Ryškūs namai – kaip kelionių knygos puslapiai
„Namai – užfiksuotas momentas, vieta ir įvykis, atskleidžiantis žmonių gyvenimo būdą per daiktus, spalvas, raštus ir formas,“ – sako šio kaip mat akį patraukiančio interjero viena iš kūrėjų, DO ARCHITECTS architektė Ieva Marija Malinauskaitė. Prie šio interjero projekto taip pat drauge dirbo architektė, DO ARCHITECTS bendrasteigėjė Andrė Baldišiūtė.
Šis 134 kv. m butas yra žavingoje Vilniaus senamiesčio gatvelėje, renovuotame ir kartu naujai statytame name. Tokia yra ir paties interjero atmosfera: laiko patikrinta ir išlaikyta susipina su šviežia, modernia, netikėta stilistika. Bet apie viską nuo pradžių.
Jaunų žmonių namų interjero dizaino procesas prasidėjo ne nuo tam tikrų stilistinių gairių brėžimo, kaip įprasta, bet nuo istorijų, įkvėpimų, pomėgių, veiklų ir šeimininkų skonį atliepiančių detalių įvardijimo. Interjeras buvo kuriamas ne įpinant šiuos elementus į visumą, o visumą sudarant būtent iš tų detalių, jas sujungiant.
Pavyzdžiui, šeimininkai daug keliauja, domisi Artimųjų Rytų kultūra, menu, mėgsta jodinėti. Visi šie pomėgiai nusėda daiktuose. Net jei jie ir skirtingi, kaip tetryje, radę savo vietą šiuose namuose, jie papildo vienas kitą. Kilimas iš Irano, kareivio nuotrauka iš Ukrainos, dovanota draugo fotografo, kuris šalyje lankėsi iškart po 2014 metų Krymo okupacijos, odiniai krėslai iš Maroko, ąžuolinis stalas iš Lietuvos – tai padaro šį butą įdomų ir išskirtinį.
Galima sakyti, kad interjero akcentas ir namų kompozicinė ašis yra įspūdinga žalia virtuvė. Architektė prisipažįsta, kad tokių drąsių sprendimų žmonės pageidauja itin retai. Dažniau užsakovai nori neutralių spalvų. O šių namų savininkų noras buvo išskirtinumas. Taigi rasti tinkamą spalvą buvo malonus iššūkis. Išskirtinis ir visas ryškus interjeras, tad šis sprendimas puikiai pritapo prie visų raštų, spalvų ir medžiagų eklektiškumo.
Kiekvieną daiktą užsakovai rinkosi labai atsakingai ir apgalvotai. Nesivaikydami madų, jie ieškojo, kas būtų artima jiems, jų stiliui ir skoniui. Tiesa, ne visuomet žinai, kaip turi atrodyti tas šviestuvas, kol jo nepamatai ir nesupranti, kad būtent šis elementas keliaus šalia kitų kurti autentiškos namų istorijos. Taip buvo ir šio buto savininkams. Tokios namų dekoro paieškos sistemos tikrai nereikia bijoti. Kaip tik patartina dažniau klausyti savo širdies balso ir kurti jaukią, savitą erdvę sau.
Vienas iš svarbiausių dalykų šeimininkams – kad namai būtų neįpareigojantys, gražūs, patogūs, funkcionalūs, nereikalaujantys pasitempimo. Vieta, kur tu gali tiesiog atsigulti ant kilimo su pagalve ir skaityti knygą. O tai yra daug skaitantys žmonės, todėl dar vienas gražus namų akcentas – didelė namų biblioteka – buvo numatyta nuo pat pradžių.
Kita itin naudojama ir mėgstama namų vieta – vonios kambarys ir pati vonia. Architektė duoda patarimą, kad vonią reiktų statyti tik tuomet, jei tikrai ja naudojamasi. Kitaip tai tik daug vietos užimantis daiktas. Šių namų vonia karštu vandeniu užpildoma bent kartą per dieną. Taigi šis sprendimas taip pat pasvertas, vadovaujantis ne kuo kitu, o gyventojų pomėgiais. Per vonios kambarį patenkama į miegamąjį, kuris yra be galo jaukus, jame daug medžio ir šiltų tonų.
Butas išklotas raštuotomis grindimis – šios savo stiliumi atliepia senamiesčio lokaciją. Architektė, bevartydama senųjų Vilniaus grindinių katalogą, sukūrė kelis grindų raštų variantus, kurie išsidėstė per visą butą. Įdomu tai, kad kiekvienoje patalpoje raštas vis kitokio dydžio, varijuojantis pagal plotą: mažesnėje – raštas smulkesnis, didesnėje – stambesnis. Taigi grindys tampa subtiliu ir išskirtiniu elementu, taip pat raštuoti kilimai ant jų tarsi prilimpa, dar labiau pabrėždami tvyrančią nuotaiką.
Negalima nepastebėti, kad šiuose namuose puikuojasi meno kūriniai – nuo Jurgio Tarabildos paveikslo iki Dovydo biusto skulptūrėlės. Architektės teigimu, menas namus ne tik puošia, bet ir atspindi žmones, kurie ten gyvena. Praturtina, kuria visai kitokią savitą aplinką, suteikia interjerui veidą ir dvasingesnį namų jausmą. Tad meno kūrinio įsigijimas – pirmas žingsnis autentiškų namų link.
Įdomus faktas – butas buvo fotografuotas nugyvenus jame pusantrų metų. Interjero architektė džiaugiasi, kad jis skleidžiasi kaip žiedas – knygų daugėja, kilimų daugėja, augalai pildo erdves. Tai namai, kuriuose spindėte spindi jų siela – gyventojai. Šie namai yra ypatingai gyvi, nepavaldūs madoms ir jų bangoms, saviti ir įdomūs iki paskutinio siūlo.
Plotas: 134 kv. m
Metai: 2019–2020
Vietas: Vilniaus senamiestis, Lietuva
Komanda: DO ARCHITECTS architektės Andrė Baldišiūtė ir Ieva Marija Malinauskaitė
Nuotraukos: Vaidotas Darulis