Architektai ir dizaineriai noriai griebiasimodernesnių sprendimų, paremtų originaliomis komponuotėmis, paprastomis formomis, faktūrų kontrastais.

Vietoje tradicinių uždarų korpusų neretai naudojami lengvi fasadiniai skydai, kapsulės su prizminiais arba panoraminiais stiklais, vizualiai palengvinančios židinio siluetą. Pavyzdžiui, garsi italų firma MCZ gamina ne tik panoraminius bei kampinius, bet ir dvipusio priėjimo židinius, labai tinkamus montuoti į sienas bei pertvaras tarp kambarių.

 Platesnis įstiklinimas, suartinantis židinį su akvariumu, turi ir praktinį niuansą – jis leidžia našiau išnaudoti tiesioginį šiluminį ugnies spinduliavimą. Anot architektės Rasos Jonikaitės, ypač mėgstančios cilindrinius arba pusapvalius židinius, tokio tipo įrenginiai neužgožia kambario erdvės, šiluma tolygiai sklinda aplinkui, o liepsna, matoma iš visų pusių, primena archainį ugniakurą. Jei visgi tokia konstrukcija atrodo per stambi arba trukdo judėti, galima naudoti erdvėje pakabinamąkapsulę, tokią kaip Lietuvos architektų pamėgtą prancūzišką Ergofocus (diz. Dominique Imbert).

Paradoksalu, kad židinio ugniakuras kaip kompozicinis interjero elementas dažnai konkuruoja su kitu dėmesį traukiančiu akcentu – televizoriaus ekranu. Ypač dažnai tai nutinka pastaraisiais metais, kai plokščių TV ekranų ir židinio durelių formatai gerokai supanašėjo. Kai kurie gamintojai siūlo nesiblaškyti ir sujungti juosį vientisą kompaktišką bloką, formuojant savotišką namų altorių– tarkime, tokį, kaip minėtos firmos MCZmodelis Scenario. Sustiprinta šilumos izoliacija patikimai apsaugo televizorių nuo greta esančio židinio šilumos poveikio. Tik svarbu nesupainioti, kur būtent mesti malkas...


Židinys gali atlikti ir ne tik reprezentacinę funkciją, bet ir skatinti, organizuoti žmonių bendravimą. Įrengdamas posėdžių salę vienoje sostinės įstaigų, architektas G. Sakalis ryžosi panaudoti firmos Arkiane egzotiško dizaino židinį Kephern. Priežastis labai paprasta: statant židinį kampe arba prie sienos, dalis susirinkusių sėdės į jį nugarom, o įrengus įprastą ugniakurą su gaubtu ir vertikaliu kaminu salės viduryje, sėdintieji priešais per jį nematys vienas kito.

Kephern židinyje priverstinis oro tiekimas į degimo kamerą vyksta iš apačios per centrą, o dūmų srautas nusiurbiamas žemyn palei stiklines piramidės sienas, tad susidaro įtikinamas natūralaus laužovaizdas. Perdangos storis neleido įleisti traukos kanalų į grindis, tad juos teko paslėpti aukštame židinio podiume.

 Galiausiai salėje buvo sukurta atpalaiduojanti atmosfera, pasak užsakovų, labai padedanti derybose su svarbiais klientais.

Įkvėpti visuotinio mobilumoir senųjų nomadų buities, minėtos firmos Arkiane darbuotojai susimąstė, ar kietuoju kuru kūrenamas židinys negalėtų būti toks pat paslankus, kaip, sakykime, nešiojamasis elektrinis šildytuvas ar alyvinis radiatorius.

Aišku, 133 kg sveriantismodelis Eclypsya priklauso visai kitai svorio kategorijai, lengvai pakelti jo neįmanoma, tad tenka naudoti specialų vežimaitį. Židinio korpusą sudaro du vienas į kitą įleisti cilindrai, kurių vidiniame dega kietasis kuras, o išoriniame cirkuliuoja kaitinamas oras. Eclypsyagalima lengvai pervežti iš svetainės į miegamąjį, o iš ten – į terasą, ir pavertus pastatyti į jam skirtą vietą, kurioje turi būti įrengti oro tiekimo ir dūmų išsiurbimo kanalai su specialiomis jungtimis.

 


Jos leidžia naudojimo vietoje židinį sukti aplink savo ašį 360°, siekiant maksimalaus šiluminio spinduliavimo efektyvumo. Kadangi kanalus irjungtis reikia įrengti namo statybos nulinio ciklo metu, o ir židinio perkėlimas sukelia nemažai rūpesčių,šį šildymo prietaisą tenka priskirti egzotiškųjų kategorijai. Kur kas paprasčiau įrengti bendros namo erdvės viduryje 360° pasukamą krosnelę, tokią, kaip firmos Scan modelis Scan 57. Greta tiesioginio šilumos spinduliavimo, kurį galima nukreipti į reikiamą pusę,jame efektyviai veikia ir oro konvekcijos sistema.

Erdvės, o kartu ir finansų taupymas – viena priežasčių, dėl kurių užsakovai vietoje židinių dažnai renkasi kompaktiškas krosneles. Kad ir kokio įspūdingumo židinys būtų, jis negali autonomiškai, be priežiūros veikti keletą parų. Tad anksčiau ar vėliau (aišku, geriau anksčiau) tenka susimąstyti apie alternatyvų arba bent jau pagalbinį šildymo būdą, paliekant židiniui dekoratyvią „gyvojo ugniakuro“ funkciją.

Pasak architekto Ryčio Mikulionio, tokiu atvejupatraukli alternatyva židinio kapsulei gali būti šildymo krosnelė, nereikalaujanti nei sudėtingų ortakių sistemų, nei statybinių įrengimo darbų (perdangos stiprinimo ir pan.). Įtaką daro ir psichologinis veiksnys: vis daugiau užsakovų atsižada namo-tvirtovės įvaizdžio, o kartu ir monumentalaus ugniakuro idėjos. Viename lofto projekte R. Mikuliuonis kaip papildomą šilumos šaltinį sėkmingai panaudojo senovinę ketinę krosnelę –jos korpuso bareljefai interjero kontekste atrodo ne mažiau įspūdingai nei židinio apdailos kokliai ar akmens plokštės. Architekto teigimu,naujų ir naudotų krosnelių pasiūla Lietuvoje yra pakankama, tad galima komponuoti jas gyvenamuosiuose interjeruose tiek kontrasto, tiek niuanso principu.Tinkamą spalvą galima parinkti ne tik krosnelei, bet ir jos kaminui, dar sklandžiau priderinant ją interjere.

 Lankstesnė kamino struktūra, mažesnis jo skersmuo leidžia nuvesti dūmus į tolėliau esantį dūmtraukį, o gilzuotas ir tinkamai prižiūrimas kaminas palengvina uždegimą ir pagerina trauką. Krosnelės laiko šilumą trumpiau už krosnis, tačiau jų termoakumuliacines savybes galima padidinti korpusui naudojant specifines medžiagas, pavyzdžiui, muilo akmenį, arba aplink dūmtraukį įrengiant papildomą šilumą sugeriantį balastą.

Vienas didžiųjų krosnelių pranašumų – aukštas naudingumo koeficientas. Daugelyje aukštesnės klasės modelių naudojama antrinio pašildyto oro tiekimo sistema, kuri, uždarius tiesioginį oro tiekimą iš apačios, leidžia efektyviai deginti kurą, be to, sukuria įdomų dekoratyvinį „antro aukšto“ degimo efektą. Kuras ir smalkės sudega kone 100 procentų, degimo kamera lieka švari ir gerokai sumažėja išmetamųjų teršalų kiekis. Vienos iš tokių krosnelių – firmos Scan modelio Scan 85 – šiluminio naudingumo koeficientas siekia 78 proc., o anglies viendeginio koncentracija išleidžiamuose dūmuose – tik 0,08 proc.,tad balta šios krosnelės korpuso spalva, populiarėjanti ir Lietuvoje, įgauna simbolinę prasmę. Už ekologinius rodiklius, atitinkančius griežčiausius Skandinavijos šalių reikalavimus, Scan 85apdovanota Baltosios Gulbės ekologiniu ženklu, o už puikias vartojimo savybes ir eksploatacijos saugumą – prestižiniu apdovanojimu Red Dot Design Award.Aišku, visi šie pranašumai pasireiškia naudojant tinkamos kokybės ir drėgnumo malkas.

 

 

 O ką gi daryti, jei labai norima ugniakuro, bet nėra jokių galimybių įrengti kaminą ir ortakius? Išeitis –etanoliu kūrenami degikliai (vadinamieji biožidiniai), nereikalaujantys nei komunikacijų tiesimo, nei rūpesčių su malkomis. Pasak dizainerės Gintarės Janukėnaitės, šie prietaisai yra labai universalūs, jie gali būti naudojami grynai dekoratyviniais tikslais visai netikėtose vietose – balkone, vonios kambaryje ar miegamajame. Jų formų įvairovė nepaliauja stebinti: vieni biožidiniai primena stalinius indus, kiti – dekoratyvinius bareljefus, treti – stiklo baldus. Stambesni degikliaigelbsti senamiesčių interjeruose, kuriuose išliko židinių nišos, bet seniai užmūryti arba išgriauti dūmtraukių kanalai. Tačiau didesnio šiluminio efektyvumo iš biožidinių laukti neverta – belieka tenkintis gyvosios ugnies jaukumu.

 

 

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt