Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu

news

 

Modernus gyvenamasis namas ar archajiška atostogų trobelė?
2012-11-12
Modernus gyvenamasis namas ar archajiška atostogų trobelė?

Žurnalo „Supernamai“ patirtis rodo, kad rąstiniai namai – skaitytojų itin mėgstama ir laukiama tema. Kitą vertus, statistika byloja, kad tokie namai sudaro tik nedidelę dalį visų Lietuvoje pastatomų gyvenamųjų būstų. Atrodytų, kad apie rąstinukus daug kas svajoja, bet mažai kas ryžtasi juos statyti. Sklando nerimą keliančių gandų apie rąstinių namų nesandarumą, neištaisomą broką ir sunkumus norint užregistruoti juos kaip gyvenamuosius būstus.

Tačiau girdėti ir šnabždesių apie sveiką medinių namų mikroklimatą, kurį sukuria unikali medžio ypatybė sugerti ir vėl atiduoti drėgmę.

„Rąstinis namas“ – išgirdus šį žodžių junginį, daugelio vaizduotėje iškyla apsamanojusi rąstinė trobelė, kokių daugybė dar tebestovi lietuviškame kaime. Bet ar ne laikas būtų laužyti šį stereotipą? Štai keletas faktų. Didžioji dalis Lietuvoje pagaminamų rąstinių namų eksportuojami į užsienį. Ten jie vertinami kaip ekologiški būstai, kuriuose ypač sveika gyventi net įvairių alergijų ir astmos kamuojamiems žmonėms. Šiuolaikinė rąstinių namų technologija gerokai patobulėjusi, palyginti su prieškario laikais. Mediena džiovinama džiovyklose ir antiseptikais apsaugoma nuo kenkėjų, o sienojai gali būti gaminami tiksliomis kompiuterizuotomis staklėmis.

 

Tradicinė technologija nebūtinai reiškia, kad ir gyventi tokiame name reikės kaip prieš šimtą metų. Šiuolaikiniai rąstiniai namai neretai apšildomi moderniais šilumos siurbliais, įrengiamas grindinis šildymas, dideli langai bei modernūs sanitariniai mazgai... Iš natūralių vietinių medžiagų pastatytas rąstinukas idealiai dera prie lietuviško kraštovaizdžio nedarkydamas aplinkos. Be to, tai tradicinis lietuviškas būstas – toks, kuriame mūsų protėviai gyveno tūkstantmečius. Ar tai ne argumentai, galintys paskatinti vis dažniau rąstinį namą rinktis ne tik kaip vasarnamį, bet ir kaip sveiką, tradicinį, o kartu ir patogų gyventi pagrindinį būstą?

Apie rąstinius namus, jų statytojus ir projektavimo ypatumus kalbėjomės su rąstinius namus projektuojančios įmonės „Archipas“ architektu Irmantu Pinkoraičiu.

Kokie žmonės dažniausiai statosi rąstinius namus? Kokiu tikslu – gyventi nuolat ar ilsėtis?

Buvo laikas, kai rąstinį namą buvo pigiau statyti, o dabar kažin ar pigiau. Žinoma, yra žmonių grupė, kuri turi savo miško, – jie dažnai renkasi medinį namą ir dėl ekonominių priežasčių. Kiti turi savo namo viziją – medinis, ekologiškas, kvėpuojantis, gyvas. Yra negalinčių apsispręsti žmonių – gal tokį, o gal kitokį. Tuomet architektas gali patarti. Namo tipas, stilius, architektūriniai elementai parenkami atsižvelgiant į tai, kur namas stovės – miške prie ežero, miestelyje ar gyvenamųjų namų kvartale sostinės priemiestyje.

Taip pat architektas privalo išsiaiškinti, kokia veikla tame pastate bus vykdoma. Gal ten bus ne tik gyvenama, bet ir dirbama. Tokiom patalpom visokių reikalavimų atsiranda. Kartais žmogus nori rąstinio namo, bet kas nors, pavyzdžiui, priešgaisriniai reikalavimai, neleidžia.

Vasarnamių iš rąstų stato šiek tiek daugiau nei gyvenamųjų namų. Bet šiuolaikiniai vasarnamiai tai – tiesiog nedideli gyvenamieji namai. Beveik visi užsakovai galvoja apie perspektyvą, turi mintį: „gal kada nors gyvensiu“. Todėl paprastai šiuolaikiniai vasarnamiai suprojektuojami taip, kad juose būtų galima patogiai gyventi: įrengiamos vonios ir tualetai, miegamieji, virtuvė ir t. t. Pastaruoju metu taip pat nemažai rąstinių namų statyta kaimo turizmo sodyboms. Medis vis dėlto yra išskirtinė medžiaga, o žmonės nori ypatingos nuotaikos – grįžti šiek tiek į senovę.

Kokios tendencijos – mažėja ar daugėja norinčiųjų statytis rąstinius namus?

Tokius namus visada statė. Mes projektuojam daugiausia medinius namus, o mūsų klientai – paprasti vidutinės klasės žmonės. Net finansinės krizės metu medinius namus vis vien statė. Žinoma, pradėjo taupyti – gal kiek mažesni namai pasidarė. Dabar žmonės pradėjo suprasti, kad patogiai gyventi užtenka ir mažesnės erdvės.


Kokiose šalyse rąstiniai namai populiariausi?


Kanada, Amerika, Skandinavijos šalys turi daug tradicinės medinės architektūros pavyzdžių.

Aišku, turtingesnėse šalyse žmonės gali sau daugiau leisti – ten yra tikrai įspūdingų statinių. JAV kalnuose esu pats buvęs vieno gydytojo vasarnamyje, kurio plotas siekia 500 kv. metrų. Gražiausi pastatai iš rąstų suręsti ir tai – tik poilsio namas. Na, o pas mus, Lietuvoje, poilsio namukai dažniausiai tėra 50 ar 80 kv. metrų.

Kaimiškos trobos variantas šiuolaikiniam žmogui, matyt, nelabai tinka, jis tikriausiai nori ko nors modernesnio. Ar tai galima sukurti iš rąstinės konstrukcijos?

Aišku, kad galima, bet čia iškyla kitas klausimas – ar mūsų finansai ir statantys specialistai leidžia modernius sprendimus įgyvendinti. Pavyzdžiui, mūsų užsakovai nori kuo optimalesnių namų – gero kainos ir kokybės santykio. Tik dažniausiai, jei kaina atlieka didesnį vaidmenį, tai apie jokias kokybes ir vingrybes nebetenka kalbėti. Beje, ko nors modernesnio prašo tik nedidelė dalis žmonių – dauguma būtent nori tradicinės architektūros.

Be to, jei, pavyzdžiui, sodyba atstatoma regioniniame parke, tai ji pagal reikalavimus galės būti statoma tik pagal to regiono architektūrines tradicijas. Kita vertus, jeigu tokių apribojimų nėra, padaryti modernesnį pastatą iš rąstų galima. Juolab kad informacijos apie užsienyje pastatytus modernius rąstinius namus dabar yra labai daug. Žinoma, reikia rinktis, koks rąstas bus, kaip apdirbamas. Pavyzdžiui, modernumo iškart suteikia klijuoto tašo rąstas.

Rąstinė technologija suteikia galimybių priimti įdomių ir net nuostabių sprendimų: sukurti atviras erdves, jungti rąstines sienas su rėminėmis ar karkasinėmis konstrukcijomis, galima stiklo įdėti – daryti didesnius langus, nes šiais laikais žmonės mėgsta daugiau šviesos.

Svarbu tik atrasti technologines galimybes. Žinoma, mūsų bėda, kad trūksta konstruktorių, kurių specializacija būtų medinės ar rąstinės konstrukcijos. Lietuvoje įprasta, kad statoma iš akies, bet jei konstrukcija sudėtingesnė, jau reikia skaičiavimų. Tačiau bet kokie papildomi skaičiavimai brangina projektą, o mūsų žmonės projektavimui daug lėšų skirti nenori.

Todėl daugiausia ir projektuojam tradicinius pastatus, modernesnės būna tik kokios nors detalės. Kita vertus, ir detalės, jeigu viskas gerai apgalvota, sukuria puikų vaizdą. Tarkime, namo architektūra gali būti tradicinė, bet jis kaip nors įdomiai nudažytas.

Pavyzdžiui, senosios rąstinės trobos buvo be sanitarinių mazgų. Statant rąstinius namus, matyt, reikia priimti kokius nors sprendimus, kad sienos nešlaptų, nedrėktų?


Taip, bet impregnavus rąstus tinkamomis medžiagomis, galima palikti ir rąstines sienas. Svarbu voniose įrengti gerą ventiliaciją, kad drėgmės perteklius išsivėdintų.

Pirtys juk taip pat medinės, o drėgmės ten per akis. Pagal statybų reglamentus visuose gyvenamuosiuose namuose ventiliacija būtinai projektuojama iš sanitarinių mazgų, katilinės, virtuvės.

Tai, kad Lietuvoje standartinis rąstų ilgis – 6 metrai, projektuojant namus taip pat diktuoja tam tikrus ėjimus?

Yra toks standartas Lietuvoje, be abejo, projektuojant į jį tenka atsižvelgti. Bet ne ilgis didžiausia problema – vis dėlto rąstinio namo sienos turi būti surištos. Negali padaryti taip, kaip nori. Ypač jeigu žinai, kad statys kaimynystėje gyvenantis meistrelis.

Jeigu iš anksto žinau, kad taip bus, – projektuoju kuo paprasčiau. Negali sau leisti labai ilgų erdvių. Namas turi persirišti, persijungti, negali daryti didelių kampinių langų. Esu matęs projektą, kur buvo suprojektuotas didžiulis kampinis langas. Statytojas atėjo konsultuotis, kaip išspręsti problemą, – pasirodė, kad tai net ne rąstinio namo projektas.

Sakau, kad įmanoma tai išspręsti pastačius kampe koloną, bet reikia nepamiršti, kad vėliau namas sės, ir dar kelerius metus reikės tą koloną reguliuoti. Projektavimo galimybės priklauso ir nuo rąstų – kokio skersmens jie bus. Jeigu bus statoma iš plonesnių rąstelių, tai daug neprižaisi. Bet statant iš didelio skerspjūvio rąstų, kurių nešančiosios ypatybės daug geresnės, – galima.

Palyginti su gelžbetoniu, projektavimo galimybės vis vien mažesnės?


Ta prasme taip, tačiau bet kokią konstrukciją pasirinkus, yra saviti apribojimai. Pagal tai, kokią viziją žmogus turi, reikia parinkti konstrukciją ir medžiagas. Smagūs tie rąstiniai namai, bet natūralu, kad žmogus turi jų norėti. Tiems, kas tikisi stilingumo, visur suvestų galų, minimalizmo – reikėtų rinktis kitas medžiagas. Rąstinis namas vis tiek medinis, o medis trūkinėja, juda. Turi susipažinti su mediniu namu, pajusti jo charakterį. Kartais paskaitau, ką žmonės interneto forumuose apie rąstinius namus šneka.

Suprantu, kad dažnai jie renkasi statytis rąstinį namą prisižiūrėję gražių nuotraukyčių žurnaluose, bet neįsigilinę į šios technologijos specifiką. Aš jau nešneku apie broką, kai dėl blogai parinktų medžiagų ir neprofesionalių statytojų sienos pradeda linkti ar rąstai sukiotis. Bet yra ir natūralių procesų – sėdimas, trūkimai, tarpų atsiradimai. Visa tai reikia žinoti ir į tai atsižvelgiant sudaryti išsamią sutartį su rangovu, susitarti, kad prižiūrės namą jo sėdimo laikotarpiu, užkamšys visus atsiradusius tarpus.

Dažniausiai būna, kad iki galo nesusitariama arba žmonės taupydami nori statytis be PVM, o tada ir be jokių sutarčių bei garantijų. Turiu vieną klientą, kuris pasirašė sutartį ir gavo 10 metų garantiją. Dabar sako: tvarkykit savo broką. Ir tvarko – štai jau ketveri metai. Gal pradiniu etapu žmogui kainavo ir daugiau, bet po to, pasirodo, kad iš tiesų jisai sutaupė.

O kokios medžiagos visai netinka rąstiniam namui?

Aš asmeniškai nusiteikęs prieš plastikus. Žinoma, reikia atsižvelgti į tai, kur ir koks plastikas. Šiais laikais galima visokių eklektikų prisigalvoti. Stogams dengti taip pat nesiūlome skardų, nes tai ir netinkama, ir per lengva danga rąstiniam namui. Retai, bet kartais žmonės renkasi nendres. Ir brangoka, ir visi bijo, kad sudegs.

Bet dega viskas – ir mūriniai pastatai dega, jei nesilaikai saugumo technikos taisyklių. Projektavome ir su žoliniais stogais, bet pas mus dar nėra šios tradicijos, be to, tokį stogą reikia prižiūrėti. Interjerui tinka natūralios medžiagos, pavyzdžiui, akmuo. Suprantama, kad šiuolaikiniame rąstiniame name bus karkasinių sienų.

Čia galima gražiai viską padaryti ir naudojant tokias medžiagas kaip gipso kartonas. Aišku, geriausia interjerą susiprojektuoti atskirai, kreiptis į specialistus. Dažniausiai žmonės taupydami to nedaro, kitą vertus, juk statomas ne parodomasis namas, pats žmogus jame gyvens – jei jam gerai, to užtenka. Iš išorės svarbu, kad aplinkos nebjaurotų kokie nors elementai. O to, deja, mūsų laikais pasitaiko.

Tenka matyti ir nekokių pavyzdžių?

Pasižvalgius internete, kokių rąstinių namų pristatyta, – verkti norisi. Ir taip yra dažniausiai dėl to, kad užsakovas, norėdamas iš namo išspausti kuo daugiau, pakeičia projekte numatytus tūrius. Gaunamas rezultatas, nederantis nei prie aplinkos, nei prie stiliaus. Kartais žmonės užsimano mansardą užkelti kur nors, tada sakau: tokios stilistikos Lietuvoje niekada nebuvo.

Dažnai nelengva būna žmogų įtikinti, kad toks variantas neatrodys gražiai, o statytojai sumažėjus užsakymų linkę pataikauti užsakovams. Jeigu nori kokybiško pastato, reikia samdyti įmonę, turinčią patirties ir bendradarbiausiančią su architektais. Nes kartais statytojai daro pakeitimus be architektų žinios. Po to man klientas skambina ir sako: man čia pakeitė stogo kampą, o dabar terasa nebetelpa. Žinoma, nebetelpa, nes projekte tik pajudink ką nors ir subyra viskas. Rimta įmonė skambina, derina, konsultuojasi. Tada ir rezultatas visai kitoks.

Kaip žmogui pasirinkti patikimą gamintoją?

Neužtenka vien tik nuotraukas peržiūrėti, reikia pamatyti pastatytus namus. Geriau nuvažiuoti į vietą, pasišnekėti su gyventojais, užduoti klausimų statytojams. Mes, architektai, taip pat galime rekomenduoti patikimų statytojų, juos ir siūlom. Apie kitus galime pasakyti tiek – išsiaiškinkit, ne viską gali arba gali kilti problemų. Vis dėlto su rąstiniais namais pasitaiko visko. Kartais įmonė, kad išgyventų šiais laikais, stato labai daug namų vienu metu.

Vieną rangovą parodoje sutikau – sako turime šiemet 17 namų. Kai toks darbo krūvis, sunku viską kontroliuoti, gal kur nors paskubėjo, gal mediena buvo nekokybiška, gal atvežė ne tą. Užtenka, kad vienas rąstas būtų nekokybiškai išdžiovintas – ir susisuko. Gal pamiršo kur nors technologinę įpjovą padaryti, o po to susidaro įtampų ir atsiranda problemų – aiškinamasi, kas kaltas.

Yra toks mitas, kad rąstiniai namai šalti. Ar jūs savo klientams rekomenduojate šiltinti gyvenamąjį rąstinį namą?

Pagal mūsų statybinius reglamentus nustatytos labai didelės sienų varžos, tad, aišku, kad medinis namas šių standartų neatitinka. Bet skaičiavimai yra viena, o tikrovė visai kas kita. Iš praktikos matau – vis dėlto nelygiavertis yra toks tiesmukas skaičiavimas. Rąstinio namo šiltumas labai priklauso nuo to, kaip kokybiškai jis bus pastatytas. Yra tikrai baisių pavyzdžių, kai per kampus pučia vėjai, linksta sienos.

Bet dažniausiai tokiais atvejais namą pigiai statė koks nors šalia gyvenantis meistrelis ir per daug nesirūpino kokybe, vėlesne namo priežiūra, užkamšymu. Kiek įdėsi pastangų statydamas namą ir jį po to prižiūrėdamas, toks rezultatas ir bus. Juolab kad rąstinis namas sėda, jį reikia nuolat prižiūrėti, tačiau jeigu viskas tvarkingai daroma, tai jokių problemų nekyla.

Pavyzdžiui, mano kaimynas rąstinį namą pasistatęs jį dujom šildo. Aš dujom ne rąstinį tokio paties ploto namą šildau ir abu mokam panašiai. Prašau – 20 cm rąstų siena. Varža standartų neatitinka, bet medis visai kas kita nei betonas. Jis visai kitaip drėgmę atiduoda. Čia jis drėgnas, čia išdžiuvo.

Žiemą gali atlėkt, užsikūrei krosnį – ir namas per kelias valandas prišilo, nors lauke –20 °C. Reikia kalbėti apie medžio ypatybes. Įšildyk dabar bloko sieną – dvi dienas kūrensi, kol prišildysi. Dėl to sodyboms tai – idealiausias variantas. Jeigu žmogus statosi vasarnamį, ypač nedidelį, tai pirma mintis turėtų būti – rąstinis. Kito varianto nematau – ne karkasinis, ne mūrinis.

Kalbėjosi Rytis Daraškevičius, žurnalas "Super Namai"

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.


 

 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt