Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis

news

 

Koridorius mirė, tegyvuoja koridorius!
2012-01-24
Koridorius mirė, tegyvuoja koridorius!

Praeityje koridorius buvo suvokiamas kaip visiškai atskira interjero zona, tarsi antraeilė patalpa, kurią nuo kitų būsto erdvių tiesiog būtina atskirta vidaus durimis. Pasak baldus bei interjero dizainą projektuojančios architektės Ritos Tikuišienės, tai lėmė kelios priežastys – koridoriai buvo standartiniai, jiems buvo gaminami standartiniai baldai, todėl šią erdvę buvo bandomai įvairiausiais būdais užmaskuoti. Šiandien koridorius, svetainė ir virtuvė tampa vientisa zona, tačiau koridorius ir toliau nepraranda savo funkcijos.

Jūsų manymu, kodėl praeityje koridorius buvo suvokiamas kaip erdvė, kurią būtina atskirti?
Iš pradžių pabandykime paprasčiausiai prisiminti, kokie gi buvo koridoriaus baldai: lenta ant sienos su pritaisytais kabliukais, lentynėlė skrybėlėms ir batų dėžė. Patys koridoriai buvo itin siauri ir ankšti, nebuvo kur susidėti daiktų ir drabužių. Be to, dažniausiai tokiuose butuose kartu gyvendavo kelių kartų šeimos atstovai, vietos buvo mažai. Todėl nenuostabu, kad visiems tokio būsto gyventojams vakare sugrįžus namo, ypač šaltuoju metų laiku, ši erdvė labiau primindavo sandėliuką. Kita priežastis – intymumo siekis. Koridorių nuo kitų gyvenamųjų zonų bandyta atskirti ir dėl nepakankamos garso izoliacijos.

Kokie pagrindiniai šiuolaikinio koridoriaus bruožai?

Šiandien privačiuosiuose namuose vadinamoji ramioji zona paprastai projektuojama antrame aukšte, todėl garso izoliacijos poreikio nebėra. Be to, esant reikalui šią problemą nesudėtinga išspręsti šiuolaikinėmis statybinėmis medžiagomis. Tos pačios taisyklės galioja ir butams – miegamoji zona ir svetainė įrengiama atokiau nuo lauko durų. Patys koridoriai yra didesni ir racionaliau išnaudojami, atsisakoma vidinių durų, tarsi įkalinančių koridoriaus erdvę. Svarbiausia – koridorius, svetainė ir virtuvė tampa vientisa zona.

Kaip architektūriškai sprendžiama, kad erdvė būtų vientisa?
Visų pirma, atsisakoma vidaus durų. Kaip minėjau, tam nebėra poreikio. Be to, tai labai nepatogu. Pačios erdvės vientisumas kuriamas naudojant vienodas medžiagas. Pavyzdžiui, laikantis racionalumo ir praktiškumo principų koridoriaus grindų dangai pasirenkamos plytelės, atkartojančios virtuvės grindų dangą. Neturėtų atsirasti ir didelių spalvinių skirtumų. Erdvei taikomi bendri principai, atitinkantys interjero idėją ir stilistiką su tam tikrais akcentas ar niuansais. Tokiais akcentais dažnai tampa koridoriaus baldai. Šiandien itin populiaru derinti skirtingus architektūros stilius, šiuolaikiniame interjere įkomponuoti sendaikčių turguje pirktą baldelį. Puikus pavyzdys – koridoriuje pastatyta nedidelė komoda su veidrodžiu. Tai paprasta, patogu ir praktiška. Pagaliau vietoj komodėlės gali puikiausiai stovėti ir senas močiutės siuvimo mašinos stalelis.

Na, o kur gi susidėti drabužius?
Neatsiejama šiuolaikinio koridoriaus dalis – drabužinė. Bene racionaliausias sprendimas – spintos su stumdomomis durimis. Šiuo atžvilgiu galima neišvengti prieštaravimų, tačiau taip erdvė išnaudojama racionaliausiai, sukuriama vientisa plokštuma, kurios anksčiau nebūdavo dėl populiarių griozdiškų spintų su antresolėmis. Tokie dideli, sudėtingi baldai su daugybe detalių išdarko erdvę. Tuo tarpu šiandien tiesiog įrengiamos dvejos ar trejos stumdomos durys, o tokios spintis funkcija išlieka tokia pat kaip senais laikais. Panašu, kad taip bus ir ateityje. Mat į koridorių įžengęs žmogus pirmiausia turi nusiauti batus, nusivilkti viršutinius drabužius, ant specialios plokštumos pasidėti telefoną, piniginę, raktus, kuprinę ir pan. Todėl dar viena svarbi koridoriaus detalė – sėdimasis baldas. Tai gali būti pufas ar stilingas suolelis, erdvesniuose koridoriuose – minkštas ar net pintas šiaudinis krislelis. Viskas priklauso nuo būsto stilistikos.

Koks apšvietimo vaidmuo tokioje būsto erdvėje?
Apšvietimo atžvilgiu galioja tos pačios taisyklės kaip ir kitose būsto dalyse – jis turi būti organiškas ir susijęs su likusia erdve. Kokių nors ypatingų reikalavimų nekeliama – šiuo požiūriu puikiai dera tiek sienų, tiek lubų šviestuvai. Beje, dažnai virš veidrodžio pageidaujama įkomponuoti koncentruotą apšvietimo šaltinį, skirtą vadinamajam paskutiniam žvilgterėjimui prieš išeinant iš namų, kad būtų galima pasitikrinti, ar tikrai nieko nepamiršote. Nors senųjų daugiabučių logika diktuoja priešingai, bet koridorius turi būti apšviestas ne mažiau gerai nei kitos patalpos, kad nepasitaikytų kuriozų, kai skubėdamas išbėgi su svečio drabužiais.
Kokius reikalavimus koridoriui paprastai kelia užsakovai?
Užsakovai dažniausiai labai didelės reikšmės koridoriui neteikia. Jų noras paprastas ir aiškus – funkcionalumas. Beje, dažnai pageidaujama įkomponuoti kokį nors sėdimąjį baldą. Nenuostabu, nes vyresnio amžiaus žmonėms ar vaikams aunantis batus vis dėlto būtina prisėsti. Jei koridorius siauras, jame galima pastatyti kad ir senovinę batų dėžę, ant kurios galima trumpam prisėsti.

Daugiausia dėmesio užsakovai skiria vidiniam drabužių spintos organizavimui. Pirmiausia tiesiog būtina pasiteirauti, kokie ir kokio ilgio drabužiai vyrauja užsakovo garderobe. Visada kyla daug diskusijų, kaip projektuoti prieškambario spintą. Beje, kalbant apie spintos vidų reiktų pastebėti, kad ir šiuo atžvilgiu svarbiausias yra funkcionalumas. Svarbu ne tik tai, kad drabužiai kabotų ir gulėtų patogiai ir tvarkingai, bet ir tai, ar juos galės pasiekti vaikai. Estetinės išraiškos priemone gali tapti spintos fasadinė dalis. Ją dekoruoti galima išties įvairiai – prie interjero derančiomis medžio drožlių plokštėmis, medienos masyvu, matiniu ar net spalvotu stiklu, erdvę praplečiančiais veidrodžiais ir daugybe kitų medžiagų.

Turbūt tenka ieškoti ir netradicinių sprendimų?
Koridoriaus erdvės projektavimo būdą lemia ne tik šeimų pageidavimai ir racionalumo kriterijai, bet, be abejo, ir pačios erdvės potencialas. Natūralu, kad daugiausia architektūrinės išraiškos galimybių suteikia didesnės, nestandartinės patalpos – rekonstruojami senamiesčio butai, gyvenamosiomis erdvėmis paverčiamos buvusių parduotuvių ar gamyklų patalpos. Taikliausias pavyzdys – pastaruoju metu jaunimo ypač pamėgti loftai. Tokiose patalpose tradiciškai suvokiamo koridoriaus gali išvis nebūti, bet būtina numatyti aiškiai išreikštą zoną, kuri tarsi atstotų koridorių. Tai neišvengiama. Be to, netradiciniuose būstuose atsiranda galimybė įkomponuoti tokius elementus kaip laiptai, kurie didžia dalimi atlieka ir estetinį vaidmenį.

Ačiū už pokalbį.

Tomas Lapinskas, žurnalas "Super Namai"

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt