Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu

news
Naujienos

 

Lietuvoje perkančiųjų būstą aktyvumas slūgsta
2011-12-08 Šaltinis: Diena.lt

Nekilnojamojo turto (NT) pardavimas auga, tačiau ekspertai dėl to džiūgauti neskuba. Pirkėjai rinkdamiesi būstą taip pat tapo atidesni, todėl skubotų sprendimų nepriima.


Lietuvoje perkančiųjų būstą aktyvumas slūgsta
Nuotr. Andriaus Aleksandravičiaus

Gaivina kainų pokyčiai

Šiemet, palyginti su praėjusiais metais, NT rinkoje ypač išaugo žemės sklypų pardavimas – net 37,9 proc., taip pat parduota daugiau individualių namų (15,5 proc.) ir butų (9,6 proc.).

Bendrovės „Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas Remigijus Pleteras sakė pastebėjęs ypač padidėjusį pardavimą pirmą šių metų pusmetį. Tačiau situacija vasarą esą stabilizavosi.

„Šiais metais iš tiesų buvo galima pajusti NT rinkos pagyvėjimą, tačiau, mūsų vertinimu, tai labiau iki šiol buvusio rinkos įšalo tirpimas, o ne tikrasis atsigavimas“, – sakė Ūkio banko Komercijos tarnybos vadovas Justas Babarskas.

Lietuvos nekilnojamojo turto asociacijos direktorius Rimas Kirdulis pabrėžė, kad vienintelės priežasties, kodėl auga NT pardavimas, nėra, esą tai lemia keletas veiksnių. Anot jo, bene didžiausią įtaką rinkos suaktyvėjimui turi mažėjančios kainos. „Pirkėjams NT kaina tampa patrauklesnė ir prieinamesnė nei 2009 ar 2010 m.“, – sakė jis.

R.Pleteras pabrėžė, kad lyginant kainas reikėtų įvertinti kiekvieną objektą atskirai. „Pavyzdžiui, naujos statybos būstas, kurio išlaikymo kaina vidutinė, linkęs brangti. O brangiai išlaikyti kainuojančių senos statybos būstų kainos išlieka stabilios, bent jau nelinkusios kilti. Žmonės atsižvelgia į išlaidas būstui, dažniau siekia įsigyti naują būstą naujuose rajonuose“, – sakė jis.

Kainą mažino nenorėdami


Anot R.Kirdulio, rinkos pokyčiams nedidelės įtakos turi ir išaugęs priverstinių sandorių skaičius, esą tokie sandoriai sudaro 5–10 proc. visų NT sandorių. „Tai reiškia, kad žmonės dėl savo finansinių sunkumų turėjo priverstinai parduoti butus, namus ar sklypus, be to, labai dažnai juos parduodavo už žemesnę kainą. Kartais pardavimo iniciatoriai būdavo jie patys, kartais – antstoliai“, – pasakojo jis.

R.Kirdulis pabrėžė, kad NT pardavimo augimą taip pat lėmė rugsėjį spalį pakoreguota bankų skolinimosi politika. Esą Lietuvos bankas pritaikė atsakingo skolinimo taisykles, todėl dalis žmonių sprendimą įsigyti būstą priėmė šiek tiek operatyviau, užuot laukę iki metų pabaigos.

„Be to, šiemet nėra saugių investavimo alternatyvų, išskyrus NT. Juk kur pasisuksi – vien nepalankios sąlygos: nedidelės palūkanos
, nestabilios akcijų, obligacijų rinkos. Žmonės nori savo lėšas išsaugoti. Todėl jie nusprendžia įsigyti antrą būstą sau ar savo vaikams, tikėdamiesi, kad jis ateityje pabrangs“, – mano pašnekovas.

Aktyvumas slūgsta

R.Pletero manymu, didelę įtaką NT pardavimui augti turėjo per pastaruosius metus sumažėjusi bankų marža, reiškianti atpigusį bankų skolinimą. Nors pirkimo sąlygos yra palankesnės, žemės sklypų, individualių namų ir butų pardavimo augimo tendencijos nėra optimistinės.

Kaip sakė R.Kirdulis, šių metų rinkos sulėtėjimas, prasidėjęs antrą metų pusmetį, stebina: „Suprantame, kad vasaros mėnesiai tradiciškai nėra aktyvūs, bet tikėjomės gerokai aktyvesnio rudens. Tačiau rinka neatsigavo dėl didelio ekonomikos neapibrėžtumo, kuris žmones paskatino palaukti.“

Kita vertus, J.Babarskas sakė pastebėjęs, kad vis daugiau statybininkų planuoja naujus projektus. Anot jo, tai byloja apie rinkoje prognozuojamą poreikį ir galimą didesnį judėjimą po metų ar dvejų.

Investuoja į sklypus

R.Pleteras taip pat patikino, kad pirkėjai pastaruoju metu turi galimybę būstą įsigyti neskubėdami, todėl butų pardavimo šuolis nedidelis. Be to, kiekvienais metais pirkėjai esą tampa vis labiau išprusę NT srityje, geriau nusimano apie būsto įrengimą, šildymo išlaidų taupymą, apšiltinimo medžiagas ir pan., todėl nepriima skubotų sprendimų.

„Pirkėjas užduoda daug profesionalesnius klausimus nei, pavyzdžiui, 2006 m., kai paklausa buvo didesnė už pasiūlą, o pirkėjai neturėjo laiko pasidomėti ar susimąstyti apie tuos dalykus. Žmonės tiesiog pradeda daugiau domėtis, jiems nebėra prasmės skubėti ką nors įsigyti“, – sakė jis.

R.Pletero teigimu, šiais metais, kaip ir paprastai, gyventojai į butus investavo dažniau, esą tai yra lengviau didžiajai visuomenės daliai prieinamas turtas: „Namo pradinė kaina gali būti palyginti maža, tačiau jį įrengti ir išlaikyti kainuoja gana brangiai. Todėl, be jokios abejonės, kaip ir anksčiau, butai perkami daug labiau.“

Vis dėlto labiausiai šiais metais augo žemės sklypų pardavimas. Pasak R.Kirdulio, tai lėmė gana palankios žemės sklypų kainos, esą jos, palyginti su kitais NT objektais, krito labiausiai: „Namų valdos yra išlaikiusios savo vertę, tačiau jų kainos, palyginti su butais ar namais, yra gerokai mažesnės nei prieš dvejus metus. Dėl to žemės sklypai tampa prieinami ir labai dažnai žmonės juos perka be paskolos
.“

 
Kitos teminės naujienos:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt