Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


news
Naujienos

 

Miškas ant stogo. Taip, tai – realybė
2012-03-24 Šaltinis: „EKO redakcija“

Pastaraisiais metais stogų apželdinimo idėja vis sparčiau plinta po pasaulį. Dabar architektai siūlo paįvairinti „pieveles ant stogo“, paverčiant jas kone tikrais laukiniais miškais.


Miškas ant stogo. Taip, tai – realybė
Nuotr. civilengineerweb.com

Vadinamieji žalieji stogai, kaip ir daugelis kitų modernios ekologinės architektūros sprendimų, buvo populiarūs dar senųjų civilizacijų laikais. Dabartiniai tyrimai rodo, jog Senajame Egipte sodus ant stogų įrengdavo ne tik faraonai ir žyniai, bet ir paprasti miestiečiai. Manoma, jog Egipto miestai stulbindavo atvykėlius savo žaluma, mat beveik ant kiekvieno namo stogo augo figos, palmės, akacijos ir kiti tropiniai medžiai.

Laikui bėgant šią tradiciją perėmė ir egiptiečių kaimynai – Babilono ir Asirijos gyventojai. Vienas iš septynių pasaulio stebuklų – Semiramidės sodai, įrengti prieš 600 metų prieš mūsų erą, laikomi garsiausių žaliųjų stogų koncepcijos pavyzdžių. Ilgainiui jie inspiravo graikų ir romų architektus, kurie pritaikė „parko ant stogo“ idėją, įrengdami namų terasas. Viduramžiais žaliųjų stogų koncepcija buvo užmiršta, o sugrįžta prie jos buvo tik 20 amžiaus antroje pusėje.

„Dabartinė žaliųjų stogų, kaip koncepcijos, idėja atgimė tik po Antrojo pasaulinio karo Vakarų Berlyne, kai architektai ieškojo naujų sprendimų atstatant nuniokotą miestą,“ – pasakoja „Ekoredakcijai“ Vokietijos architektas Stefan Schulz. – „Prasidėjus Berlyno sienos statybai, vakarinė miesto dalis liko atkirpta nuo didžiulių žaliųjų plotų metropolijos pakraščiuose. Labiausiai urbanizuotų Vakarų Berlyno rajonų gyventojai reikalavo daugiau žalumos, daugiau gamtos, bet tam, iš pirmo žvilgsnio, buvo mažai galimybių. Todėl architektų ir miesto planuotojų akys pakrypo į viršų: kodėl neįrengus parkelių ant privačių namų ir viešųjų pastatų stogų? Taip prasidėjo didžiųjų eksperimentų su žaliaisiais stogais etapas“. Skaičiuojama, kad šiuo metu iki 15 procentų pastatų Vokietijoje dengia žalieji stogai.

Ši koncepcija taip pat sulaukė ypatingo dėmesio JAV ir Didžiojoje Britanijoje. Anot Schulz, „gamta ant stogo“ ne tik ženkliai pagerina oro kokybę, filtruodama teršalus, sumažina miesto triukšmą, bet ir sukuria kur kas geresnę namo hidro ir temo izoliacijas: pastatas tampa vėsesnis vasarą ir šiltesnis žiemą. „Žaliasis stogas yra vienas efektyviausių vadinamojo energiją taupančio pasyvaus namo elementų“, – pabrėžia architektas.

Šiuo metu sparčiai populiarėja dar viena stogų apželdinimo tendencija – rudasis, arba biologinės įvairovės stogas. „Iš esmės tai yra tas pats žaliasis stogas, tik jis kur kas daugiau integruotas į bendrą ekosistemą,“ – aiškina Schulz. – „Dabartinės statybos technologijos leidžia tarsi pratęsti ant stogo konkrečiai vietovei būdingą aplinką. Tarkime, miško apsuptyje stovi dviejų-trijų aukštų kotedžai. Kodėl ant jų stogų neįrengus „miškelių“, kurie turėtų tą patį dirvožemį ir augmeniją, įskaitant medžius, krūmus ir kitus laukinius augalus?

Taip ten galėtų apsigyventi reti paukščiai ir vabzdžiai, kurie toje vietoje turėtų kiek mažiau natūralių priešų. Tai yra tarsi mažas gamtos rezervatas, prieinamas tik namo gyventojams. Įsivaizduokite gandro lizdą ant jūsų stogo. Mažaaukščius viešuosius pastatus galima „tilteliais“ sujungti su aplinkiniais miškais ir parkais.

Jeigu leidžia konstrukcijos, ant jų galima įrengti pėsčiųjų ir dviračių takelius. Iš tikrųjų, rudųjų stogų koncepcija atveria tiek galimybių, kad dabar sunku net įsivaizduoti, kiek naujų architektūrinių sprendimų bus sugalvota artimiausiu metu. Aišku viena – gamta niekad nebus arčiau žmogaus būsto, negu įsikūrus tiesiai ant jo“.

 
Kitos teminės naujienos:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt