Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


news

 

Kiekvienas naujas pastatas – A klasės.Ką reikia žinoti?
2017-04-19
Kiekvienas naujas pastatas – A klasės.Ką reikia žinoti?

Paskutiniais praėjusių metų mėnesiais įsigaliojo reikalavimas, kad kiekvienas naujai statomas namas atitiktų A energinio naudingumo klasės reikalavimą. Jei leidimą statyboms gavote ar patį statinį ėmėtės statyti (jei jam leidimo nereikia) po 2016 m. lapkričio 1 d., šis reikalavimas liečia ir Jus. Ką reikia žinoti apie statybų rinkos pasikeitimąir ką šis reikalavimas duoda, kalbamės su Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktoriumi Aidu Vaičiuliu.

Kas yra A energinio naudingumo klasės pastatas?Koks jis turi būti ir kuo skiriasi nuo ankstesniųjų?


A. Vaičiulis: Istorijos dėlei reikia pasakyti, kad reikalavimas statyti A energinio naudingumo klasės namus turėjo įsigalioti dar praėjusių metų sausį, tačiau tuometis Aplinkos ministras jo įsigaliojimą nukėlė iki praėjusių metų pabaigos. Taip nutiko todėl, kad didžioji rinkos dalyvių dalis išsigando ateinančių pokyčių. Nuo šiol kai kuriems rinkos žaidėjams statyti reikės kitaip. Pirmiausia A energinio naudingumo klasės namas nuo ankstesnių skiriasi atsiradusiomis penkiomis energinio efektyvumo dedamosiomis:

 

 

1. Didesni reikalavimai namo apvalkalui, susiję su didesniu šilumos pralaidumo koeficientu.


2. Turi būti daromi sprendiniai dėl šilumos tiltelių, o ne balanso: visos vietos, visi kampai, sienų sandūros, visos stogo konstrukcijos turi būti apgalvotos ir padarytos taip, kad žiemą pro juos šiluma neišeitų, o šaltis nepatektų, ir atvirkščiai, vasarą šaltis neišeitų ir nepatektųkarštis.


3. Sandarumas. Iki šiol pastatų sandarumo niekas nematavo, o, įsigaliojus šiems pakeitimams,tai tapo privaloma. A energinio naudingumo klasės pastatų sandarumas matuojamas jau baigtame statyti pastate. Jis turi sudaryti 50 Pa slėgių skirtumą tarp pastato vidaus ir išorės, o oro apykaita gyvenamosios paskirties pastatuose labai vėjuotą dieną turi būti ne didesnė kaip 1 kartas per valandą (palyginimui – iki tol statytuose pastatuose oras galėdavo apsikeisti apie 3 kartus per valandą). Šis reikalavimas, beje, bene labiausiai visus irgąsdino. Nuo šiol statytojai privalo darbus daryti lygiai taip, kaip numatyta projekte, ir kokybiškai, tik tuomet, atitikus oro apykaitos koeficientui, pastatai tampa sandarūs ir šilumos neišleidžia.


4. Namo skaidriosios atitvaros (langai ir kitos stiklinės konstrukcijos) turi būti efektyvios, jos turi ne tik neišleisti iš patalpos šilumos, turėti didesnįpasipriešinimą, bet dar ir įleisti saulę,t. y. langas ar kita skaidri atitvara turi turėti saulės pralaidumo koeficientą.


5. Vėdinimo sistema – visus reikalavimus vainikuojanti dedamoji. Mechaninė vėdinimo sistema turi turėti ne mažesnį kaip 75 proc. efektyvumą. Tai reiškia, kad į lauką išmestą panaudotą šilumą turime susigrąžinti per rekuperacinę sistemą suįeinančiu šviežiu oru.

 Ar ši nauja tvarka galioja visiems naujiems pastatams?


A. Vaičiulis: Ši tvarka galioja visiems naujai projektuojamiems ir statomiems pastatams, o renovuojamiems pastatams keliamas C klasės reikalavimas.


Kas dabar bus atsakingas už tai, kad naujai statomas pastatas atitiktų reikalavimus? Ar tai statytojų klausimas, ar pats žmogus turės tikrinti darbų kokybę?


A. Vaičiulis: Tai reglamentuota įstatyminiais ir įstatymų lydimaisiais aktais: už pastato projektavimą atsakingas viso projekto vadovas, dažniausiai architektas;projektuojamos visos pastato dalys, kurios turi savo priežiūros specialistus; galutinis kokybės vertintojas – sertifikatą išduodantis Statybos produkcijos sertifikavimo centras, o patį sertifikatą patvirtina pastatų energinio efektyvumo specialistas.

 

Žmogus kaip užsakovas sudaro sutartį su architektu, kuris, būdamas profesionalus ir patyręs,organizuoja darbus, dažnai samdo papildomus energinio efektyvumo specialistus. Atsiradus A energinio efektyvumo klasės reikalavimui, iškart kyla klausimas – kokia tvarka peržiūrimi ir tikrinami projektai?

 

Nėra aišku, kas turi prisiimti atsakomybę, jei projektas nepriimamas. Ši tvarka dar iki galo nepatvirtinta, bet einama link to, kad tai būtų analogiška, panaši arba susijusi vertinimo programa arba sistema, kuri pagal parametrus nustatytų, ar tikrai pagal konkretų projektą galima pastatyti A arba aukštesnės klasės pastatą.

 

Pasyvaus namo institutas šį reikalavimą įgyvendina pažangiai – jis turi patikros metodiką:institutui nusiunčiamas į specialią programą suvestas projektas, tikrintojas projektą patikrina ir, net nusprendęs, kad projektas atitinka parametrus, siunčia projektą savo tikrintojui, kad šis peržiūrėtų, ar nėra palikta klaidų. Projektą tikrina ne dvi, o keturios akys, tad garantuojama dviguba kontrolė.

 Kaip yra kitose šalyse ir kam šių pakeitimų reikėjo? Kuo tai bus naudinga? Ar tai bus naudinga žmogui, gyvensiančiam A energinio efektyvumo klasės pastate?


A. Vaičiulis: Į šį klausimą labai gerai atsako projektų vystytojai. Prieš ketverius ar penkerius metus jie dar teigdavo nežiną, kokia būtų nauda pakėlus reikalavimus energiniam efektyvumui.Šiandien jie trina rankas iš džiaugsmo. Kodėl? Nes jau dabar bene pirmas pirkėjų užduodamasklausimas – ar vystytojai turi A klasės pastatų, nes tai susiję su sąnaudomis. Jei sąnaudos yra mažesnės, pirminiu pirkimo momentu sumokėjus daugiau, ilguoju periodu (o pastate gyvename 10 ir 20 ir net 30 metų)jos atsiperka keleriopai.

 

Juk A klasės pastatai, lyginant su ankstesniais, sutaupo iki 90 proc. energijos. Sutaupęs tiek energijos, aš tiesiog palieku nemažai pinigų savo biudžete, kuriuos galiu leisti kelionėms, pomėgiams, vaikams ir t. t.Žmonės tai supranta, pirkdami būstą jie jau nenori bet kokio pastato. Dabar, jei tu turi užsilikusį senesnės klasės pastatą, parduoti jo brangiai jau nebeišeis.

 


Jūs jau užsiminėte, kad A energinės klasės pastatą pastatyti kainuoja brangiau. Kiek?


A. Vaičiulis: Efektyvus pastatas nuo suprojektuoto neefektyvaus bent jau pasaulinėje praktikoje sąnaudomis skiriasi nuo 2 iki 20proc., priklausomai nuo to, kiek klaidų padaryta ir kiek joms spręsti reikėjo papildomų pinigų. Lietuvos vystytojai teigia, kad viskas priklauso nuo patirties. Skirtumas tarp A ir žemesnės klasės analogiško pastato statymo sąnaudų sudaro iki 10 proc., o viskas svyruoja apie 6 proc. Dabar šis klausimas nebėra tiek svarbus, nes visi naujai statomi pastatai yra ir bus A klasės.

Ar visi statybininkai jau pasiruošę darbui? Ar pastato efektyvumas priklauso tik nuo darbų?Ar svarbu statybinės medžiagos?


A. Vaičiulis: Taip, statybininkų pasirengimas labai svarus, tačiau didesnė dalis sėkmės priklauso nuo projektuotojo. Statybininkams, kurie moka skaityti brėžinius ir domisi rinkos naujovėmis, tai nėra naujiena. Mokant skaityti brėžinius belieka tik kokybiškai įgyvendinti idėją, o darbas su naujomis medžiagomis ar naujais sprendimais vyksta nuolat, jis nesudaro keblumų.

Kokių gali būti daromaklaidų, dėl kurių pastato efektyvumas gali būti prarastas, ir kas tuomet? Sakykime, pastatas jau pastatytas, bet neatitinka A klasės, tad kas su juo bus daroma?


A. Vaičiulis: Už tai atsakinga techninė priežiūra, kuri turi užtikrinti projekto atitikimą. Vienas pagrindinių techninio prižiūrėtojo darbų – užtikrinti, kad projektasbūtų įgyvendintas. Anksčiau apie atitikimą būdavo tiesiog deklaruojama, pasirašomi sertifikatai, o dabar vienas didžiausių to kliuvinių – sandarumo matavimas, tad tokių „praslydimų“ jau nebegali būti.

 

Viskas priklauso nuo projektuotojo savivertės. Jei jis sąžiningai atlieka darbą, jo neįmanoma „papirkti“.Geras prižiūrėtojas yra labai vertinamas, jo objektų eilės sudėliotos dvejiems, trejiems ar net ketveriems metams į priekį.Sąžiningiprižiūrėtojai, atstovaujantysklientams, perimami iš rankų į rankas, iš objekto į objektą. Anksčiau statybininkų paieška buvo labai svarbus veiksnys, dabar, kai yra prižiūrėtojai, statybininkai tapo darbų atlikėjais.

 

Prižiūrėtojas turi garantuoti klientui projekto atitiktį, už tai ir mokami pinigai. O jei namas reikalavimų neatitinka?Viskas sprendžiama realiuoju laiku. Jei techninis prižiūrėtojas netvirtinadarbų ir nesurašo akto, statybininkas negauna pinigų, tad pastatyti netinkamą namą neturėtų būti įmanoma. Galutinis efektyvumo įrodymas – tik sandarumo patikrinimas, kitų priemonių žmonija dar neišrado. 

 

Lina Nameikaitė, žurnalas "SUPERNAMAi"

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.


 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt