Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


news

 

Fasadų šiltinimui - ypatingas dėmesys
2014-11-26
Fasadų šiltinimui - ypatingas dėmesys

Andrius Buska, UAB „Rockwool“ techninis vadovas

Mineralinė vata, priklausomai nuo žaliavų, iš kurių gaminama, gali būti skirstoma į porūšius: akmens, stiklo ir šlako vatos. Lietuvoje bene populiariausia akmens vata. Įrengiant plonasluoksniu tinku iš išorės tinkuojamus fasadus, plačiai naudojama akmens vata, nes iš kitų šiltinimo medžiagų ji išsiskiria tuo, kad yra nedegi. Akmens vata priskiriama aukščiausiai (arba saugiausiai) medžiagai, kurios klasė yra A1.

Kita savybė – tai didelis akmens vatos laidumas vandens garams (t. y. vandens garus praleidžia lygiai taip pat kaip ir oras). Todėl sienose esanti drėgmė gali laisvai pasišalinti per šiltinimo medžiagą. Ne mažiau svarbi medžiagų, naudojamų tinkuojamiems fasadams, savybė – matmenų stabilumas naudojimo sąlygomis. Visos statybinės medžiagos ir konstrukcijos, atsižvelgiant į aplinkos poveikį, temperatūrų skirtumą, drėgmę ir pan., turi savybę susitraukti ar pailgėti. Akmens vatos matmenys yra stabilūs, nekinta visą naudojimo laikotarpį, neatsižvelgiant į temperatūrą ir drėgmę.


Tokią medžiagą pasirinkus ir ant jos uždėjus plonasluoksnį tinką, tikrai nereikės bijoti eksperimentuoti su fasado spalvomis renkantis tik šviesius atspalvius (nes vasarą tamsesni paviršiai labiau įkaista). Šiuo atveju temperatūra nėra ribojama ir dėl jos akmens vatos matmenys tikrai nepasikeis, o tai reiškia, kad išorinis tinkas nesuskilinės ar nenutrupės ir t. t.

 

Dauguma žmonių nuogąstauja, kad akmens vata „kandžiojasi“ ir gali dirginti odą ar kvėpavimo takus. Ar yra kokių nors reikalavimų, keliamų darbui su šiuo gaminiu?

 

A. Buska: Pluoštų sąlytis su oda gali sukelti niežulį, tačiau kokių nors specialiųjų reikalavimų akmens vatos montavimui, atliekant fasadų šiltinimo darbus, nėra. Esminis dalykas, kaip ir dirbant bet kokius statybos darbus, yra privalomas apsauginių priemonių naudojimas – tai darbiniai drabužiai, apsauginės pirštinės, jei dirbama virš galvos lygio – akiniai ir pan. Jei darbai atliekami uždarose ar menkai vėdinamose patalpose, reikia dėvėti vienkartinę veido kaukę ir pasirūpinti tinkama patalpos ventiliacija, o po darbo patalpas išsiurbti.

 

Baimė, kurios apimti žmonės dažnai svarsto, ar rinktis akmens vatą, yra ta, kad ji esą po kurio laiko gali sukristi (susmegti) ir nebeapsaugoti pastato nuo šalčio. Ar tai tiesa?

 

A. Buska: Jei kalbame apie tinkuojamus fasadus – tai tiesiog neįmanoma. Akmens vata, naudojama tinkuojamiems fasadams, yra gana kieta ir sukristi negali. Be to, prie sienos ji yra klijuojama ir dar tvirtinama smeigėmis, todėl to neįvyks. Apskritai kalbant, vata išimtiniais atvejais sukrinta karkasinėse konstrukcijose, kur į karkasą dedama santykinai nedidelio tankio, minkšta, universali vata. To neatsitinka, kai darbai atliekami pagal darbų technologiją ir vadovaujantis gamintojų rekomendacijomis.

 

Į karkasines konstrukcijas montuojami mineralinės vatos gaminiai visada turi būti didesni negu tarpas tarp karkaso elementų (maždaug 1–2 cm) ir turi patikimai priglusti prie vidinių karkaso paviršių, užpildant visą ertmę (be jokių plyšių ar tarpelių). Storį rekomenduojame parinkti tokį, kad gaminys būtų kiek apspaustas. Taip kaip nusipirkus naują prietaisą ar daiktą reikia perskaityti jo naudojimo instrukciją, taip ir dirbant su bet kokiomis statybinėmis medžiagomis privalu darbus atlikti pagal gamintojo rekomendacijas.

 

Kas dar gali lemti akmens vatos pasirinkimą?

 

A. Buska: Esame pastebėję, kad rinkoje pasitaiko kur kas mažiau nebaigtų statyti pastatų (gyvenamųjų namų ar kt. objektų), kuriems apšiltinti naudota akmens vata. Per beveik 15 metų laikotarpį teko matyti vos vieną namą, ant kurio buvo suklijuota fasadinė vata ir palikta… Mūsų manymu, taip yra todėl, kad akmens vatą renkasi atsakingesni, patikimumą vertinantys ir į kokybę orientuoti asmenys.

 

Be to, žmonėms, kurie renkasi akmens vatą, labai svarbus saugumo aspektas, nes akmens vata nedegi ir apsaugo po ja esančias konstrukcijas kilus gaisrui. Investicijos į akmens vatą yra didesnės (lyginant su kita šilumos izoliacine medžiaga), todėl žmonės, įsigydami tokią medžiagą, tikrai pasistengs, kad jų namas būtų užbaigtas laiku ir nepaliktas likimo valiai. Tad atsakingai į savo pastato statybas žiūrintys žmonės stengiasi parinkti tokius sprendimus, kad jų pastatas būtų ilgaamžis, dėl to pasirūpina, kad būtų užtikrinta ir teisinga įrengimo technologija.

 

O ir patys darbininkai ar montuotojai, dirbantys su akmens vata, tokiu atveju žino, kad su brangesniu produktu reikia būti atsakingiems, stengiasi visus darbus atlikti kokybiškai ir vadovaujantis gamintojo rekomendacijomis, nes vėliau darbo broką jiems gali tekti taisyti savo sąnaudomis. Kokybiškai ir  teisingai įrengus medžiagas, namai bus saugūs ir jais bus galima džiaugtis labai ilgai.

 

Kokie yra ventiliuojamųjų fasadų šiltinimo polistireniniu putplasčiu sprendimai?

 

Polistireninio putplasčio asociacijos Prezidentas dr. Česlovas Ignatavičius

 

Vėdinamoji išorinių sienų termoizoliacinė sistema dažniausiai naudojama masyvioms ir karkasinėms išorinėms sienoms šiltinti. Ja galima šiltinti pastatus visais metų laikais, o pataisyti nesudėtinga, todėl ji naudotina ten, kur galimi dažni fasadų užteršimai ir mechaniniai pažeidimai. Reikia atkreipti dėmesį, kad tokiose šalyse, kaip Vokietija, Šveicarija ir kt., ventiliuojamieji fasadai su polistireniniu putplasčiu drąsiai montuojami ir daugiaaukščiuose pastatuose. Tokių fasadų apdailai tvirtinti naudojamos tik smeigės. Tai labai sumažina šilumos tiltelių įtaką šilumos nuostoliams.

 

Vėdinamąją išorinių sienų termoizoliacinę sistemą su polistireniniu putplasčiu sudaro: šilumos izoliacija, jos tvirtinimo elementai, 25–40 mm vėdinamasis tarpas ir fasado lakštinė arba kitokių atskirų elementų apdaila su tvirtinimo bei sandarinimo elementais. Vėdinamosios išorinių sienų termoizoliacinės sistemos apdaila tvirtinama prie metalinių profiliuočių, sujungtų su L profilio metalinėmis gembėmis, arba vertikalių medinių tašų. Tarp L profilio metalinių gembių ir šiltinamos sienos dedamas šilumą izoliuojantis tarpiklis.

 

Plyšiai tarp polistireninio putplasčio plokščių, kaip ir tinkuojamoje šiltinimo sistemoje, turi būti užpildomi jų atraižomis arba termoizoliacinėmis putomis. Šiltinimo sistemos sandarumui užtikrinti rekomenduojama naudoti polistireninio putplasčio plokštes su užlankais – sujungimo įpjovomis briaunose.


Vėdinamosios termoizoliacinės sistemos apačioje ir viršuje bei sienose esančių angų apačioje, taip pat viršuje turi būti įrengtos vėdinimo ir drenavimo angos, ne mažesnės kaip 500 kv. mm šiltinimo sistemos pirmame horizontalaus pjūvio metre. Vėdinimo angų skersmuo turi būti ne didesnis kaip 10 mm.

 

Vėdinamąją termoizoliacinę sistemą, nepriklausomai nuo šiltinimo medžiagų, būtina apsaugoti nuo užterštumo, nuo šiltinimo sistemos elementų korozijos ir kitokių gedimų. Horizontaliąsias siūles tarp apdailos plokščių rekomenduojama dengti sandarinimo profiliuočiais.

 

Kuo polistireninis putplastis pranašesnis už kitas fasadų šiltinimo medžiagas?

 

Dr. Č. Ignatavičius: Lietuvos žmonėms, ypač gyvenantiems anksčiau pastatytuose nemodernizuotuose namuose, už šilumos energiją tenka išleisti apie 30–55 % gaunamų pajamų, kai kitose šalyse išleidžiama 8–12 %. Siekiant sumažinti suvartojamos šilumos energijos kiekį, būtina šiltinti išorines pastatų atitvaras. Joms šiltinti gerai tinka polistireninis putplastis, sukurtas Vokietijos BASF koncerno mokslininkų daugiau nei prieš 55 metus.

 

Polistireninį putplastį sudaro oras (98 %), uždarytas į nedidelio skersmens kapsules, ir stirenas (2 %), sudarantis šių kapsulių sieneles. Polistireninio putplasčio kapsulių neperpučia vėjas, į jas neprasiskverbia teršalų ir drėgmės. Dėl to polistireninio putplasčio šilumos laidumo koeficientas λ = 0,028–0,045 W/(m·K). Polistireninio putplasčio,  visiškai panardinto vandenyje ir jame išlaikyto 28 paras, ilgalaikis įmirkis nesiekia 3 % tūrio. Tik nedidelis vandens kiekis prasiskverbia į tarpus tarp kapsulių ir nedaug pakeičia termoizoliacines polistireninio putplasčio savybes. Drėgmė neturi įtakos polistireninio putplasčio matmenų stabilumui (EN LST 13163).

 

Polistireninio putplasčio drėgmės varžos faktorius μ 30–60, t. y. jis artimas pušies ir eglės skersai plaušo drėgmės varžos faktoriui (20–50). Polistireninis putplastis pasižymi geromis mechaninėmis savybėmis: lenkimo, gniuždymo, statmeno paviršiui tempimo ir kt. stipriais. Šie rodikliai išlieka nepakitę visą polistireninio putplasčio naudojimo normaliomis sąlygomis laikotarpį. Polistireninis putplastis yra labai lengva medžiaga. Jo tankis – 10–35 kg/m³.

 

Šiltinimas šia medžiaga statinio konstrukcijoms nesudaro didesnės papildomos apkrovos. Rinkai tiekiamas polistireninis putplastis praktiškai nekeičia savo geometrinių matmenų, taip pat yra atsparus daugelio cheminių medžiagų poveikiui.

 

Pažymėtina, kad Vokietijoje, Čekijoje, Lenkijoje ir kt. Europos valstybėse polistireniniu putplasčiu šiltinama apie 80–90 % pastatų. Taip daroma todėl, kad polistireninis putplastis yra pigi ir patikima šiltinimo medžiaga. Gaisrų analizė rodo, kad pastatuose, apšiltintuose polistireniniu putplasčiu, gaisrų nekyla daugiau nei kitomis medžiagomis apšiltintuose pastatuose. Juk 98 % polisttireniniame putplastyje esantis oras yra gaisrų nesukelia.

 

Gaisrų priežastys – neatsakingi žmonių veiksmai gaisrinės saugos atžvilgiu, o ne šiltinimo medžiagos. Polistireninis putplastis yra atsparus pelėsinių grybų ir kitų bakterijų poveikiams. Jei apšiltinus veisiasi pelėsinių grybų, tai reiškia, kad patalpos vėdinamos blogai.

 

„Iš tiesų tiek polistireninis putplastis, tiek akmens vada yra populiariausios medžiagos, naudojamos pastatams šiltinti, – apibendrina architektas Gintaras Klimavičius. – Jos santykiškai pigios, paprastai montuojamos, jų didelis pasirinkimas, todėl tai pats prieinamiausias variantas. Tačiau jei šios medžiagos bus dedamos netinkamai, nekruopščiai, teks taisyti spragas ar namą šiltinti iš naujo. Todėl labai svarbu atidžiai prižiūrėti šiltinimo darbus atliekančius darbininkus.“

Žurnalas "Supernamai"

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt