Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


news
Naujienos

 

Loftų idėjos: apleistame sovietmečio fabrike – architekto svajonių būstas
2012-06-13 Šaltinis: Lrytas.lt

Architektas Dmitrijus Kudinas buvo tarp pirmųjų menininkų, kurie susiviliojo įsikurti buvusioje karinėje gamykloje Vilniaus Naujamiestyje. Kartu su bendraminčiais jam teko nemažai nuveikti, kad apleistos patalpos virstų jaukiais namais.


Loftų idėjos: apleistame sovietmečio fabrike – architekto svajonių būstas
Nuotr. V. Balkūnas

Dabar menininkų kvartalu virstanti didžiulė buvusios gamyklos teritorija – populiari vieta. Čia kuriasi ne tik meno žmonės, bet ir nestandartinio būsto ar biuro ieškantys verslininkai. Įrengtos patalpos parduodamos ar nuomojamos tikrai nepigiai.

Prieš septynerius metus patalpas apleistoje gamykloje teko pirkti urmu. Už kvadratinį metrą jie mokėjo po 500 litų, bet turėjo iš karto pirkti visą maždaug tūkstančio kvadratinių metrų aukštą.

„Ant popieriaus lapo ranka tuomet braižėme aukšto planą ir užrašydami savo vardus visą plotą dalinomės maždaug po 60 kvadratinių metrų. Tuomet tai buvo visiškai tuščias ir apleistas gamyklos korpusas. Skirtingai nuo kitų, kuriuose veikė įvairios firmos, šis korpusas visiškai nefunkcionavo. Jame buvo išjungtas šildymas, elektra, neveikė kanalizacijos sistema“, – pradžią prisiminė architektas.

Į bendriją susibūrę bendraminčiai griovė pertvaras, išvežė kalnus šiukšlių, kad laimėtų kuo daugiau aukščio, buvusiuose gamyklos cechuose išdaužė betonines grindis.

Buvo suprojektuoti ir įrengti nauji lauko inžineriniai tinklai, kanalizacija ir vandentiekis, dujinio šildymo sistema. Teko sutvarkyti patalpų teisinį registravimą ir išsinuomoti po pastatu esantį žemės sklypą.

Susibūrė bendraminčiai

„Kūriausi čia ir dėl nestandartinės erdvės. Tačiau svarbiausia – sava kūrybinių žmonių bendruomenė, kurioje nėra atsitiktinių žmonių, lengva ne tik susitarti ir tvarkytis, bet ir smagu vakaroti drauge“, – kaimynais džiaugiasi D. Kudinas.

Anot jo, kad ir kur žmogus gyventų – ar daugiabutyje, ar nuosavų namų kvartale, bendruomeniškumas yra labai svarbus dalykas. Nors meno žmonės – individualistai, mąsto ir siekia to paties: kurti nenuobodžią aplinką, atgaivinti patrauklų, bet vis dar merdintį miesto kvartalą.

Ne vienerius metus Londone praleidęs architektas matė, kaip madingais ir prestižiniais kvartalais tapo buvę apleisti fabrikų rajonai rytiniame Londone. Ten ėmė kurtis ne tik dailininkai, dizaineriai, fotografai, kūrybinės agentūros, bet ir turtingi verslininkai, žvaigždės.

Nekilnojamojo turto kainos ten pranoko net kai kurių nuo seno gerą vardą turinčių kvartalų kainas, o žmones anksčiau gąsdinusi pramoninė aplinka ėmė vilioti.

Dėl ploto erdvės neaukojo

Kol kas buvusios karinės gamyklos aplinkos Naujamiestyje dar nepalietė didesni pokyčiai. Dėl sunkmečio čia buvo pristabdyti didesni darbai, atidėtos ne vienerios įkurtuvės. Tačiau Dmitrijus neabejoja, kad anksčiau ar vėliau čia neatpažįstamai bus pakeistos ir apšiurusios laiptinės, tamsūs koridoriai, pastatų fasadai bei visa aplinka.

Už sunkių metalinių durų atsiveria šviesus ir erdvus D.Kudino namų pasaulis.

Jame karaliauja erdvė, nes būtent ji yra svarbiausia tokio tipo patalpose. Architekto nuomone, jos negalima aukoti dėl kvadratinių metrų, nes tuomet savita erdvė netenka didžiausio privalumo.

Tai greitai pajuto kai kurie Dmitrijaus kaimynai, daugiau nei keturių metrų aukščio erdvėje įrengę ne antresolę, o ištisinę perdangą, kurią, nusivylus rezultatu, vėliau teko išardyti.

Dažnai, anot architekto, daroma ir kita klaida – ne itin lygios sienos, išskirtinės gamyklos lubų konstrukcijos uždengiamos gipskartoniu. Bet po juo dingsta ir visas pramoninių patalpų išskirtinumas.

Savo bute architektas specialiai neslėpė nei negrabių silikatinių blokelių jungčių sienose, nei vamzdžių, nei laidų. Šios detalės tik dar labiau pabrėžia savitą pramoninę estetiką.

„Man labiausiai norėjosi išbandyti gyvenimą tokioje didelėje industrinėje erdvėje. Ką tai reiškia, pajutau iš karto. Tokia erdvė nori nenori turi įtakos žmogaus gyvenimui, skatina gyventi kūrybingai, neužsidaryti, atsiskleisti“, – smagiais pojūčiais dalijosi Dmitrijus.

Ir gyvenimui, ir kūrybai

Namus D. Kudinas kūrė kaip daugiafunkcę erdvę, kurioje galėtų ne tik gyventi, bet ir dirbti, organizuoti renginius, fotosesijas.

Saugodamas erdvę Dmitrijus ją padalijo ne pertvaromis, o paties sukurtais baldų blokais, kuriuose sutalpino ir drabužinę, ir knygų lentynas, virtuvės spinteles, buitinę techniką ir net dušo kabiną.

Laiptų bloke architektas įrengė buities daiktų kambarį.

Bene įspūdingiausia detalė pačiame būsto centre – spalvingas hamakas. Šeimininkas jį parsivežė iš Brazilijos. Ten viešėdamas jis buvo įpratęs kasdien jame gulėti.

Sofa, Dmitrijaus nuomone, tokioje neįpareigojančioje aplinkoje atrodytų per daug solidžiai. O lengvai nukabinamas hamakas leidžia nesunkiai transformuoti erdvę, pritaikyti ją renginiams ir draugų vakarėliams.

 
Kitos teminės naujienos:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt