Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu


art

Straipsniai

 

Kaip kovoti su pelėsiu namuose?
2012-06-09 Šaltinis: Meistras24.lt

Pelėsiai – kas tai?

Pelėsių grybeliai – tai mikroskopiniai augalai parazitai, kurie neturi kamieno, lapų, šaknų. Juose nėra chlorofilo ir, kaip žiedadulkės, jų sporos yra pernešamos oru. Pelėsis susidaro kolonijomis ant senų medžių, drėgnų lapų, šiltose drėgnose patalpose.


Kaip kovoti su pelėsiu namuose? title=
Nuotr. plius.lt

Gyvenamosiose patalpose dažniausiai aptinkama mikromicetų, kurie priklauso Aspergillus, Penicillium, Ulocladium, Cladosporium ir kitoms gentims, kurios sukelia mikozes bei toksikozes. Labiausiai paplitę pelėsiai yra Aspergillus fumigatus, kurie išskiriami iš oro, vandens, dirvos, gyvulių ar augalų liekanų, medienos, maisto produktų, pramonės gaminių, gyvūnų išskyrų. Jo aptinkama visur.

 

Mityba

 

Pelėsinis grybas minta angliavandeniais, kurie sutinkami celiuliozės gaminiuose (tapetuose), dažuose (yra sudedamosiose dalyse), medienoje, naminių augalų dirvoje. Didelę žalą daro juodojo pelėsio (grybelio) atsiradimas. Dažniausiai pelėsis ir grybeliai auga nepakankamai vėdinamose, šiltose ir drėgnose patalpose. Pelėsinių grybų sporos dauginasi drėgmėje tiek pastato viduje, tiek išorėje. Juodasis grybelis – labai nuodingas, nes jis išskiria į aplinką sporų, kurios sukelia slogą, alergiją, kosulį be priežasties, grybelines plaučių ligas bei astmos priepuolius.

 

Kaip pastebėti grybelio pažeistą medieną?

 

Tai pilkos apnašos, tamsios dėmelės, drėgna mediena. Grybeliui būdinga medienos susiraukšlėjimas arba rietimąsis. Puvinys tampa pilkos, geltonos, rausvos, baltos ar žalsvos spalvos. Drėgnas puvinys atrodo, kaip tamsios spalvos plonos gyslelės, o sausas puvinys būna pilkšvas ir sudaro purią, į vatą panašią masę.

 

Atsiradimo priežastys

 

Dažniausia pelėsių atsiradimo priežastis – nepakankamas vėdinamas ir drėgmė patalpose, kai drėgmės lygis  (virš 60%).   Drėgmė, šiluma, purvas ir ventiliacijos stoka tai puikios sąlygos pelėsio atsiradimui. Pelėsis išplinta ant sienų, nešvarumų kurie susikaupia ant stiklo ir lango rėmų, taip pat ant drėgnos medienos, odos, popieriaus bei maisto produktų. Pelėsis mėgsta ir tokias vietas, kur prispausti baldai, nėra tarpo ir sunkiai praeina oras.

 

Dėl  pamatų hidroizoliacijos arba jei ji  per daugelį metų tapo pralaidi. Drėgmė  pamatų ir sienų kapiliarais kyla į viršų  ir  patenka į patalpų vidų, kur susidaro pelėsis.

 

Senos statybos daugiabučiuose namuose infekcijos šaltiniu gali tapti ir ventiliacinės angos, jose dažnai galima aptikti lizdus sukančius ir įvairias ligas platinančius paukščius, taip pat ilgą laiką nejudinamos, klesti didelės kolonijos grybų.

 

Pelėsis gali atsirasti ir naujos statybos pastatuose, jei sušlapusios sienos (dėl įvairių priežasčių) nebuvo gerai išdžiovintos ir darbai buvo tęsiami.

 

Taip pat reikia žinoti, kad pelėsiams ir dumbliams vešėti palankiausia temperatūra apie +25C, ir ant pavišiaus susikaupęs purvas bei drėgmė. Pelėsis auga net ant purvino stiklo, o smulkiuose įtrūkimuose dauginasi dar greičiau, nes ten kaupiasi drėgmė.

 

Dauginimasis

 

Pelėsis ir grybai dauginasi tamsoje, prie tokios temperatūros, kuri vyrauja mūsų butuose.

 

Gramdant ar šveičiant “gyva” pelėsį, pelėsio sporos yra pernešamos oru į naujas vietas.

 

Dažniausiai dėl didelės drėgmės vonios kambarys pėlėsių pažeidžiamas pirmiausia, po to virtuvėje, ant lauko sienų, rūsiuose, tamsiuose sandėliukuose. Pradžioje matomos tamsios dėmelės nedideliuose plotuose, vėliau, jei tam tinkamos sąlygos – kolonijos plečiasi.

 

Kaip kovoti su pelėsiais?

 

Kovoti su šiais mikroorganizmais yra labai sunku. Pirmiausiai turi būti pašalinamos priežastys  leidžiančios pelėsiui susidaryti. Vėliau pelėsis naikinamas specialiomis fungicidinio poveikio priemonėmis. Negalima pelėsio  gramdyti ar šveisti tol kol jis nesunaikintas pelėsiui naikinti skirtomis priemonėmis nes veikiant pelėsį mechaniškai sporos yra pernešamos oru ir pelėsis gali atsirasti kitoje vietoje.

 

Dar vienas būdas kovoti su pelėsiais, kurie atsiranda dėl drėgmės pertekliaus – tai įsigyti drėgmės surinktuvą. Šis prietaisas palaiko nuo 40% iki 60% normalią drėgmę ir veikia automatiniu režimu, tai yra nusausina orą ir išsijungia, kai drėgmės padaugėja, įsijungia vėl.

Jei namuose nėra ventiliacijos arba  neužteka mikroventiliacijos, būtina įrengti priverstinės ventiliacijos sistemą.

 

Keletas patarimų, kad pelėsis ir grybelis netaptų Jūsų “draugu”:

 

 • Vėdinkite kambarius nors kartą per dieną

 • Nenaudokite tapetų, geriau sienas dažykite pelėsiams atspariais dažais

 • Naudokite ventiliatorius vonioje ir virtuvėje

 • Palaikykite kambariuose drėgmę iki 50%

 • Tikrinkite kanalizacijos ir vandentiekio vamzdžius, kad netekėtų vanduo

 • Kambariuose baldus atitraukite nuo sienų, kad būtų bent kokia ventiliacija

 • Geriausia, kad centrinis šildymas būtų reguliuojamas termostatiškai

 • Kuo mažiau vazoninių gėlių namuose, tuo geriau – žemės paviršiuje veisiasi pelėsiai

 • Patalpų vėdinimą galite išspręsti sumontavę langus su vertikaliomis orlaidėmis

 • Venkite paros laikotarpyje dažnai reguliuoti ir kaitalioti patalpų temperatūrą, jei lauko temperatūra nepakitusi.

 • Paskutinis patarimas tiems, kas susidūrė su didelėmis pelėsių kolonijomis – šių pelėsių naikinimą patikėkite specialistams, nes šiam darbu naudojamos kenksmingos cheminės medžiagos, o neteisingai jas panaudojus, gali kilti didelių sveikatos problemų.

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt